1. HABERLER

  2. TÜRKİYE YEREL HABER

  3. Sosyal Güvenlik Haftası Kutlama Etkinlikleri
Sosyal Güvenlik Haftası Kutlama Etkinlikleri

Sosyal Güvenlik Haftası Kutlama Etkinlikleri

Gaziantep’te "Sosyal Güvenlik Haftası" etkinlikleri çerçevesinde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğü binasında basın mensuplarının katılımıyla bilgilendirme toplantısı yapıldı.Toplantıda konuşma...

A+A-

Gaziantep’te "Sosyal Güvenlik Haftası" etkinlikleri çerçevesinde Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürlüğü binasında basın mensuplarının katılımıyla bilgilendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıda konuşma yapan Sosyal Güvenlik İl Müdürü Mehmet Uzun, ‘Sosyal Güvenlik Haftası’ çerçevesinde gerekli kurumları ziyaret edeceğini belirterek şunları kaydetti:

‘Sosyal Güvenlik Haftası’ kutlamalarının ilk günü. Teşkilat kanunumuz olan 5502 sayılı kanun sizlerin de bilgi edinmesi 16 Mayıs 2006 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nde kabul edildi. 2008 yılından yönetim kurulu kararıyla 16 Mayısı içine alan her hafta her yıl Sosyal Güvenlik Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu yılda 11-15 Mayıs tarihleri arasında ‘Sosyal Güvenlik Haftası’ kutlamaları başlamıştır. Etkinlikler kapsamında Valilik makamını, Büyükşehir Belediye Başkanı’mızı ve diğer sivil toplum kuruluşlarını ziyaret edeceğiz. Bu ziyaretlerde sosyal güvenlikle ilgili gerekli bilgilendirme görevini yapacağız.

‘SGK’NIN GÖREVİ İŞVERENLERİ CEZALANDIRMA DEĞİL’

SGK’nın önemine vurgu yaparak, ‘SGK olarak amacımız kesinlikle işverenlerimizi cezalandırmak değil vatandaşlarımızın sosyal güvencesini sağlamak’ olduğunu söyleyen Uzun,” SGK gerçekten çok önemli bir kurum SGK’yı kısaca şöyle tanımlarsak, hayatta karşılaşacağımız sosyal risklere karşı vatandaşları güvence altına alan bir sistemdir. Örnek vermek gerekirse hepimiz mutlaka yaşlanacağız. Yaşlandığımız zaman geliri olan dahil düzenli bir aylığa ihtiyacı var. SGK’da kayıt dışı istihdam çok önemli, kayıt dışı istihdamla biz il müdürlüğü olarak denetimlerin yanı sıra daha çok rehberlik hizmetlerinde ve bilgilendirme toplantılarında mücadelemizi sürdürüyoruz. Ayrıca kamu kurumlarında alınan bilgi ve bilgilerden de bu konuda tespitlerimizi yapıp mücadelemiz sürdürüyoruz. Ama biz hep söylüyoruz SGK olarak amacımız kesinlikle işverenlerimizi cezalandırmak değil vatandaşlarımızın sosyal güvencesini sağlamaktır. Sosyal güvenlik hakkı bir kul hakkıdır. Bu hakkın teslimi için gayret ediyoruz. Sigortalılarımız işverenlerimiz diğer kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinin tamamını destek olması gerekiyor. Yoksa tek SGK’nın kayıt dışıyla mücadele etmesi ve başarılı olması biraz zor” diye konuştu.

Gaziantep hakkında bilgi veren Uzun, işçi çıkarımı konusunda kendi istatistiki verilerinin çokta kayda değer işçi çıkarımının olmadığını vurgulayarak şunları söyledi:

“Şu an Gaziantep ilimizde toplam 383 bin 616 sigortalımız var. Geçenlerde biraz basına da itikal etti, bugünlerde işçi çıkışı var diye. Ama biz istatistiki verilerimize baktığımızda Martta 6 bin civarında çıkış oldu ama Nisanda tekrar 14 bin 600 tekrar artışımız oldu. Yani bizim istatistik verilerimize baktığımız zaman öyle çokta kayda değer bir işçi çıkarımı yoktu. Yine geçen bazı kamu alacaklarının yapılandırılması ile ilgili alakalı bir kanun çıktı. Bu kanunun içerisinde SGK’nın alacakları yeniden yapılandırıldı. Borç yapılandırması ilgili toplam bize 51 bin 8 vatandaşımız müracaat etti. Yaklaşık 500 milyon civarında biz borcu yapılandırdık. Bunun içerisinde dediğim gibi idari para cezaları, genel sağlık sigortası alacaklarımız, pirim alacaklarını biz yapılandırdık.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT