1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Türk Patent Enstitüsü 8. Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarı’na Katılacak
Türk Patent Enstitüsü 8. Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarı’na Katılacak

Türk Patent Enstitüsü 8. Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarı’na Katılacak

Türk Patent Enstitüsü, 15-18 Mayıs 2015 tarihleri arasında Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) desteği ile Güney Kore’nin Seul kentinde gerçekleştirilecek olan 8. Kore Uluslararası Kadın Buluşçular...

A+A-

Türk Patent Enstitüsü, 15-18 Mayıs 2015 tarihleri arasında Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO) desteği ile Güney Kore’nin Seul kentinde gerçekleştirilecek olan 8. Kore Uluslararası Kadın Buluşçular Fuarı’na 3 buluşçu ile katılacak.

Türk Patent Enstitüsü’nden yapılan açıklamaya göre, fuar süresince gerçekleştirilecek seminer, forum, çalıştay gibi çeşitli etkinliklerle kadın buluşçuların buluşlarının tanıtılması, bilgi ve tecrübelerin paylaşılması, uygun iş fırsatlarının yaratılması, ekonomik faaliyetlerin fikri mülkiyet hakları ile güvence altına alınarak geliştirilmesi ve kadın buluşçuların desteklerle teşvik edilmesi amaçlanıyor. Türk Patent Enstitüsü’nün 3 yıldır katılım sağladığı sergide geçtiğimiz yıl tanıttığı buluşçulardan Aynur Aşkı’nın “doğal nedenlerle ölen kelebeklerin kanatlarının deri, tekstil ve ilgili diğer sektörlerde değerlendirilmesi” buluşu ile Şadiye Temel’in “sağlık çalışanları ve hastalar için güvenli intraket” buluşu altın madalyaya, Esra Özkan’ın “denizler için yüzen düşey eksenli rüzgar türbini” buluşu ise Fuar Özel Ödülü’ne layık görülmüştü.

Türk Patent Enstitüsü’nün kadın buluşçulara ve buluşlarına uluslararası tanıtım ve pazarlama imkanı sağlamak amacıyla katılacağı fuarda bu yıl tanıtılacak kadın buluşçular ve buluşları şöyle:

OPR. DR. AYŞE DUMAN’IN DOĞUMU KOLAYLAŞTIRAN DOĞUM SANDALYESİ

Buluş, doğum yapacak kadının doğumunu kolaylaştıran, doğum yolculuğundaki müdahaleleri asgari seviyelere indiren dik konumlu sırtlık kısmı, perineyi koruyacak şekilde açıklık alana sahip bir oturma yüzeyi içeren doğum sandalyeleri ile ilgili. Özelliği, perine bölgesine verilen sıcaklık ile doğumu kolaylaştıran bir ısıtıcı modül, oturak çıkıntıları bükülebilir yapıda bir oturma yüzeyi içermesidir.

ESMA ŞEN’İN HASTA YIKAMA SİSTEMİ

Buluş; ayakta durması mümkün olmayan veya banyo ortamında düşme riski yüksek olan, solunum veya medikal desteksiz yaşayamayan, kısmi felçli hastalar ve tamamen destekle yaşayan hastalar için ister hastane, ister bakımevi veya ev ortamında kullanıma olanak tanıyan, hastaların zarar görmeden ve pis suya maruz kalmadan temizlenebilmesini sağlayan bir sistemdir.

YAPRAK YEŞİM UYSAL’IN PİŞİRME SİSTEMİ

Buluş; beyaz ve kırmızı et ile birlikte sebze türlerinin pişirilmesi ile ilgilidir. Özelliği, tabak içerisine yerleştirilen sebze türleriyle birlikte tabağın merkezinde irtibatlandırılmış olan kazığa dikey olarak saplanan beyaz-kırmızı et ürünlerinin üzerine kapatılan iç cidar ve dış cidardan oluşan kazan kapatılan, pişiriciden çıkan ateşe temas etmeden kazanın pişirme boşluğundaki pişme esnasında etten çıkan buharla pişirilmesini sağlayan pişirme yöntemi ve pişirme yöntemini gerçekleştiren pişirme sistemidir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT