1. HABERLER

  2. TÜRKİYE YEREL HABER

  3. Morbid Obeziteye Dikkat
Morbid Obeziteye Dikkat

Morbid Obeziteye Dikkat

Medical Park Uşak Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güvenç Diner, Morbid obezite kavramı, yaşamı tehdit edebilecek başka hastalıklara yol açacak düzeyde aşırı kilolu olma durumunu olduğunu belirt...

A+A-

Medical Park Uşak Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güvenç Diner, Morbid obezite kavramı, yaşamı tehdit edebilecek başka hastalıklara yol açacak düzeyde aşırı kilolu olma durumunu olduğunu belirtirken; “ideal kilonuzun iki katı iseniz, ya da 45 kilo fazlanız varsa morbid obez olduğunuzu gösterir” dedi.

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güvenç Diner; “Eğer morbid obez iseniz; diabet (şeker hastalığı), hipertansiyon ve dejeneratif artrit (eklem romatizması) gibi çok sayıda ciddi hastalığa da adaysınız demektir. Daha da kötüsü, morbid obezite, kalp hastalığından ölme riskinizi çok ciddi biçimde arttırmaktadır. 23-34 yaşları arasında morbid obez erkeklerin ölüm oranı, normal popülasyondan 12 kat daha fazladır. Obezitenin etkileri sadece tıbbi de değildir. Aşırı yağ dokusu sizin sosyal ve özel ilişkilerinizi de engeller ve böylece duygusal anlamda strese yol açar. İş bulmada, hatta özel kıyafet alımında bile ciddi zorluk ve bedellere katlanmak zorunda kalırsınız. Bütün bu nedenlerden ötürü, morbid obezite istediğiniz bir hayata kavuşmanızı güçleştirir.” Diyerek bu sağlık sorununun ciddiye alınması gerektiğine değindi.

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güvenç Diner, bu tür hastalarda diyet yapmanın genellikle işe yaramadığına değinerek, çok yoğun eforla bile ancak çok az sayıda morbid obez başarılı şekilde kilo verebildiğini ve kilolarını korumayı başardığını söyledi.

Medical Park Uşak Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güvenç Diner;"Morbid obezlerin başka bir sorunları da patlama tarzı yemeyle sonuçlanan aşırı iştahlarıdır. Uzun bir dönem diyet yapsalar da sonunda buna yenik düşerler ve verdikleri kiloları fazlasıyla geri alırlar. Dolayısıyla altta yatan hormonal bir neden yoksa bu hastaların en radikal ve gerçekten sonuç veren tedavileri cerrahi tedavidir. Cerrahi tedavi ile morbid obezlerin çoğu hemen ameliyat sonrası diyabet ilaçlarını ve hipertansiyon ilaçlarını bırakmakta ve olumsuz sonuçlardan hızla uzaklaşmaktadırlar. İlk yılda fazla kilolarının yüzde 70’ini kaybedip kişisel güvenlerini yenilemekte ve giyinmekten, sosyal hayattan zevk alan insanlar olmaktadırlar. Sonuçlarına bakıldığında kronik süreçte sağlık ekonomisine de çok daha az yük oluşturmaktadırlar"

TÜP MİDE AMELİYATI İLE AŞIRI KİLOLARDAN KURTULMAK MÜMKÜN

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Güvenç Diner; “Halk arasında tüp mide ameliyatı olarak Sleeve Gastrektomi (Midenin Tüpleştirilmesi) yöntemi dünyada ve ülkemizde kullanılan en başarılı ve en güncel yöntemdir. Bizde Uşak ve çevresinde bu yöntemi ilk uygulayan hastane olmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Sleevegastrektomi (tüp mide) obezite cerrahisinde yaygın olarak uygulanan gıda alımını kısıtlayıcı (restriktif) ameliyatlardandır. Tüp mide ameliyatı olan hastalarda besinlerin emilim problemi olmaz ve dolayısıyla rutin vitamin ve mineral takviyesi gerekmemektedir. Ameliyatta özetle laparaskopik yöntemle midenin büyük kenarı dikey olarak kesilip çıkartılarak 150-200 cc hacme sahip tüp şeklinde yeni bir mide oluşturulur. Mide hacminin küçültülmesi gıda alımının kısıtlanmasına ve açlık hormonu olarak bilinen ghrelin hormonunun salgılandığı midenin fundus bölümünün çıkartılmasıyla oluşan tokluk hissi de iştah azalmasına yol açarak kilo kaybına katkıda bulunur. Hasta sağlıklı kilosuna kavuşup beslenme düzenini yakaladığında geç dönemde oluşabilecek komplikasyonlar bant (kelepçe) yöntemine göre çok daha düşüktür.” Dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT