1. HABERLER

  2. TÜRKİYE YEREL HABER

  3. Vali Bektaş’tan Dobra Dobra Açıklamalar
Vali Bektaş’tan Dobra Dobra Açıklamalar

Vali Bektaş’tan Dobra Dobra Açıklamalar

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Turgutlu’da katıldığı programda çocukluk, öğrencilik ve mesleki yıllarını tüm samimiyetiyle anlattı. Turgutlu Halil Kale Fen Lisesinde düzenlenen Kariyer Günleri programı...

A+A-

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Turgutlu’da katıldığı programda çocukluk, öğrencilik ve mesleki yıllarını tüm samimiyetiyle anlattı. Turgutlu Halil Kale Fen Lisesinde düzenlenen Kariyer Günleri programına konuk olan Vali Erdoğan Bektaş eğitimle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Vali Bektaş’ın konuk olduğu programda Turgutlu Kaymakamı Nazmi Günlü, Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, Turgutlu Jandarma Komutanı Binbaşı Levent Türker, Turgutlu İlçe Milli Eğitim Müdür Mehmet Ölmez, Okul Müdürü Tahsin Bozkurt hazır bulundu. Öğrencilerle buluşan Vali Bektaş çok özel açıklamalarda bulundu.

VALİ’DEN DİASPORA AÇIKLAMASI

Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, öğrencilere diaspora açıklamasında bulundu. Bektaş, "Bugün önümü bir program geldi. Tataristan Cumhurbaşkanı Manisa’yı ziyaret edecekmiş, OSB noktasında incelemelerde bulunacak ve İzmir’i de ziyaret edecekmiş. Programa baktım sabah 6’da kalkacakları yazıyor. Ben dahil hiç birimiz sabah 6’da kalkmıyoruz, sistemli çalışmanın gereği bu olsa gerek. Diaspora kelimesini duymuşsunuzdur, diaspora bir ülkenin ülke dışındaki varlığı demektir, potansiyel gücü demektir. Tataristan nedir bizim doğal bir diasporamızdır, buradan ne anlıyoruz bizim doğal bir açılım alanlarımız var ancak bunların arasına engeller koyuluyor. Bizlerde sistemli çalışmalıyız" dedi.

"BAKKAL İŞLETEN BİR BABANIN OĞLUYUM"

Açıklamalarını sürdüren Bektaş, bu çağda okuyan öğrencilerin gerçekten de şanslı olduğunu belirtirken, kendi çocukluğundan ve öğrencilik yıllarından bahsetti. Vali Bektaş, "Biz 6 kardeşiz, 5’imiz üniversite mezunu ve babam bir bakkaliye dükkanı işletiyordu. Gerçekten de sizin şartlarınızla kıyaslanmayacak şartlarda köyde tarımla, hayvancılıkla fukaralık içerisinde yaşayarak ama okuyarak bu makamlara geldim. 33 yıl oldu üniversiteden mezun olalı ve nasıl bu işler oldu diyorsanız, ben hiç bir işi ucundan tutmadım, hep merkezinde oldum ve çok çalıştım. Ben iddialı bir adamım kaymakamsam en iyi kaymakam, valiysem en iyi vali olmak için çalıştım. Ben Kastamonu’da ve Muş’ta görev yaptım, zorluk derece yüksek yerlerdi ve şartlar çok iyi değildi ama çok çalıştım ve Muş’ta tek kalemde şuandaki sayın Cumhurbaşkanımıza yaptırmış biriyim" ifadelerini kullandı.

"İSRAİL ÇÖLLE KAPLI AMA TARIM DEVİ"

Manisa’nın bir tarım kenti ve Türkiye’nin bir tarım ülkesi olduğunu belirten Erdoğan Bektaş, 1948 yılında kurulan çölün ortasındaki İsrail’in nasıl ziraat devi olduğunu açıkladı. Bektaş, "İsrail bağımsızlığını ilan etti ve o dönem oluşan bakanları kurulunu İngiliz bir general ziyaret etti, bakanlarla tanışan General en çok tarım bakanlığına şaşırdı. Generalin şu ifadesini sizlere söyleyeyim burası bir çöl ne tarımı. Ama İsrail şuanda tohumculukta hibrit tohumda dünya devi. Bakın Almanya’ya gittik, tarım fuarına. Fuarda ürün Türk ürünü ama markası yabancı. Biz bunları aşmalıyız, üreten biz, ırgatlığını yapan biz ancak beyefendi olan onlar. İstanbul’da tarım fuarı yapıldı olmadı, İzmir’de yapıldı 50 firma geldi ama Almanya’da 2 bin 500 firma vardı. Benim ürettiğim sultaniye çekirdeksiz kuru üzümün 50 gramı orada 2,5 TL ama biz üzüm bol olduğunda üzülüyoruz diye. Üzülmeyeceğiz çok çalışacağız, kendi markamızı oluşturacağız. Bunları sizler yapacaksınız, bunları sabah erken kalkarak güneşi üzerimize doğdurmadan yapacağız." dedi.

"HİÇ BİR MAZERET BAŞARININ YERİNİ TUTMAZ"

Vali Bektaş, öğrencilerin ve öğretmenlerin yaşanan rotasyon nedeniyle atanan bazı öğretmenlerin Fen Lisesine yeterli gelmediğini belirtmesi üzerine net bir cevap vererek şunları söyledi: "Yetersiz öğretmen konusunu kabul etmiyorum, ancak sizler başarılı öğrencilersiniz. Gerekirse öğretmeninize siz öğreteceksiniz. Mazeret başarının yerini tutmaz. Tamam diyelim öğretmen iyi değil daha fazla çalışacaksın daha fazla yorulacaksın. Az önce İsrail’i anlattım, çöldeki tarım bakanının hayali unutmayın. İmkansız yoktur, çok çalışmak ve başarmak vardır."

"EĞİTİM SİSTEMİ DEĞİŞECEK"

Var olan eğitim sistemiyle ilgili yürütülen bir devlet politikasının var olduğunu belirten Vali Bektaş, eğitim sisteminde bazı değişimlerin olabileceğini ifade ederek, "Biz ne yapıyoruz en test sistemini bilen en yüksek test sonucu alan öğrencileri en yukarıya çıkarıyoruz artık işin biraz daha esasına ineceğiz. Gerçekten en iyi öğrenmiş olan en sistematiği kavramış olan öğrenciler öne çıkacak. Türkiye’de belkide bir süre sonra üniversite sınavı kalkacak. Her okul kendine göre bir seçme sistemiyle kendine öğrenci alacak. Dershaneler konusunda devletin tavrı çok net, dünyanın hiç bir tarafında ikili eğitim sistemi yok. Yan yollar çıkar yollar değildir, biz bu konuda biraz kendimize yazık etmişiz. Test makineleri oluşturmuşuz." dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT