1. HABERLER

  2. TÜRKİYE YEREL HABER

  3. Tatvan’da “Vangölü Kirlenmesin” Kampanyası
Tatvan’da “Vangölü Kirlenmesin” Kampanyası

Tatvan’da “Vangölü Kirlenmesin” Kampanyası

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Van Meslek Yüksekokulu tarafından başlatılan ve Tatvan Kaymakamlığı ile Tatvan Belediye Başkanlığı tarafından da desteklenen "Van Gölü Kirlenmesin" kampanyası çerçev...

A+A-

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Van Meslek Yüksekokulu tarafından başlatılan ve Tatvan Kaymakamlığı ile Tatvan Belediye Başkanlığı tarafından da desteklenen "Van Gölü Kirlenmesin" kampanyası çerçevesinde Van Gölü sahilinde temizlik çalışması yapıldı.

Kampanyanın ikinci gününde Tatvan ilçesine gelen Van Meslek Yüksekokulu öğrencileri, Bitlis’in Tatvan ilçesindeki öğrenciler ve belediye temizlik işçileri ile birlikte kampanya kapsamında ilk olarak “Van Gölü Kirlenmesin” yazılı pankartla sahil şeridinde yürüdükten sonra hep birlikte gölün kirlenmemesi için Van Gölü sahilinde çöp toplayarak temizlik yaptılar.

Bugün itibariyle Van, Erciş, Adilcevaz, Ahlat, Tatvan ve Gevaş sahillerindeki çalışmalarını tamamlayacak olan ekip, bu sayede Van Gölü’nün kirlenmemesi ve kirletilmemesi noktasında farkındalık oluşturmayı hedefliyor. Yapılan etkinliğin arından açıklamalarda bulunan Van MYO Öğretim Üyesi Erdoğan Özel, Van Gölü sahili çevresindeki kirliliğe dikkat çekmek amacıyla etkinliği düzenlediklerini söyledi. Van Gölü havzasının Bitlis ve Van için önemli olduğunu ifade eden Özel, "Kirlilik, ekonomiye ve turizme büyük maliyetler doğurur. Van Gölü kirliliğine dikkat çekmek için öğrencilerimizle böyle bir etkinlik yaptık. Bizlere bu fırsatı sunan ve bizlerden desteklerini esirgemeyen herkese teşekkürler ediyoruz” diye konuştu.

Tatvan Belediye Başkanı Fettah Aksoy ise, Van Gölü’nün bölgeye kattığı zenginliğe vurgu yaparak, “Çevre, canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri, sağlıklı, düzenli bir ortamda bulunabilmeleri için bir çerçeve gibidir. Uygun fiziki, biyolojik, sosyal, ekonomik ve kültürel çevrenin olmaması canlı hayatını tehdit eder. Dünyanın herhangi bir parçasında yaşayan hayvan türleri, bitkiler, ormanlar, su ve kara parçaları çevreyi oluşturan doğal unsurlardır. Bu parçalar bir düzen içindedir ve birbirine bağlıdır, birinin zarar görmesi zincirleme olarak diğerlerine de zarar verir. Canlıları etkileyen tüm dış etkenleri kapsayan çevre, yine canlıların tehdidi altındadır. Çevre kirliliği başlıca günümüz dünya sorunlarındandır. Hayatın devamlılığı, sağlıklı, yaşanabilir bir ortam için yakın çevreden uzak çevreye her adımda duyarlı olunmalı, alınacak küçük önlemler ile çevre korunmalıdır. İnsanlar yaşadıkları çevreden sorumludurlar. Temiz bir çevrede yaşamak insanların kendi elinde olan bir şeydir. Bu konuda her birey kendi üzerine düşeni tam olarak yerine getirirse çevre kirliliğini minimum seviyeye indirmiş olacağız. Van Gölü’nün temizliği için böyle bir farkındalık oluşturarak çevre sakinlerinin bilinçlenmesine yönelik yapılan konferans ve bilinçlendirme toplantıları takdire şayandır. Van Gölü’nün kirlenmesi ve doğallığını kaybetmesi dünyada sadece Van Gölü’nde bulunan inci kefali balık türünün soyunun tükenmesi, bölge turizminin büyük bir oranda sekteye uğraması ve en önemlisi sağlık yönünden büyük bir tehdit oluşturacağı aşikardır. Çevrenin korunması ve çevre sorunlarının çözümünde insan önemli rol oynar. Bizlere en temiz haliyle emanet edilen bu gibi doğal alanları, çevre sakinlerimiz ile birlikte sahiplenmemiz, sadece temizleyerek değil kirletmeme şiarı ve bütüncül bir planlama anlayışı ile bizden sonraki nesillere aktarmamız hepimizin misyonu olmalıdır. Gölü besleyen derelerin ve göle dökülen kanalizasyon sularının bir an önce ıslah edilmesi, aynı zamanda bölge halkının gölün kirletilmemesi adına bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Bir mekanın temizliği yalnızca o bölgeyi temizlemekle yükümlü olan kurumların gayretleriyle mümkün olmaz. Temizliğin yolu, kirletmemekten geçer. Doğal alanlar, mekanlar ve şehirler temizlenmekle temiz olmaz; kirletilmezse temiz kalır. Turizme büyük katkısı olan ve sahil ilçelerini cazibe merkezi haline getiren, balığıyla damak tadımızı şenlendiren, balıkçılık yapanların geçim kaynağı olan, su sporlarının en iyi şekilde yapıldığı mekan ve ulaşımda vazgeçilmez güzergah olan, en önemlisi manzarasından gözlerimizi alamadığımız içimizi ferahlatan Van Gölümüz kirlenmesin diyor, böylesi anlamlı bir etkinlikte emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından kampanyaya katılan öğrenciler Van Gölü sahilinde mini bir konser vererek, hem çöp topladılar hem de halaylar çektiler.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT