1. HABERLER

  2. TÜRKİYE YEREL HABER

  3. Osmaneli MYO’da “21. Yüzyıl’da Türkiye’de AB Algısı” Sempozyumu
Osmaneli MYO’da “21. Yüzyıl’da Türkiye’de AB Algısı” Sempozyumu

Osmaneli MYO’da “21. Yüzyıl’da Türkiye’de AB Algısı” Sempozyumu

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’ne bağlı Osmaneli Meslek Yüksek Okulu (MYO) tarafından ’21. Yüzyıl’da Türkiye’de AB Algısı’ konulu bir sempozyum düzenlendi.Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması...

A+A-

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’ne bağlı Osmaneli Meslek Yüksek Okulu (MYO) tarafından ’21. Yüzyıl’da Türkiye’de AB Algısı’ konulu bir sempozyum düzenlendi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Meslek Yüksek Okul Müdürü Murat Ercan, Belediye Başkanı Münür Şahin ve Kaymakam Edip Çakıcı, hazırlanan sempozyumla alakalı kısa birer konuşma yaptılar. Daha sonra kürsüye Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcanönemli mesajlar verdi. AB’nin durumunu net ifadelerle özetleyen Özcan, "Biz Avrupa’nın daima ötekisi olmuşuz. Bizimle birlikte hayatlarına anlam katmışlar. Biz olmasak Avrupa’nın olamayacağını çok iyi biliyorlar. Bizi her ne kadar Asya devleti olarak niteleseler de Osmanlı ve Türkiye aynı zamanda bir Avrupa devletidir" dedi.

Rektör Özcan, Türkiye’nin kendi değerleri ile dünyaya katkı sağlayacak yönleriyle birlikte Avrupa’da olması gerektiğine dikkat çekerek şöyle devam etti:

"Dünya tarihinde Avrupa’nın var olduğu son 200 yılda yaşanan insanlık dışı katliamların maliyeti yüz binlerce yıl içinde yaşananların toplamından daha fazla. Özellikle Birinci ve İkinci Dünya savaşlarında insanlık adeta sıfıra indirgendi. Ve bir zaruriyet ortaya çıktı. Avrupa kendi topraklarından savaşı kovmak istedi, çünkü savaşın kazananı yoktu. 1990’larda ve 2000’lerin başında yüzde 70’lere varan Avrupa Birliği taraftarı bugünkü anketlerde yüzde 50’nin altına düşmüş. Bu bizden ziyade Avrupa Birliğinin de sorunudur. Türkiye’de AB’ye yönelik pozitif duygular yüzde 50 ’nin altına düştüyse, bunu öncelikle AB ülkelerinin değerlendirmesi ve ‘Biz nerede yanlış yapıyoruz” diye düşünmesi lazım”dedi.

Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan’ın konuşmalarının ardından sempozyum üç oturum halinde devam etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT