1. HABERLER

  2. TÜRKİYE YEREL HABER

  3. Selöz Köyündeki Hıdrellez Kutlamasında 20 Kazan Etli Pilav Dağıtıldı
Selöz Köyündeki Hıdrellez Kutlamasında 20 Kazan Etli Pilav Dağıtıldı

Selöz Köyündeki Hıdrellez Kutlamasında 20 Kazan Etli Pilav Dağıtıldı

Bilecik merkeze bağlı Selöz köyünde yapılan baharın müjdecisi Hıdrellez etkinliğine katılan yaklaşık 3 bin kişiye etli bulgur pilavı ile ayran ikram edildi.Selöz köyünde yapılan Hıdrellez etkinliği Me...

A+A-

Bilecik merkeze bağlı Selöz köyünde yapılan baharın müjdecisi Hıdrellez etkinliğine katılan yaklaşık 3 bin kişiye etli bulgur pilavı ile ayran ikram edildi.

Selöz köyünde yapılan Hıdrellez etkinliği Mevlid-i Şerif okunması ile başladı. Öğle namazından çıkanlar köy meydanında dualar etti. daha sonra yaklaşık 3 bin kişilik etli bulgur pilavı ile ayran ikram ettiler. Pilav ikramından alabilmek için saatler önce sıraya giren vatandaşlar uzun kuyruklar oluştururken, 20 kazanda odun ateşinde pişirilip dağıtılan yaklaşık 3 bin kişilik etli bulgur pilavı ve ayran kısa sürede tükendi.

Baharın müjdecisi Hıdrellez’i vatandaşlarla kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Köy Muhtarı Yaşar Yel, “Geleneksel olarak Hıdrellez ve Bahar Bayramlarını köyümüzdeki insanımızı bir araya getirmek buluşturmak, beraber olmak, sevgimizi, hüznümüzü, sevincimizi paylaşmaktır. Hıdrellez geleneğini büyük bir coşku ile yaşatmak için bir aradayız. Ben köy muhtarı olarak köylümüze, hemşerilerimize bu konuda dualarıyla bizlere destek veren ağabeylerimize, ablalarımıza pilavın pişirilmesinde başta aşçımız Ercan Aydın olmak üzere katkı sağlayan, emek veren ve yardımını esirgemeyen köyümüze ve vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Kardeşliği ve doğa sevgisini sembolize eden Hıdrellez’in vatandaşlara sağlık, huzur ve bereket getirmesini, daha çok kardeşlik ve insanları bir araya getirme günü ve bu sevgi seliyle, bu coşku seliyle burada hep birlikte Hıdrellez’i kutluyoruz. Herkese çok teşekkür ediyorum" dedi.

Vatandaşlar ise, bulgur pilavını evlerinde de pişirdiklerini, ancak Hıdrellez pilavının dualı, şifalı ve ayrı bir tadı ve anlamı olduğunu, bu nedenle pilavdan yemek için bir sene beklemek zorunda olduklarını belirttiler.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT