1. HABERLER

  2. TÜRKİYE YEREL HABER

  3. SÜ’den Görme Engellilere Büyük Kolaylık
SÜ’den Görme Engellilere Büyük Kolaylık

SÜ’den Görme Engellilere Büyük Kolaylık

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Engelsiz Yaşam Birimini ziyaret eden Rektör Prof. Dr. Hakkı Gökbel, görme engelli öğrencilerin ihtiyaç duydukları bilgiye ve kitaba rahatça ulaşabilmelerine imkan tanımak amac...

A+A-

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Engelsiz Yaşam Birimini ziyaret eden Rektör Prof. Dr. Hakkı Gökbel, görme engelli öğrencilerin ihtiyaç duydukları bilgiye ve kitaba rahatça ulaşabilmelerine imkan tanımak amacıyla kurulan kitap okuma kabinine girerek engelli öğrenciler için kitap seslendirdi.

SÜ Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel’in Eşi Hatice Gökbel, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Musa Özcan, Hayırsever Aynur Kasabalı ile dekanlar, müdürler ve öğrencilerin de hazır bulunduğu ziyarette Rektör Gökbel, içinde özel bir program yüklü masa üstü bilgisayar, mikrofon ve kayıt sistemi bulunan, ses geçirmeyen kitap okuma kabinine girerek öncelikle sistem hakkında bilgi aldı. Ardından Necip Fazıl Kısakürek’in bir eseri olan ‘Kafa Kağıdı’ kitabından bir bölüm okuyan Rektör Gökbel, görme engelli öğrencilerin bilgiye ulaşabilmelerine destek verdi.

“ENGELLİ ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN ALT YAPIMIZI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE TAMAMLADIK”

Seslendirme kabininin görme engelli öğrencilerin hem ders kitaplarına kolaylıkla ulaşabilmeleri hem de ders dışında istedikleri bir kitabı dinleyebilmeleri adına oldukça faydalı olacağını ifade eden Rektör Prof. Dr. Hakkı Gökbel, “Selçuk Üniversitesi olarak engelsiz bir üniversite olma adına pek çok projeyi hayata geçirmeye çalıştık. Özellikle alt yapı açısından engelli öğrencilerimize yönelik çalışmalar yaptık. Bu konudaki eksiklerimiz önemli ölçüde tamamladık. Seslendirme kabini de bu projelerden biridir. Özellikle görme engelli öğrencilere yönelik hizmet verecek bu kabinin, öğrencilerimize büyük kolaylık ve fayda sağlayacağına inanıyorum” diye konuştu.

“HERKESİ GÖNÜLLÜ OKUYUCU OLMAYA DAVET EDİYORUZ”

Kabinin 3 ay önce kurulduğunu ifade eden Engelsiz Yaşam Birimi Koordinatörü Doç. Dr. Özlem Karakuş, “Sistem, gönüllü okuyucularımızın başta ders kitapları olmak üzere hikaye, şiir gibi kitapları seslendirmelerine imkan tanıyor. Seslendirilen bu kitapları da görme engelli öğrencilerimize taşınabilir şekilde veriyoruz. Onlar da bilgisayarlarında ya da cep telefonlarından kayıtları dinleyebiliyorlar. Bu sistem aslında bizim için bir ders araç ve gerecidir. Çünkü öğrencilerimiz bundan çok faydalanıyorlar. Bu nedenle herkesi gönüllü okuyucu olmaya davet ediyoruz” dedi.

Son olarak engelli öğrencilerle sohbet eden Rektör Gökbel, onların sorunlarını dinleyerek, yapılabilecekler konusunda görüş alış-verişinde bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT