1. HABERLER

  2. TÜRKİYE YEREL HABER

  3. Tarihçi-yazar Talha Uğurluel İle GAÜN’de Çanakkale Sohbeti
Tarihçi-yazar Talha Uğurluel İle GAÜN’de Çanakkale Sohbeti

Tarihçi-yazar Talha Uğurluel İle GAÜN’de Çanakkale Sohbeti

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Atatürk Kültür Merkezinde AnadoluJet tarafından Tarihçi-Yazar Talha Uğurluel tarafından “AnadoluJet’le Çanakkale Sohbetleri” adlı söyleşi düzenlendi.Söyleşide, Çanakkale’...

A+A-

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Atatürk Kültür Merkezinde AnadoluJet tarafından Tarihçi-Yazar Talha Uğurluel tarafından “AnadoluJet’le Çanakkale Sohbetleri” adlı söyleşi düzenlendi.

Söyleşide, Çanakkale’nin tarihine adeta bir yolculuk yaptıran Tarihçi-Yazar Talha Uğurluel, Çanakkale Savaşı’nın cephe ve cephe gerisinde yaşanan hikayelerini sinevizyon gösterisiyle sahneye taşıdı.

Tarihçi-Yazar Uğurluel, “1915’te Çanakkale Savaşı’nı kazandık. Üç sene öncesi 1912 Balkan Savaşı’nı kaybettik. Amerika, Rusya, İngiltere’ye değil devlet olma hüviyetini kazanamamış Karadağ, Sırp, Bulgarlara yenildik. Üç sene sonra dünyanın bütün süper güçleri bir araya geldi ve biz kazandık. Çünkü Çanakkale Savaşı’nda birlik ve beraberlik vardı. Çanakkale’yi her sene konuşmamızın sebebi budur. Birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz müddetçe çok büyük işleri başarabileceğimizin en önemli delillerinden biri Çanakkale’dir” diye konuştu.

Programda emeği geçenlere teşekkür eden GAÜN Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun şunları söyledi: “Birçok kişi tarih anlatır. Tarih sadece kulaklarla, gözlerle değil bir de yeni boyut katarak, yaşatarak anlatmak çok önemli. Çanakkale’yi çoğu kez dinledik ama bugün yaşadık. 100 sene geriye gidip o mübarek insanlarla, aziz şehitlerimizle bir arada olduk. Üniversite olarak bunun hassasiyeti içerisindeyiz. Bu yıl konservatuarımızda 100. Yıl Marşını yaptık ve halen Çanakkale’de çalınan bir marş. Çeşitli illerde Çanakkale’yi türkülerle andık. Çanakkale’de resmi program içerisinde konservatuarımız her sene olduğu gibi bu sene de görkemli bir şekilde orada yer aldı. Tam da bu atmosferin içerisinde, Mehmet Yıldırım ve AnadoluJet’in destekleriyle Talha Uğurluel geldi ve bize yaşattı. İşin içine ruh, yeni bir boyut kattı” diyerek, Talha Uğurluel’in anlatımına hayran olduğunu ifade etti.

Türk Hava Yolları Gaziantep Satış Müdürü Mehmet Yıldırım, Türk Hava Yolları olarak AnadoluJet markasıyla birlikte birçok sosyal sorumluluk projesi yaptıklarını ama en duygusal, anlamlı olanlardan bir tanesini bu programla yaşadıklarını belirterek, kendileri için gurur verici bir etkinlik olduğunu söyledi.

Söyleşinin sonunda GAÜN Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, Tarihçi-Yazar Talha Uğurluel ve Türk Hava Yolları Gaziantep Satış Müdürü Mehmet Yıldırım’a GAÜN Türk Musikisi Devlet Konservatuarı öğretim elemanları tarafından Çanakkale Zaferinin 100. yılı nedeniyle bestelenen ‘Çanakkale 100. Yıl Marşı CD’si ve hediye takdim etti. Türk Hava Yolları Gaziantep Satış Müdürü Mehmet Yıldırım ise Rektör Prof. Dr. Coşkun’a, Tarihçi-Yazar Talha Uğurluel’e ve desteklerinden dolayı GAÜN Bisiklet Topluluğu Başkanı Mehmet Tavacı’ya uçak maketi hediye etti.

GAÜN Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Ali Gür, Prof. Dr. Türkay Dereli ve Prof. Dr. Cahit Bağcı, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrencinin katıldığı söyleşinin sonunda, Tarihçi-Yazar Talha Uğurluel kitaplarını imzalayarak katılımcılarla sohbet etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT