1. HABERLER

  2. TÜRKİYE YEREL HABER

  3. Yozgat’ta Deneme Nohut Ekimi Yapıldı
Yozgat’ta Deneme Nohut Ekimi Yapıldı

Yozgat’ta Deneme Nohut Ekimi Yapıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Daire Başkanlığının ödenek tahsisi ile Toprak Gübre ve Su Kaynakları Araştırma Enstitüsü ile ortak olarak yürüttüğü "Mikrobiyal Gübre ile B...

A+A-

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Daire Başkanlığının ödenek tahsisi ile Toprak Gübre ve Su Kaynakları Araştırma Enstitüsü ile ortak olarak yürüttüğü "Mikrobiyal Gübre ile Baklagil Tohumlarını Aşılamanın Verime Etkilerinin Değerlendirilmesi ve Çiftçilere benimsetilmesi" projesi, 3 yıllığına Yozgat’ta uygulamaya başlandı.

Proje kapsamında Toprak Gübre ve Su Kaynakları Araştırma Enstitüsünden Dr. Derya Sürek, Songül Dalcı, Dr. Nesime Cebel ve diğer uzmanların katılımı ile nohut ekimi yapıldı. Proje dahilinde deneme kurulan tarla 3 parsele ayrıldı. 1 parsele Rhizobium bakterisi ile aşılanan nohut ekimi, 1 parsele kimyevi gübre kullanılarak nohut ekimi, diğer parsele ise kimyevi gübre kullanılmadan nohut ekimi gerçekleştirildi. Üretim sezonu boyunca bu 3 parseldeki ürünlerin gelişimi ve nodozite oluşumları gözlenerek hasattan sonra ise ürün verimi ölçülerek değerlendirilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT