1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sorgun’da “Kınalı Hasanlar Çanakkale’de” Projesi
Sorgun’da “Kınalı Hasanlar Çanakkale’de” Projesi

Sorgun’da “Kınalı Hasanlar Çanakkale’de” Projesi

Çanakkale Zaferinin 100. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından “Kınalı Hasanlar Çanakkale’de” projesiyle 150 öğrenci ve 9 öğretmen elleri ve saçlarına kına yakılarak...

A+A-

Çanakkale Zaferinin 100. Yıldönümü etkinlikleri kapsamında Yozgat’ın Sorgun Belediyesi tarafından “Kınalı Hasanlar Çanakkale’de” projesiyle 150 öğrenci ve 9 öğretmen elleri ve saçlarına kına yakılarak Çanakkale’ye gönderildi.

Sorgun Belediye Meydanı’nda düzenlenen törene Eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AK Parti Yozgat Milletvekili Ertuğrul Soysal, Yozgat Valisi Abdulkadir Yazıcı, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Selçuk Yıldırım, Kaymakam Ali Arslantaş, Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Çanakkale savaşına saçı ve eli kınalı olarak gönderilen Kınalı Hasan’ın memleketi Yozgat’ın Sorgun ilçesinde Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü yıldönümünde 150 öğrenci ve 9 öğretmen eli ve saçına kına yakılarak Çanakkale’ye uğurlandı.

Uğurlama töreninde konuşan Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, öğrencilerin 2 gün boyunca yeme içme ve konaklama masraflarının belediye tarafından karşılanacağını belirterek,“Çanakkale Zaferi’nin 100. yılında bu sene okullarımızdaki başarılı öğrencilerimizi ödüllendirelim istedik. 150 öğrenci ve 9 öğretmenimizi Çanakkale’ye gönderme kararı aldık. Burada 2 gün sabah kahvaltısı, 2 gün öğle yemeği, 2 gün akşam yemeği, orada 4 yıldızlı bir otelde, bir konaklaması var. Bursa’da bir gezisi var çocuklarımızın. İnşallah 2 gün boyunca sağ salim götürür getiririz Allah’ın izniyle. Çocuklarımıza unutamayacakları bir anı yaşatırız düşündüm” dedi.

Daha sonra konuşan Eski Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Sorgun’da başarılı bir organizasyona imza atıldığını belirterek, “Bu programı hazırlayan Sorgun Belediye Başkanımızı, Sorgun Kaymakamımızı, İlçe Milli Eğitim Müdürümüzü, okul müdürlerimizi, başarılı öğrencilerimizi, öğrencilerimizin değerli ailelerini ayrı ayrı tebrik ediyorum. İnşallah yavrularımız Sorgun’dan Çanakkale’ye, Bursa’ya selametle giderler. Sağlık ve selametle geri dönerler. Türkiye büyük bir tarihin mirasçısı, büyük bir tarihi yazan büyük bir millet. Tarihimizi bilmek bize miras bırakan ecdat yadigarı bu toprakları sonuna kadar korumak hepimiz için bir namus ve şeref borcudur. Türkiye’yi bize vatan yapmak için daha sonra bu vatanı muhafaza etmek daha sonra bu vatanı ihya, imar ve inşa etmek için pek çok kişinin emeği mücadelesi var. Herkesin hepimizin yaşayanların ve rahmete intikal etmiş büyüklerimizin her birinin ayrı ayrı payı, emeği vardır. En büyük pay, ama bu noktadaki en büyük hisse hiç şüphesiz şehitlerimizindir. Eğer onlar olmasaydı Anadolu’yu vatan yapamazdık. Eğer onlar olmasaydı Türkiye’yi vatan olarak muhafaza edemezdik. Eğer onlar olmasaydı bizler bugün rahat içerisinde, huzur içerisinde, barış içerisinde böylesi bir toplantıyı icra edemezdik. Ben bu vesile ile gerek Çanakkale Zaferi’nde, gerekse diğer zaferlerde, gerekse vatanın elde edilmesinde, müdafaasında ülkemizin huzur ve sükunetini korumada vazife yaparken şehit olan bütün askerlerimizi, bütün güvenlik güçlerimizi bir kez daha rahmetle, minnetle, şükranla dua ile yad ediyorum. Rabbim onların şefaatinden bizleri mahrum etmesin” dedi.

Konuşmaların ardından öğrencilerin ellerine ve saçlarına kına yakıldı. Öğrenciler daha sonra davul zurna eşliğinde Çanakkale’ye uğurlandılar.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT