1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yalova’da Kivi Bahçelerini Fırtına Vurdu
Yalova’da Kivi Bahçelerini Fırtına Vurdu

Yalova’da Kivi Bahçelerini Fırtına Vurdu

Yalova’da geçen hafta gece meydana gelen şiddetli fırtına kivi bahçelerine büyük zarar verdi.Türkiye’deki kivi üretiminin yaklaşık yüzde 50’lik kısmını karşılayan Yalova’da kivi bahçeleri geçen perşem...

A+A-

Yalova’da geçen hafta gece meydana gelen şiddetli fırtına kivi bahçelerine büyük zarar verdi.

Türkiye’deki kivi üretiminin yaklaşık yüzde 50’lik kısmını karşılayan Yalova’da kivi bahçeleri geçen perşembe günü çıkan şiddetli fırtınada ciddi zarar gördü. Konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, Çiftlikköy Ziraat Odası Başkanı Halil Ayvaz ve Çiftlikköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hayrullah Saruhan, kivi bahçelerinin yüzde 40’nın zarar gördüğünü açıkladı. Yıllık yaklaşık 20 bin ton rekolteye sahip olan Yalova’da bu yıl kivi rekoltesinin 10-12 bin ton aralığında gerçekleşmesi bekleniyor.

Öte yandan Yalova’da 31 Ocak 2015 günü meydana gelen şiddetli lodosta da il genelinde sebze ve kesme çiçek üretimi yapılan yaklaşık 5 bin serada hasar meydana gelmişti. Diğer illerde hasar tespiti sonrası destekleme yapılırken, Yalova’da hasar tespiti yüzde 30’un altında olduğu için çiftçilere herhangi bir destekleme yapılmadı. Bu duruma tepki gösteren Yalova Ziraat Odası Başkanı Şaban Beşli, "Aynı dönemde örtülü alanlarda zarar meydana gelen Bilecik ilinde çiftçilere 6 milyon TL, Isparta ilindeki çiftçilere 30 milyon TL destekleme yapılırken, Yalova’daki çiftçilere destekleme yapılmadı. Sadece Bakanlar Kurulu kararı ile devlete olan kredi borcu ödemelerinde birtakım kolaylık yapıldı. Biz Yalova Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nün hasar tespitleri neye göre yaptığını anlayabilmiş değiliz. Bize göre Yalova’da ki 2 bin 500 dönüm örtülü alanın yüzde 80’ninde zarar meydana gelirken, müdürlüğün tespitlerinde bu oran yüzde 30’un altında kaldı" diye sitem etti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT