ADD Nazilli: “Lozan onurumuzdur”

ADD Nazilli: “Lozan onurumuzdur”

Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD) Nazilli Şube Başkanlığı Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanmasının 98. yıl dönümü nedeniyle Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

GÜNAY PABUŞÇU - Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD) Nazilli Şube Başkanlığı, Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanmasının 98. yıl dönümü nedeniyle İstasyon Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı.

Burada günün anlam ve önemine ilişkin yapılan basın açıklamasını Hasan Güner okudu.

Güner sözlerine, “24 Temmuz 1923’de imzalanan, Lozan Barış Antlaşması ile emperyalizm, cepheden sonra masada da yenilgiye uğratılmıştı. Böylece; tam bağımsız, demokratik, laik, sosyal, hukukun üstünlüğüne dayalı, çağdaş ve üniter bir ulus devlet olan Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli atılmıştı. Lozan, bu yönüyle; Anayasa’da vurgulanan ve “değiştirilmesi teklif dahi edilemeyen” niteliklerin zeminini oluşturmaktadır” ifadeleriyle başladı.

whatsapp-image-2021-07-24-at-13-21-24.jpeg

“Lozan karşıtlığı, FETÖ’cü yapılanmalara göz yummaktır”

Türkiye’de yalan ve sahte tarih yazma gayretlerinin tüm hızıyla devam ettirildiğine dikkat çeken Güner, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Lozan’a, Lozan’ın ve Türkiye Cumhuriyeti’nin mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve yol arkadaşlarına yönelik çirkin, gayri vicdani, gayri milli ve sınır tanımaz saldırılar bu nedenledir.

Lozan karşıtlığı, Sevr yandaşlığıdır. Bölünmek, parçalanmak ve emperyalizme yem olmaktır.

Lozan karşıtlığı; Atatürk’ün kurduğu ulus devlet modelinin, çağdaş kazanımların ve Cumhuriyet’in niteliklerinin tasfiye edilmesidir.

Lozan karşıtlığı; hilafetin ve saltanatın geri getirilmek istenmesidir.

Lozan karşıtlığı; milli egemenlik yerine saray ve hanedan hâkimiyetini kabullenmektir.

Lozan karşıtlığı; millilik yerine ümmetçiliktir.

Lozan karşıtlığı; siyasal dinci bir devletin inşasına yüksek sesle “evet” demektir.

Lozan karşıtlığı; çoklu hukuk sistemini benimsemektir. Hukukun üstünlüğünün yok edilmesidir.

Lozan karşıtlığı; bölücü, gerici, işbirlikçi, cemaatçi, tarikatçı, PKK ve FETÖ’cü gibi yapılanmalara göz yummaktır.”

whatsapp-image-2021-07-24-at-13-21-25.jpeg

“Lozan, bir milli onur ve milli şeref meselesidir”

Lozan Barış Antlaşması’nın Türkiye Cumhuriyeti’nin dayandığı en güçlü siyasi ve hukuki temel olduğunu vurgulayan Güner, “Bu temelle oynamak, Türkiye Cumhuriyeti’nin sarsılması ve yıkılmasıdır. Milletimizin ayrıştırılması, kamplaştırılması ve kutuplaştırılmasıdır. Buna izin vermeyeceğiz. Lozan karşıtlarının yürüttüğü, sinsi politikalara seyirci kalmadık, kalmayacağız. Atatürkçü Düşünce Derneği, Lozan’ı bir milli onur ve milli şeref meselesi olarak görmektedir. Atatürkçü Düşünce Derneği, Lozan’ı milletimizin aydınlık geleceğinin güvencesi olarak kabul etmektedir. Bu vesileyle, Lozan Antlaşması’nın 98. yıl dönümünde; Büyük Atatürk’ün, İsmet İnönü’nün, milli kahramanlarımızın, devrim ve demokrasi şehitlerimizin manevi huzurlarında ve milletimizin önünde bir kez daha söz veriyoruz ki Türkiye Cumhuriyeti’ne, Cumhuriyet’imizin çağdaş niteliklerine, Lozan’a ve ulusumuza sahip çıkmaya devam edeceğiz” sözlerini kaydetti.

Çelenk sunma törenine, CHP Nazilli İlçe Başkanı Serdar Alptekin ve Yönetim Kurulu üyeleri, Belediye Meclis üyeleri ile dernek üyeleri katılım sağladı.

whatsapp-image-2021-07-24-at-13-21-25-1.jpeg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler