1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Milli Eğitim Bakanı yeni müfredatı açıklıyor
Milli Eğitim Bakanı yeni müfredatı açıklıyor

Milli Eğitim Bakanı yeni müfredatı açıklıyor

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yeni müfredatı açıklıyor.

A+A-

Yılmaz'ın açıklamalarında öne çıkanlar

Bakan Yılmaz açıklamasında , "Önümüzdeki eğitim öğretim yılı itibariyle, bu sene ve gelecek sene hiçbir öğrencimiz değişen müfredattan dolayı TEOG ve LYS'den etkilenmeyecektir" dedi.

"Kamuoyunun görüşlerine sunulan yeni müfredatla ilgili bu süreçte, programlarla veya ders programları ile ilgili söylenecek bir eleştiri varsa bu dönemde söylenmesini istiyoruz.

Bugünden itibaren bir ay süre ile öğretmenlerimiz, velilerimiz ve bir görüşüm var diyen herkesin görüş ve önerilerini bekliyoruz. Web sayfamızdan yeni müfredata ulaşabilirsiniz. 10 Şubat'a kadar bütün halkımız yeni müfredatla ilgili görüşlerini bize sunmalı"

53 farklı dersle ilgili taslak programlar hazırlanmıştır. 19 farklı ders ilköğretim için, 34 farklı ders ortaöğretim için hazırlanmıştır. Bu taslaklar askıya çıkarılmıştır.

Bu programa 1000'in üzerinde arkadaşımız katıldı. Genel müdürlüklerin koordinatörlüğünde komisyonlar taslak programları hazırladı. Ülke genelinde uzmanlar girdi sağladı. Talim Terbiye Kurulu inceledi ve askı sürecine çıkarıldı.

Taslak programa hazırlanırken, öğretim programlarıyla ilgili çalışmaların başlangıcında üniversite eğitiminde ve günlük hayatında başarılı olmaları için bilgi ve becerileri öncelik edildi.

Dünya ölçeğinde eğitimde başarı göstermiş ülkerin tecrübelerinden faydalanıldı. Bunların ışığında bu taslak program milletimizin görüşlerine açıldı.

Soru ve cevaplar

Önümüzdeki dönemde yardımcı kaynak ve yardımcı dersler konusunda öğretmenlere esneklik sağlayalım. Son olarak ders sayılarını henüz belirlemedik.

Her alan kendi ders saatinin artırılmasını istiyor. Ders saatleri artınca öğretmen sayısının artırılması gerekir.Ders saatini artırmak lazım. Gereksiz konulardan arındırmak lazım. Müfredatın amacı bu olacak. ders saatinin azaltılamsı söz konusu değil. İçeriğinin azaltılması daha doğru diye düşünüyorum

İlimden gidilmeyen sonu karanlıktır. biz İlimi takip edeceğiz

Gelen öneriler tartışılıp incelenecek. Kademeli bir geçiş yapacağız. 10 Şubat'tan 20 Şubat'a kadar Talim terbiye kurulunun onay süreci var ondan sonra kitap yazımlarına başlanacak.

Öğrencilerimizin öğrenmeyi öğrenmesini istiyoruz. böylece kendine özgüveni gelir ve kendini eleştirebilir.Bazı ağırlıklı  derslerde OECD ülkelerinden daha az der saati işliyoruz. Buna göre düzenleme yapılacak.  derslerde işlenen konulardan gereksiz bilgiler temizlenecek.Önemli olan öğrencilere verilen bilginin anlamlı olmasıdır.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT