1. HABERLER

  2. TÜRKİYE YEREL HABER

  3. Sanko Üniversitesi’nde Hemşirelik Haftası Kutlamaları
Sanko Üniversitesi’nde Hemşirelik Haftası Kutlamaları

Sanko Üniversitesi’nde Hemşirelik Haftası Kutlamaları

SANKO Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından Hemşirelik Haftası kapsamında düzenlenen konferansta, Prof. Ayhan Lash, PhD, RN, Faa “Mıknatıs Hastaneler, Hemşirelik Bakımında Mükemmelliğe D...

A+A-

SANKO Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi tarafından Hemşirelik Haftası kapsamında düzenlenen konferansta, Prof. Ayhan Lash, PhD, RN, Faa “Mıknatıs Hastaneler, Hemşirelik Bakımında Mükemmelliğe Doğru” konulu bir sunum yaptı.

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Toplantı Salonu’nda düzenlenen konferansın açılış konuşmasını yapan Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nalan Akbayrak, “SANKO Üniversitesi olarak, bu tür organizasyonları düzenlemekten mutluluk duyuyoruz” dedi.

Prof. Dr. Akbayrak, “Hepinize ve bizleri kırmayarak gelen Prof. Ayhan Lash Hocamıza hoş geldiniz derken, bu organizasyonda emeği geçen ve bizi destekleyen herkese teşekkür ediyor, tüm hemşirelerin ve hemşire adaylarının haftasını kutluyorum” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri Kuzey İllinois Üniversitesi Hemşirelik Eğitimi Anabilim Dalı Emekli Öğretim Üyesi olan ve değişik üniversitelerde 30 yıl akademisyen olarak görev alan Prof. Ayhan Lash, PhD, RN, Faan ise, konuşmasına SANKO Üniversitesi’nin misafirperverliğine, organizasyona davetine teşekkür ederek başladı.

Faan, “Mıknatıs hastaneler hemşireye, hemşirelik bakımına ama aynı zaman da tüketiciye yöneliktir. Bütün hemşireler o hastanede çalışmak için sıraya girdiği gibi, bir de bu hastanede yatmak istiyorum bu hemşirenin bakımını istiyorum diyen tüketiciler vardır. İşte bu durum mıknatıs hastaneler kavramının esasıdır” dedi.

Prof. Lash, PhD, RN, Faan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şimdi bu hastanelerin tılsımı nedir? Niye bu kadar hemşire, hasta oraya gitmek istiyor? diye aklınıza gelebilir. Amerikan Hastaneleri Derneği bu sorulara cevap buldu. Amerika’da 41 hastanenin genel olarak hemşirelik bakımı ile ilgili 14 kategoriden oluşan özellikleri paylaştığı tespit edildi. Bugün, bu özellikler ‘mıknatıs kuvveti’ (forces of magnetism) olarak tanınmaktadır. Mıknatıs hastaneler, ‘en iyi hemşirelik bakımı’ vermeyi amaç edinen bütün hastaneler için birer model haline gelmiştir. Mıknatıs hastanelerdeki hemşirelik bakımının özellikleri ise ‘Yüksek kaliteli hemşire liderleri’, ‘Hastane yapısı’, ‘Yönetim tarzı’, ‘Profesyonel Hasta bakım modelleri’, ‘Hasta bakım kalitesi’, ‘Kalite geliştirme’, ‘Danışmanlık ve kaynaklar’, ‘Bağımsızlık’, ‘Hastane ve toplum’, ‘Personel politikaları ve çalışanlar ile ilgili programlar’, ‘Eğitimci hemşireler’, ‘Hemşirelik imajı pozitif hastaneler’, ‘Disiplinler arası ilişkileri pozitif hastaneler’ ve ‘Mesleki gelişime açık hastaneler’ şeklinde sıralanabilir.”

Bu 14 özelliğin mıknatıs hastanelerin karakterini özetlediğinin altını çizen Faan, “Sonuç olarak mıknatıs hastane kavramı, hemşireler tarafından daha iyi hasta bakımı için geliştirilmiş bir kavramdır. Mıknatıs Hastane tanımını kazanmak hemşirelere ait bir karardır. Mıknatıs Hastane niteliğinden en çok yarar gören hastadır” diyerek sözlerini bitirdi.

Sunumunun ardından soruları yanıtlayan Prof. Lash, PhD, RN, Faan’a, SANKO Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güner Dağlı ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nalan Akbayrak teşekkür ederek, armağan takdim etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT