1. HABERLER

  2. TÜRKİYE YEREL HABER

  3. Muş’ta 6 Liraya Fidan Satışları Başladı
Muş’ta 6 Liraya Fidan Satışları Başladı

Muş’ta 6 Liraya Fidan Satışları Başladı

Muş’ta, bahar mevsiminin gelmesi ve havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte dikime hazır meyve fidanları satışa çıkarıldı.Şehir merkezinde satışa sunulan elma, armut, kiraz ve dut ve ceviz fidanları...

A+A-

Muş’ta, bahar mevsiminin gelmesi ve havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte dikime hazır meyve fidanları satışa çıkarıldı.

Şehir merkezinde satışa sunulan elma, armut, kiraz ve dut ve ceviz fidanları alıcı buluyor. Fidan yetiştiriciliğiyle uğraştığını belirten Oktay Mete, havaların ısınmasıyla fidan satışlarının arttığını, alıcıların daha çok meyve fidanları talep ettiğini söyledi. Kimi alıcıların ise meyve fidanlarını fazla alarak kendi meyve bahçelerini oluşturduklarını ifade eden Mete, “İzmir’in Ödemiş ilçesinden getirdiğimiz fidanları 10 liradan 6 liraya düşürdük. Bu sezon fidan satış hedefimiz 10 bin ve hemen hemen bu sayıyı yakaladık. Ailem yaklaşık 30 yıldır fidan satışını yapıyor. Bu konuda tecrübeli olduğumuz için köy halkı ve bizi tanıyanlar daha fazla ilgi gösteriyor” dedi.

Fidan satışında alıcıları uyardığını ve bazı tavsiyelerde bulunduklarını kaydeden Mete, “Fidan satışı yaptığımızda özellikle alıcılara bazı tavsiyelerde bulunuyoruz. Bir fidanın nasıl dikildiğinden tutun sulamasına kadar. Çünkü bu uygulamalar önemli ve dikilen fidanın yeşermesi lazım. Bazıları fidanın dikim çukuru olan yarım metreye ulaşmıyor veya fazla su veriyor. Bu uygulamalar yanlış ve fidanların kurumasına neden oluyor. Fidan dikimi önemli ve buna uyulması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Muş’un mevsimine uygun fidanlar getirdiklerini vurgulayan Mete, “Bu yıl ki kış mevsimi ilçemizde fazla sert geçmedi. Dolayısıyla fazla soğuklar da olmadı. Bu yüzden fidan satışları bu yıl erken başladı” şeklinde konuştu.

Sattıkları fidanların ziraat mühendisleri kontrolünde yetiştirildiğinin altını çizen Mete, fidan fiyatlarının yavaş yavaş düştüğünü sözlerine ekledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT