1. HABERLER

  2. AYDIN VE İLÇE HABERLERİ

  3. AYDIN

  4. Zeytin Çiçek Sap Sokanı Mücadelesi Başladı
Zeytin Çiçek Sap Sokanı Mücadelesi Başladı

Zeytin Çiçek Sap Sokanı Mücadelesi Başladı

Aydın’ın en önemli ürünleri ve gelir kaynağı arasında yer alan zeytinde çiçek sap sokan zirai ilaçlama dönemi başladı.Aydın ekonomisi açısından önemli bir yere sahip olan zeytini n verimini etkileyen...

A+A-

Aydın ekonomisi açısından önemli bir yere sahip olan zeytini n verimini etkileyen zararlılardan bir tanesi olan zeytin çiçek sap sokanına karşı mücadele dönemi başladı. Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Zeytin üreticilerimiz, özellikle güneye bakan güneş gören bahçelerde kontroller yaparak çiçeklerde kararma, dökülme ve zararlının görülmesi halinde çiçek sap sokan zararlısına karşı hemen ilaçlamalara başlamalıdır” denildi.

“DİĞER ZARARLILAR DA KONTROL ALTINA ALINMIŞ OLUR”

Zeytin çiçek sap sokan zararlısı ile ilgili olarak bilgiler veren Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Mustafa Bircan, “Zeytin çiçek sap sokanı doğrudan doğruya bir çiçek zararlısıdır. Çiçek tomurcuklarının belirmesi ve kabarması ile başlayan zarar çiçeklerin meyve bağlamasına kadar devam eder. Böcek hortumu yardımıyla çiçek tomurcuğunun çiçek iç organını emerek beslenir. Zaman ilerledikçe emgi yeri koyulaşır, çiçek açılamaz, renk kahverengiye dönüşür ve sonuçta zarar gören tomurcuk kuruyup dökülür. Zeytin çiçek sap sokan mücadelesi, zeytin güvesinin çiçek nesli ve zeytin pamuklu biti mücadelesi ile aynı zamana rastladığından, zeytin çiçek sap sokanı mücadelesi yapılan bahçelerde aynı zamanda diğer zararlılar da kontrol altına alınmış olur” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT