1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. "Sünnet, Çocuğunuzun İstikbalini Etkileyen Önemli Bir Cerrahi Müdahaledir"
"Sünnet, Çocuğunuzun İstikbalini Etkileyen Önemli Bir Cerrahi Müdahaledir"

"Sünnet, Çocuğunuzun İstikbalini Etkileyen Önemli Bir Cerrahi Müdahaledir"

Çerkezköy Özel Optimed Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Yasin Mecdel, sünnetin toplumdaki genel kanaatin aksine kesilip atılan küçük bir deri parçasından ibaret olmayıp çocuğun istikba...

A+A-

Çerkezköy Özel Optimed Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Yasin Mecdel, sünnetin toplumdaki genel kanaatin aksine kesilip atılan küçük bir deri parçasından ibaret olmayıp çocuğun istikbalini etkileyen önemli bir cerrahi müdahale olduğunu söyledi.

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte artan sünnet konusunda bilgi veren Uzm Dr. Mecdel, sünnetin, konusunda uzman kişilerce hem anestezi, hem cerrahi müdahale, hem de çocuk psikolojisi konularında yeterli donanıma sahip kişilerce yapılması gerektiğini vurguladı.

Sünnet yapılacak ortamın ve kullanılacak malzemelerin de steril olması gerektiğine dikkat çeken Uzm. Dr. Mecdel, "Bir başka önemli nokta da sünnet olacak çocuklara arkadaşları veya bilinçsiz ebeveyn gibi yakınları tarafından espri adı altında ama espriyle uzaktan yakından ilgisi olmayan, şakalar yapılmakta ve bu espri ile gerçekleri ayırt edecek durumda olmayan çocuğun bilinç altını etkileyip oraya yerleşmekte, sünnet esnasında ise bilinç altında yer etmiş bu şeyler açığa çıkmakta ve travmaya varacak ölçüde çeşitli komplikasyonlara sebep olabilmektedir. Binaenaleyh, ebeveynler bu konuda dikkatli olmalı, çocuğa sünnet olacağı hissettirilmemeli, çocuk sünnete değil de muayeneye gidiyormuş edasıyla sünnete götürülmelidir. Sünnet yapılan ortam ve sünneti yapacak kişi de bu duruma uygun olmalı ve çocuğun dikkati başka yönlere çekilerek bir oyun ve muayene havasında mümkün olduğunca çocuğa hissettirilmeden sünnet gerçekleştirilmelidir" dedi.

Sünnette çok yaygın olarak yapılan bir hatanın da sünnet derisinin eksik ya da fazla kesilmesi olduğunu belirten Uzm. Dr. Mecdel, "Sünnet derisi eksik kesilerek yapılan bir sünnet sonradan ikinci bir sünneti gerekli kılmaktadır. Asıl büyük tehlike ise sünnet derisi derin kesildiğinde meydana gelmektedir. Bu takdirde peniste ciddi şekil bozuklukları oluşarak çocuğun ilerideki cinsel hayatında çeşitli sorunlar yaşamasına sebep olmaktadır. Hatta bazen fazla kesilen sünnet derisinin yanında penise ve penis başına da zarar verilmektedir. Yapılan bu tür hatalar fiziksel ve psikolojik hasara sebep olabilmektedir" ifadelerini kaydetti.

"ÜLKEMİZDE BİNLERCE TELAFİSİ İMKANSIZ HATA VE HASARLAR ORTAYA ÇIKABİLMEKTEDİR"

Uzm. Dr. Mecdel, Türkiye’de binlerce çocuğun ehil olmayan kişilerce sağlıksız ortamlarda, bilinçsizce sünnet edilmesinden dolayı telafisi imkansız hata ve hasarlar ortaya çıkabildiğini dile getirdi.

Yapılan hataların sünneti yapan kişiden kaynaklandığı kadar bilinçsiz ebeveynden de kaynaklandığını sözlerine ekleyen Uzm. Dr. Mecdel, “Çünkü bir sünnet elbisesi için 300-500 lirayı, sünnet düğünü organizasyonu için binlerce lirayı gözden çıkaran, yapılacak programı en ince detayına kadar hesaplayan anne ve babalar maalesef uğruna düğün tertipledikleri sünnetin yapılışını hafife almakta, sünneti yapacak kişinin ehil olup olmadığını araştırmadan çocuklarını ucuz ellere emanet etmekte bir engel görmemekte ve bu çok vahim hatalara kendileri sebep olmaktadırlar. Toplu sünnet organizasyonlarında ise, birkaç saat içinde yüzlerce çocuğu sünnet etmek durumunda olan kişinin sizin yavrunuza yeterli zamanı ayırıp gerekli özeni gösterip gösteremeyeceğini, kullandığı malzemenin ve sünnet yaptığı ortamın strelizasyonunu sağlayıp sağlayamayacağı şüphelidir. Buna rağmen toplu sünnetlerin yapılması kaçınılmaz ise uygun hastane koşullarında çocuk cerrahisi uzmanı denetiminde ve kontrolünde yapılmalıdır. Sizlere tavsiyem, çocuğunuzun istikbalini etkileyecek olan bu konuyu hafife almamanız, bu işin ehline müracaat etmenizdir. Son olarak sünnetin ergenlik çağından önce yapılması gerektiğini de vurgulamak isterim" dedi.

SÜNNET SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Sünnet sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda da bilgi veren Uzm. Dr. Mecdel, "Bezli çocuklarda bezler sık sık değiştirilir. Çocuklar ikinci gün kontrole çağırılır. Sargı varsa kontrol sırasında açılır. Birinci gün sargı kendiliğinden açılmış ise tekrar kapatılmaz. İlaç doktor tarifine göre verilir. Antibiyotik türüne göre dünde 2-3 defa reçete varsa doktor tarifine uygun verilir. Ağrı kesici günde 3-4 defa tarife uygun sünnetten hemen sonra aç karına başlanır. En az iki gün devam edilir. Antibiyotikli merhemler sargı bezi üzerine sünnetli alana yapışmayacak şekilde uygulanır. Sünnet sonrası penis derisinde morluk, şişme, kızarıklık, normaldir, zamanla kaybolur. Lokal anestezi ile yapılan sünnetlerde yiyecek ve içecek kısıtlaması yoktur. Genel anestezi ile yapılan sünnetlerde 3 saat sonra berrak sulu gıda başlanır. Kusma olursa 2 saat beklenir ve tekrar sulu gıda verilir. Reçete dışında herhangi bir ilaç verilmez, özellikle aspirin ve kanı sulandıran ilaçlar verilemez. Aksi takdirde kanamaya sebep olabilir. Başka bir hastalık nedeniyle kullanılan ilaçlarla ilgili doktora danışılarak kullanımına karar verilir. Dördüncü gün sünnetli yere bol merhem sürülerek ayakta duş yaptırılır. Duş sonrası yine merhem sürülür. Dikişlerin alınmasına gerek yoktur, kendiliğinden kaybolacaktır. Herhangi anormal durumlarda doktora başvurmak gerekmektedir" açıklamasında bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT