1. HABERLER

  2. AYDIN VE İLÇE HABERLERİ

  3. NAZİLLİ

  4. Nazilli'de Hükümet Konağı'na "soluk" Türk Bayrağı asıldı!
Nazilli'de Hükümet Konağı'na "soluk" Türk Bayrağı asıldı!

Nazilli'de Hükümet Konağı'na "soluk" Türk Bayrağı asıldı!

Nazilli'de Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Hükümet Konağı'na asılan Türk Bayrağı'nın soluk olması, büyük rezalet olarak nitelendirildi. 2893 sayılı Türk Bayrağı kanunun 7. maddesi gereğince, bayrağımızın soluk halde asılması yasaklanmıştı.

A+A-

MEHMET ALİ CİNTOSUN - Nazilli'de Hükümet Konağı' nın Aydın-Denizli karayoluna bakan kısmına asılan dev Türk bayrağının soluk halde bulunması "Cumhuriyet Bayramı' mızın 96. yılını kutladığımız bu önemli günde" büyük saygısızlık olarak nitelendirildi. Dev bayrağın asıldığı duvarın hemen önünde bulunan bayrak direğinde salınan  iki adet Türk Bayrağı, soluk bayrakla kıyaslandığında rezaletin boyutunu gözler önüne serdi. 

20191029114935_img_0246.jpg

Bayrağın soluk halde asılmasının tedbirini almayan Nazilli Kaymakamlığı,  2893 sayılı Türk Bayrağı Kanunu'nun 7. maddesindeki yasakları çiğnemiş oldu.

BAYRAK KANUNU NE DİYOR?
2893 Sayılı Türk Bayrağı Kanunu 7. Maddesinde yasaklar şu şekilde sıralanmıştır.
Türk Bayrağı, yırtık, sökük, yamalı, delik, kirli, soluk, buruşuk veya layık olduğu manevi değeri zedeleyecek herhangi bir şekilde kullanılamaz. Resmi yemin törenleri dışında her ne maksatla olursa olsun, masalara kürsülere, örtü olarak serilemez. Oturulan veya ayakla basılan yerlere konulamaz. Bu yerlere ve benzeri eşyaya Bayrağın şekli yapılamaz. Elbise veya uniforma şeklinde giyilemez.

img_20191029_161549.jpg
Hiçbir siyasi parti, teşekkül, dernek, vakıf ve tüzükte belirlenecek kamu kurum ve kuruluşları dışında kalan kurum ve kuruluşun amblem, flama, sembol ve benzerlerinin ön veya arka yüzünde esas veya fon teşkil edecek şekilde kullanılamaz.
Türk Bayrağına sözle, yazı veya hareketle veya herhangi bir şekilde hakaret edilemez, saygısızlıkta bulunulamaz. Bayrak yırtılamaz, yakılamaz, yere atılamaz, gerekli özen gösterilmeden kullanılamaz.
Bu Kanuna ve tüzüğe aykırı fiiller yetkililerce derhal önlenir ve gerekli soruşturma yapılır. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT