1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Soma’da Hayatını Kaybeden Madenciler Adana’da Anıldı
Soma’da Hayatını Kaybeden Madenciler Adana’da Anıldı

Soma’da Hayatını Kaybeden Madenciler Adana’da Anıldı

Manisa’nın Soma ilçesindeki maden kazasında hayatını kaybeden 301 madenci, Adana’da düzenlenen yürüyüşle anıldı. Slogan atan grup, iş kazalarını protesto etti.Çeşitli sendika, oda ve sivil toplum kuru...

A+A-

Manisa’nın Soma ilçesindeki maden kazasında hayatını kaybeden 301 madenci, Adana’da düzenlenen yürüyüşle anıldı. Slogan atan grup, iş kazalarını protesto etti.

Çeşitli sendika, oda ve sivil toplum kuruluşu üyeleri, Soma’daki maden faciasının yıldönümü sebebiyle, ellerinde taşıdıkları iş güvenliğine ilişkin dövizlerle DİSK Adana Bölge binası önünde toplandı. Kalabalık grup, iş kazalarına yönelik slogan atarak İnönü Parkı’na yürüdü.

DİSK Adana Bölge, Kesk Adana Şubeler Platformu, Adana TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, Adana Tabip Odası ve Türk-İş Adana’nın ortak yaptığı basın açıklamasını okuyan TMMOB Adana İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Hasan Emir Kavi, “Bu acıyı unutturmamak için, böyle acıların bir kez daha yaşanmaması için alanlardayız” dedi.

Her ay onlarca işçinin iş kazalarında hayatını kaybettiğine değinen Kavi, şöyle devam etti:

“Biz, yaşamını alın teriyle kuran emekçiler, güvenceli koşullarda çalışmak ve emeğimizin karşılığını almak istiyoruz. Bir kez daha yineliyoruz; işçi sağlığı ve iş güvenliği sorunları piyasacı yaklaşımlarla çözülemez. Sendikaların, meslek odalarının, üniversitelerin karar süreçlerinde ve yönetiminde yer aldığı, idari ve mali yönden bağımsız, demokratik bir işleyişe sahip Ulusal İşçi Sağlığı Güvenliği Kurumu bir an önce oluşturulmalıdır. Emekçilerin güvencesiz ve kayıt dışı çalıştırılması engellenmelidir. Sendikalaşmanın önündeki ILO standartlarıyla çelişen engellemeler kaldırılmalıdır. İşçi sağlığı ve iş güvenliği kavramlarıyla temelden çelişen ve özellikle kamuya ekonomik anlamda da yük olan, işçileri köleleştiren taşeron ve rödovans sistemlerine son verilmelidir. İş cinayetlerine, işçi katliamlarına, taşeronlaşmaya, güvencesiz çalışmaya, denetimsizliğe karşı dikkat çekmek için imza kampanyası başlattık, taleplerimizi 7 Haziran seçimlerinden sonra oluşan yeni Meclis’e taşıyacağız. 16 Mayıs Cumartesi günü de Soma’dan bir kez daha haykıracağız; Soma’yı unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız.”

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve HDP milletvekili adaylarının da aralarında bulunduğu grup, basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT