1. YAZARLAR

  2. Ebru Hamamcıoğlu

  3. Yazmasak görmemiz mümkün olur mu?
Ebru Hamamcıoğlu

Ebru Hamamcıoğlu

Köşe Yazarı
Yazarın Tüm Yazıları >

Yazmasak görmemiz mümkün olur mu?

A+A-

 Birçok öğrencinin sürekli dile getirip fakat bir türlü yazıya dökmediği, dökemediği temel eksiklikleri bulunan ve her yıl öğrencilerin, üniversite tercihlerine muhakkak yazdığı üniversite, Adnan Menderes Üniversitesi.

 Şüphesiz ki Adnan Menderes Üniversitesi’nin en kalabalık fakültelerinden biri de Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesidir ve yaklaşık on bine yakın öğrenci kapasitesi vardır. Birçok öğrenci genellikle Merkez kampüste olduğu bilinciyle ve tabi ki deniz hayaliyle bu fakülteyi tercih etmekte. Lakin hayallerinde ki fakültenin bir kasabada olduğunu gören öğrenciler hayal kırıklığı yaşamaktadır. İlk yılın bitmesini iple çekip sonrasında geçiş hayali kuran öğrenciler çoğu zaman bu hayallerini gerçekleştirememekte.

Üniversite hayatını sadece yemek yemekten, gezmekten ve eğlenmekten ibaret olduğunu düşünen öğrenciler ne yazık ki çoğunlukta. Fakat araştırma yapmak isteyen, kendini herhangi bir alanda geliştirmek isteyen öğrencilerde var. Bu öğrenciler için imkanlar yok denecek kadar az. Kütüphane yetersiz, sosyal kulüpler faal çalışmıyor. Mesela konferans salonu. Konferans salonu olmayan bir fakülte düşünülebilir mi?

Evet düşünülebilir; 1 yıl öncesine kadar Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde konferans salonu yoktu. Herhangi bir konuda öğrencileri bilgilendirmek adına başka üniversitelerden gelen eğitimcilerimiz amfilerde, nefes bile almanın zor olduğu bir ortamda öğrencileri bilgilendirmeye çalışıyorlardı. Verilen bilgi bu ortamda ne kadar sağlıklı olabilirdi ki? 

Burada umutlarınızı da kaybedebilirsiniz.

Dönem başladığında üniversiteyi yeni kazanan öğrenciler, büyük bir heyecanla ilk derse gittiklerinde, bazı hocalar boşuna hayaller kurulmaması gerektiğini bu fakülteden çıkan öğrencilerin zaten çok iyi yerlere gelemeyeceğini vurgular. (Örneğin; Uluslararası İlişkiler okuyan öğrencinin diplomat olamayacağı gibi.) Haliyle büyük bir heyecanla üniversiteye başlayan öğrenci hayal kırıklığına uğrar. Ama buna rağmen bazı hocalar ise öğrenciye, bilgiyi bütün benliği ile aşılamaya çalışır, umut olur, cesaret verir. Fakültenin durumu ne kadar vahim olursa olsun bu hocalar sayesinde başarılı öğrenciler bütün olumsuzluklara direnir.

Demem o ki,

Adnan Menderes Üniversitesi’nin en büyük ve en kalabalık Fakültesi Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ne, merkez kampüsteki fakülteler kadar önem gösterilmelidir. Öğrencilerin kendilerini geliştirebilecekleri alanlar oluşturulmalıdır. Sayısızca açılan ve faal olarak çalışmayan kulüpler içinde öğrenciye fayda sağlayacak kulüpler aktif hale getirilmelidir. Bazı hocalar öğrencinin ümidini kırmak yerine öğrenciye cesaret vermelidir.

  “Sahipsiz olan gençliğin batması haktır, sen sahip olursan bu gençlik batmayacaktır.”

                                                                                                                           (Bestami Yazgan)

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT