1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Temsili Askerlik Duygulandırdı
Temsili Askerlik Duygulandırdı

Temsili Askerlik Duygulandırdı

Engelliler Haftası kapsamında Edirne’de 30 engelli birey için, İl Jandarma Komutanlığı’nda 1 günlük temsili askerliğin ardından, yemin töreni gerçekleştirildi. Bedensel ve zihinsel engelli bireyler, y...

A+A-

Engelliler Haftası kapsamında Edirne’de 30 engelli birey için, İl Jandarma Komutanlığı’nda 1 günlük temsili askerliğin ardından, yemin töreni gerçekleştirildi. Bedensel ve zihinsel engelli bireyler, yemin töreni sırasında oldukça heyecanlandı.

İl Jandarma Komutanlığı bahçesinde gerçekleştirilen törene Vali Dursun Ali Şahin, 54’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hidayet Arı, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, Edirne Jandarma Alay Komutanı Albay Kamuran Ersan, Edirne Emniyet Müdürü Armağan Adnan Erdoğan, kamu kurum ve kuruluş temsilcileriyle çok sayıda engelli yakını katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende Jandarma Yüzbaşı Hasan Çelik eşliğinde yemin edilmesinin ardından terhis olan erler adına Jandarma Er Ali Gazi yaş kütüğüne plaket çaktı. Yemin törenine aralarında 3 kız ile beraber 30 engelli birey bayrak, silah ve arkadaşlarının omzuna ellerini koyarak yemin etti. Törende engellilerin yakınları duygulu anlar yaşadı. Törende terhis olan erlere belgelerini Vali Dursun Ali Şahin verdi. Vali Şahin burada duygularını aktarırken, her sene gerçekleştirilen bu töreni adet haline getirmenin çok büyük bir iş olduğuna vurgu yaparak, “Aileler olarak, çocuklarınızın bir gün olsa dahi askerlik görevini yapma mutluluğunu şu anda tatmış bulunuyorsunuz. Sizleri gönülden kutluyorum. Askerlerimize de diyorum ki; yine bu ocağa bir gün geleceğinizi unutmayın diyorum” dedi.

Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hidayet Arı, Belediye Başkanı Gürkan ve Başsavcı Savran terhis olan askerlere belgelerini ve hediyelerini verdi. Törenin ev sahipliğini yapan İl Jandarma Komutanı Albay Kamuran Ersan da buradaki konuşmasında anne ve babalara seslenerek, “Üç gün önce hep beraber ellerine kına yakarak dualarla peygamber ocağına gönderdiğimiz Mehmetçiklerimiz bugün Edirne İl Jandarma Komutanlığı’nda bir gün temel askerlik eğitimini tamamladı. Onlar her türlü göreve hazır şekilde karşınızdalar. Değerli anneler ve babalar, vatan evlatları için teslim ettiğiniz evlatlarınız, vatan savunmasında her türlü görevi yerine getirmeyi hazır olduklarını belirterek, ant içmişlerdi. Evlatlarınızla ne kadar gururlansanız azdır” şeklinde konuştu.

Yemin törenine Edirne’deki bazı okullarda eğitim gören engelli bireylerin halk oyunu ve müzik dinletisi ile devam edildi. Temsili askerlik, yemin törenin ardından yapılan geçit töreni ile son buldu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT