AK Parti Nazilli’de seçim muhasebesi başlıyor: Beyazıt’tan kritik açıklamalar

AK Parti Nazilli’de seçim muhasebesi başlıyor: Beyazıt’tan kritik açıklamalar

AK Parti Nazilli İlçe Başkanı Volkan Beyazıt, yerel seçimlerin ardından kritik eleştirilerde bulundu. AK Partili binlerce seçmenin sandığa gitmediğinin altını çizen Beyazıt, parti içi seçim muhasebesi yapacaklarını belirtti. Esat Ergüler’in adaylığında dile getirilen soru işaretleri gideren Beyazıt, belediye başkanlığını kazanan CHP’li Ertuğrul Tetik’e de destek sözü verdi.

31 Mart yerel seçiminde AK Parti oldukça ağır kayıplar yaşadı. AK Partili Nazilli Belediyesi de CHP’ye geçti. ‘AK Parti yerel seçimleri neden kaybetti, partiyi neler bekliyor?’ sorularını, AK Parti Nazilli İlçe Başkanı Volkan Beyazıt yanıtladı.

Beyazıt, 2024 yerel seçimlerinde belediye başkanlığını kazanan CHP’li Ertuğrul Tetik ve ekibini tebrik ederek konuşmasına başladı. Beyazıt, yerel seçim süreci, parti içi hesaplaşma ve ilçedeki kamu yatırımlarına ilişkin net mesajlar verdi.

Beyazıt’ın açıklamaları şu şekilde:

-“Bu seçimin mağlubu biziz”

“Sandıktan çıkan sonuç, başımızın tacıdır. Bizler demokrasiye inananlardanız. Seçim, demokrasinin en önemli gereğidir. Cumhur İttifakı, Türkiye çapında ne yazık ki bu seçimlerin mağlubu olmuştur. Cumhur İttifakı’nın mensupları olarak seçim sonuçlarından dersimizi çıkaracağız. İç hesaplaşmalarımızı sonuna kadar yapacağız. Ben her daim bu hesaplaşmaların olması gerektiğini düşünüyorum. Tabii bunun da demokratik gereği, kongre sürecidir. Kongre takvimimiz belirlendiğinde süreci işleteceğiz.” dedi.

-“Ben aday değilim”

“Biz Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle göreve geldik. Burası il büyüklüğünde bir ilçe. Adeta il başkanlığı statüsünde çalışmalar yaptık. Genel Merkezi’miz benim için neyi uygun görürse, ben partimizin ve Cumhurbaşkanımızın emrindeyim. Ben hiçbir yere aday değilim ama devam etmem istenirse, ederim.”

-“AK Partili seçmen sandığa gitmedi”

“Seçim sürecinde elimizden geleni yaptık. Birçok kesim de bu çalışmalarımıza şahit olmuştur. Gecemizi gündüzümüze katarak seçimlere hazırlandık. Halkımızın tercihine saygı duyuyoruz ancak bu tablonun nedeni sandığa ilginin gösterilmemesidir. Nazilli’de de 25 binin üzerinde seçmen sandığa gitmedi. Hatta genel seçimle bu yerel seçim arasındaki ortalamaya baktığımızda 12 bin seçmen oy kullanmadı. Sandığa gitmeyen seçmenlerin büyük çoğunluğunun AK Parti seçmeni olduğunu görüyoruz. Emekli potansiyelimizin yüksek olduğu bir ilçede ekonomik koşulları göz önüne aldığımızda emeklilerimizin bize bir tepkisi var. Seçmenlerimizin niçin sandığa gelmediğini iyi analiz edeceğiz. Türkiye bir ateş çemberi içerisinde ve enflasyonla birlikte çok zor zamanlardan geçiyor. Buna rağmen hükümetimizin emeklilerimiz için dile getirdiğini konular var. Hükümetimiz 85 milyon vatandaşımızın lehine adımlar atacaktır, ancak bunun için de süreye ihtiyacımız var. 2025 yılının ekonomik açıdan daha iyi bir yıl olacağını öngörüyoruz.”

-“Ergüler, Genel Merkez’in ve halkın tercihiydi”

Bu süreçte adayımız Esat Ergüler, çok sıkıntılı bir seçim süreci yaşadı. Adaylığı kesinleşmeden önce ne yazık ki evladını kaybetti. Hepimiz derin acı duyduk. Ben her zaman şunu ifade ettim. Gerek milletvekilliği gerekse belediye başkan adaylarının belirlenmesi konusunda aday belirleme kararının Genel Merkez’de olduğunu belirttim. Bizim burada belirleyici olmadığımızı defalarca anlattım. Saha çalışmaları ve anketlerde öne çıkan isim Esat Ergüler’di. Bizim bu olaya dahilimiz söz konusu değildi. Yerel seçimi genel seçime çeviren bir algı operasyonu başarılı oldu ve AK Parti’nin ülke genelindeki en iyi adayları tepki oylarıyla seçimden mağlup ayrıldı.”

-“Fiziksel ve psikolojik rahatsızlıkları vardı”

Esat bey, Nazilli için belediyeciliği bilen adaydı. Seçimden bir hafta önce Esat beyin fiziksel rahatsızlığı vardı. Ayaklarında bir rahatsızlık vardı. Psikolojik olarak da kolay bir süreçten geçmedi. Kendisi aday adaylığa devam etmek istedi ve halkın da ‘aday olmalısın, seni başkan görmek istiyoruz’ çağrılarını karşılıksız bırakmak istemedi. Bence kendisinden beklenileni, gereğini yaptı.”

-“CHP’li Tetik’in arkasındayız”

“Biz hepimiz aynı gemideyiz. Kamu yatırımlarımızın sonuna kadar takipçisi olacağız. Elimizden gelen ne varsa yapacağız. Nazilli Belediyesi hepimizin belediyesi, başkanı hepimizin başkanıdır. Eminim ki Ertuğrul Bey de makam koltuğuna oturduğunda rozetini çıkaracak ve 160 bin nüfusun belediye başkanı olacaktır. Dolayısıyla belediyemizin de kamu yararına atacağı her bir adımda destekçisi olacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum