1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. NATO’dan son 10 yılın en büyük tatbikatı
NATO’dan son 10 yılın en büyük tatbikatı

NATO’dan son 10 yılın en büyük tatbikatı

NATO’nun son 10 yılın en büyük tatbikatı olan Trident Juncture 2015, 36 bin askerle gerçekleştirildi.

A+A-

NATO’nun yüksek görüş gücü tatbikatı Trident Juncture’nın Ekim ve Kasım aylarından genel olarak İspanya, İtalya ve Portekiz’de gerçekleştirileceği açıklanmıştı. NATO devletlerinin ortaya çıkan krizlerle başa çıkabilmeleri konusunda hazır olduklarından emin olmak için uzun zamandır planlanan 30 ülkenin katıldığı tatbikatlar 36 bin askerle gerçekleştirildi. Tatbikatlarda, 60 gemi ve 140 uçak ile hava aracı da görev yaptı. NATO’nun 1 haftadan daha kısa bir süre içinde belirlenen bölgeye konuşlandırılmasını planlanan bu tatbikatla acil müdahale gücü test edildi. Portekiz Fuzileiros Deniz Kuvvetleri ve ABD Deniz Kuvvetleri, gerçekleştirilen eğitim tatbikatı kapsamında USS Arlington amfibi hücum gemisinden Portekiz’in Pinheiro da Cruz’da bulunan sahile çıkarma yaptı.

Baltık Taburu Komutanı Yarbay Andrus Merilo, sahada yaklaşık 900 askerin bulunduğunu belirterek, “Yakın bölgelerdeki muharebe desteği unsurları ile toplamda bin askere ulaşıyoruz. Taburda farklı amaçlar etrafında yaklaşık 250 araç var” dedi.

Öte yandan San Gregorio, İspanya, Baltık Taburu’nun Letonya, Estonya ve Litvanya’dan gelen binlerce askerden oluştuğu belirtildi. Askerlerin, NATO Mukabele Kuvveti’nin 2016 rotasyonuna katılmaya hazırlanmak için birlikte eğitim göreceği ifade edildi. 36 binden fazla askerin konuşlandırılması lojistiğinin kolay olmadığı ve halen sürdüğü kaydedildi. İspanya’daki Zaragoza Hava Üssü’nde askerlerin görevini tamamlaması için çok sayıda personelin çalıştığı, yemekhanelerin ev çamaşırların tam faaliyet gösterdiği belirtilirken, ülkenin Sagunto limanında bulunan Aegean Breeze gemisinin bu hafta içinde 150’den fazla İngiliz aracı indirdiği bildirildi.
Trident Juncture 2015 NATO’nun son 10 yıldan beri üstlendiği en büyük ve en hırslı tatbikat olurken bir önceki en büyük tatbikat 2002 yılında gerçekleştirilmişti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT