1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. “Milletvekilleri boş kağıda imza attı”
“Milletvekilleri boş kağıda imza attı”

“Milletvekilleri boş kağıda imza attı”

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Aydın’ın Nazilli ilçesinde düzenlenen “hayır” mitinginde konuştu.

A+A-

CHP Nazilli İlçe Başkanlığı’nın Belediye Meydanı’nda düzenlediği “hayır” mitingine, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, CHP Aydın Milletvekilleri Hüseyin Yıldız ve Metin Lütfi Baydar, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, CHP Aydın İl Başkanı Bayram İnci ve 3 bine yakın vatandaş katıldı. DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, CHP’li Baykal’la birlikte halkı selamladı.  Baykal’dan önce mikrofon başına geçen Demokrat Parti lideri başkanlık sistemi hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“Beyefendiyi Atatürk yerine koymaya hakları yok

Gültekin Uysal konuşmasında şunları söyledi;

Neymiş Menderes dedemde, Demirel’de , Özal’da Başkanlık Sistemini istemiş. Koca bir yalan. Yalanlar ve nefret söylemleriyle memleketi yıllarca böldükleri gibi bugün ve yarın bölünmeye asla müsaade etmeyeceğiz. Bu büyük tarihi yok varsayanların, 3 Kasım 2002 de kurulmuş gibi yeniden bu büyük ülkeyi, 2023’de ikinci cumhuriyet kuruluyormuş gibi beyefendiyi Atatürk yerine koymaya hakları yok. İşte 16 Nisan da bunun cevabını vereceğiniz gündür. Ne Menderesin, ne Özal’ın ne de Demirel’in böyle bir talebi yok. Özal ve rahmetli Demirel belki başkanlık sistemini istedi ama tek adamlık rejimini istemedi.

Demokrat Parti Lideri Uysal’ın ardından Nazilli halkına seslenen CHP’li Baykal, “Anayasa değiştirmekle bir yere gitmek mümkün değil. Türkiye’nin derdi anayasa değil Türkiye’nin derdi kötü yönetim. Kötü yönetim anayasadan kaynaklanmıyor.  İyi yönetimi de anayasa ile güvence altına almak mümkün değil. Bir anayasa yapalım kötüler hiçbir zaman mümkün değil. Anayasa iyi kötü halkın seçtiği insanlara hizmet fırsatı veriyor. Çalışma fırsatı veriyor. O konuda zaman zaman çağın gelişimlere göre değişiklikler olabilir. 14 yıldır iktidarsın. Bugüne kadar ne oldu ki. Elini kolunu bağlayan mı var.

“Milletvekilleri boş kağıda imza attı”

Deniz Baykal, anayasa taslağı hazırlanırken milletvekillerinin boş kağıtlara imza attırıldığı söyledi. Baykal, “ Millete vermek için mi yapıyorlar anayasayı, milletten almak için mi yapıyorlar. Millete vermek için millete verecek bir şey varmı. Koymuşlar bir madde. 18 yaşında milletvekili olacakmış. O çocuğun babası benim oğlumu milletvekili yap demiyor. Benim oğluma iş ver diyor. Diplomasını aldı hala işsiz diyor. Bu anayasa 18 yaş anayasası mı. Soruyoruz milletvekillerine kim hazırladı diye diyorlar ki valla ben hazırlamadım. Bir sürü hukukçu var anayasacı var onlara soruyoruz. Yok ben hazırlamadım diyorlar. Kim yaptı bunu tam belli değil. Yaptıran belli yapan kaçıyor.  Kimse sahip çıkamıyor. Bakın 80’deki anayasaya Orhan Aldıkaçtı ben yaptım arkadaş diye çıktı. Şimdi bur da kim yapıyor belli değil. Milletvekillerine soruyoruz arkadaş sen imzalamışsın bunu ne diyorsun. Valla ben boş kağıdı imzaladım neyi imzaladım bilmiyorum diyor. Böyle bir işle başlayan bir düzenlemeden yarar çıkar mı ülkeye mutluluk çıkar mı ? Şimdi o milletvekilleri var ya onların bir kısmı hayır oyu verecek. Atatürk’e dedelerinizin atalarınızın vermediği bir hakkı şimdi Tayyip Erdoğan’a verecek misiniz “hayır” vermeyeceksiniz. Kimseye vermeyeceksiniz”.

HABER: MEHMET ALİ CİNTOSUN

deniz-baykal-nazilli-dha-12042017-(1).jpg

deniz-baykal-nazilli-dha-12042017-(2).jpg

deniz-baykal-nazilli-dha-12042017-(3).jpg

deniz-baykal-nazilli-dha-12042017-(4).jpg

deniz-baykal-nazilli-dha-12042017-(5).jpg

deniz-baykal-nazilli-dha-12042017-(6).jpg

deniz-baykal-nazilli-dha-12042017-(7).jpg

5233a2f9-6ae7-4eb1-8caa-e86bf2179438.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT