1. HABERLER

  2. TÜRKİYE YEREL HABER

  3. Yağmur Bereket Getirdi
Yağmur Bereket Getirdi

Yağmur Bereket Getirdi

Türkiye’de geçen seneye oranla yağış miktarında önemli bir artış yaşandığına dikkat çeken Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, verimi etkileyecek olumsuz bir durum...

A+A-

Türkiye’de geçen seneye oranla yağış miktarında önemli bir artış yaşandığına dikkat çeken Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, verimi etkileyecek olumsuz bir durum yaşanmaması halinde bu sene buğdayda tarihi bir rekolte artışı beklediklerini söyledi.

GTB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, 2015 yılı hasat mevsiminin rekolte ve ürün kalitesi bakımından Türkiye için verimli bir yıl olarak geçmesini beklediklerini ifade etti.

Yeni üretim sezonu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Tiryakioğlu, kış ve bahar aylarında ülke genelinde mevsim normallerinin üzerinde bir yağış görüldüğüne işaret ederek, bu durumun hububat ve bakliyatta toplam üretimi rekor seviyelere taşıyacağını dile getirdi. Türkiye’de, Ekim 2014- 31 Mart 2015 tarihleri arasında tüm bölgelerde geçen sezona göre yüzde 69 oranında bir yağış artışı gözlemlendiğini bildiren Tiryakioğlu, bu miktarın uzun yıllar yağış ortalamasının yüzde 16 üzerinde olduğunu kaydetti. Bereketli bir hasat için önem taşıyan Nisan yağmurlarının da çiftçilerin yüzünü güldürdüğünü aktaran Tiryakioğlu, tahmini buğday rekolteleri hakkında ise şu açıklamalarda bulundu:

"Bu hasat sezonu ülkemiz için özellikle hububat üretiminde son derece verimli ve bereketli bir mevsim olacak. Son süreçte iklim koşullarında önemli bir değişiklik yaşanmazsa ülke genelinde geçen yıla oranla yüzde 35’lik, geçmiş yıllara göre de yüzde 15’lik bir artışla 23 milyon tonun üzerinde bir buğday rekoltesi bekliyoruz. Tahmini toplam üretimin 3,5 milyon tonunu ise makarnalık sert buğday oluşturuyor. Türkiye’nin uzun yıllar buğday üretimi ortalamasını yaklaşık 20 milyon ton olarak kabul edersek, yağmurla gelen 3-4 milyon tonluk fark üreticimize de tüketicimizi de bereket dolu bir yıl yaşatacak."

2015 yılı üretim sezonu için öngörülen yaklaşık 23 milyon ton rekoltenin Türkiye için buğday yetiştiriciliğinde tarihi bir rekor anlamına geldiğine de vurgu yapan Tiryakioğlu, "TÜİK verilerine bakıldığında 2001 yılından bu yana buğday üretiminde en yüksek verimi yaklaşık 22 milyon tonla 2013 yılında almışız. Bu sene üretimde tahmin edilen beklentiler gerçekleşirse son 15 yılın yıllık ürün rekorunu kırmış olacağız. Bu durum iç pazarda elimizi rahatlatırken, dış pazarda da gıda sanayicimize rahat rekabet etme şansı sağlayacak" dedi.

HİDROLOJİK KOŞULLARI OLUMLU ETKİLEDİ

Türkiye’de kendini hissettiren iklim koşullarının hidrolojik şartları da olumlu etkilediğini ifade eden Tiryakioğlu, yağışların su rezervlerini arttırarak, tarımsal sulama ve içme sularına önümüzdeki yıllar için kaynak oluşturduğunu söyledi. Yağışların yüksek verimin yanı sıra, kritik besin elementlerini sağlamasından dolayı ürüne ciddi bir kalite kazandıracağını belirten GTB Başkanı Tiryakioğlu, açıklamalarında Türkiye’deki buğday üretimi yapılan arazilerin genel durumlarına da değindi.

Tiryakioğlu, "Ülkemizde buğday ekimi ortalama 7,8 milyon hektarlık bir alan üzerinde yapılmakta. Üretim gerçekleştirilen bu arazilerin yaklaşık 4’te 3’ünü kuru tarım arazileri oluşturmakta. Bu alanlarda yetiştirilen buğdayın yaklaşık 12-13 milyon tonu kuruda, 6,7 milyon tonu kadarı da sulu arazilerde üretilmekte. Bu sene kuru alanlardan da en az sulu alanlardaki kadar verim elde edilmesini bekliyoruz ”dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT