1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Yüksek Öğretim Öğrencilerine Yönelik İşbaşı Eğitim Programı İşbirliği Protokolü İmzalandı
Yüksek Öğretim Öğrencilerine Yönelik İşbaşı Eğitim Programı İşbirliği Protokolü İmzalandı

Yüksek Öğretim Öğrencilerine Yönelik İşbaşı Eğitim Programı İşbirliği Protokolü İmzalandı

Türkiye İş Kurumu tarafından işsizlerin mesleki deneyimlerinin ve teorik bilgilerinin uygulama yapılarak geliştirilmesine yönelik İşbaşı Eğitim Programları çerçevesinde bugün Yüksek öğretim öğrenciler...

A+A-

Türkiye İş Kurumu tarafından işsizlerin mesleki deneyimlerinin ve teorik bilgilerinin uygulama yapılarak geliştirilmesine yönelik İşbaşı Eğitim Programları çerçevesinde bugün Yüksek öğretim öğrencileri için KTÜ’de protokol imzalandı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Rektörlük Binası’nda düzenlenen toplantıda, İşbaşı Eğitim Proğramları Yüksek Öğretim öğrencilerinin de istenen düzeyde yararlanması ve gerek zorunlu, gerekse isteğe bağlı stajlarını bu kapsamda gerçekleştirebilmelerini sağlamak amacıyla Trabzon Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mustafa Sezgin, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal ve Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu’nun katılımıyla Yüksek Öğretim Öğrencilerine Yönelik İşbaşı Eğitim Programı İşbirliği Protokolü imzaladı.

Burada bir konuşma yapan Trabzon Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mustafa Sezgin, "İşbaşı eğitim programlarının temel amacı, iş arayanların işbaşında eğitilerek nitelikli hale getirilmesi ve mesleki deneyim kazanarak işe girmelerini kolaylaştırmaktır. En az iki çalışanı bulunan özel sektör işverenleri ve kamu kurum, kuruluşlarının payının yüzde ellinin altında olduğu iktisadi teşekküller bu programlardan faydalanabilir. İşbaşı eğitim programı sırasında işverene bir maliyeti olmayan katılımcı maksimum 160 fiili gün iş yerinde fiili çalışarak iş deneyimini artırır. İŞKUR olarak katılımcıya günlük 36,50 TL cep harçlığı veriyoruz ve iş kazası ve meslek hastalığı sigorta primi ile genel sağlık sigortası prim giderlerini biz ödüyoruz. Kişi tecrübe kazanırken, işverene maliyeti olmayan işçi adayını tanıyarak ve iş yerinde çalıştırarak istihdam edeceği kişiyi kendisi yetiştirmektedir” dedi.

Tek şart, programın başladığı günkü çalışan sayısının programın sonunda da korunması olduğunu kaydeden Sezgin, “ Aksi halde işyeri ile bir süre işbirliği yapılamıyor. İstihdam zorunluluğu yoktur, ancak bir yıl içinde tekrar yararlanmak istenirse o zaman daha önce İşbaşı Eğitim Programını tamamlayan kişilerin yüzde 20’sini en az 60 gün istihdam etme şartı aranmaktadır. Yapılan işbirliği protokolüyle, her kademedeki yüksek öğretim öğrencilerinin mesleki deneyim eksikliğini gidermek, mezuniyet sonrası daha kolay bir şekilde iş bulmalarına yardımcı olmak ve işverenlerimizin istihdam etmeyi planladıkları kişileri iş başında tanımaları amaçlanmaktadır. 31/12/2016 tarihine kadar başlatılan işbaşı eğitim programlarını tamamlayanlardan 18 yaşından büyük, 29 yaşından küçük olan kişilerin programın bitiminden sonra en geç 3 ay içerisinde programı tamamladıkları meslek alanında istihdam edilmesi halinde İmalat sanayi sektöründe 42 ay, diğer sektörlerde 30 ay boyunca sigorta primlerinin işveren hisselerine ait tutarı İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacaktır. 30/06/2015 tarihine kadar başlayan işbaşı eğitim programlarının katılımcıları için bu süreler 6 ay artırımlı uygulanacaktır. Başvuru şartları son derece sadeleştirilen işbaşı eğitim programlarına işverenlerimizin ilgi göstermesi ilimizdeki işsizlik ve nitelikli eleman bulma sorununa yardımcı olacaktır. İşverenlerimizin yapması gereken tek şey, işbaşı eğitim programlarından faydalanmak için Kurumumuza, üniversite öğrencilerinin ise İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’ndeki İŞKUR Rehberlik ve Kariyer Merkezi’ne, diğer işsizlerin ise Kurumumuza müracaat etmeleri gerekmektedir” diye konuştu.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M.Suat Hacısalihoğlu da böyle bir programın KTÜ öğrencilerle birlikte yürütülmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek bu program sayesinde öğrencilerin iş alanında tecrübe sahibi olacaklarını söyledi.

KTÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal da, “KTÜ olarak paydaşlarımızla beraber belli protokoller çerçevesinde birliktelik yapıyoruz. Öğrencilerimize ve öğretim elemanlarımız bu anlamda dış paydaşlarımızla buluşturuyoruz. Bu anlamda bize gerçekten ciddi katkı sağlayan İŞKUR ve TTSO, KTÜ ile birlikte yeni bir protokole imza atmış bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT