Alevi açılımının temeli Aydın'da atıldı

Alevi açılımının temeli Aydın'da atıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Aydın'ın Koçarlı ilçesindeki Atatürk Mahallesi Tahtacı Türkmenleri Derneği Cemevi ve Kültür Merkezi'nin de dahil olduğu Cemevleri Temel Atma ve Toplu Açılış Töreni'nde konuştu.

Son günlerde siyasetin gündeminde ilk sıralarda yer alan 'Alevi Açılımı' tartışmalarına bugün itibariyle yeni bir adım atıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'dan katıldığı Cemevleri Temel Atma ve Toplu Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada Aydın Koçarlı Cemevi'nin de sürecin mihenk taşları arasında yer alması dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Cemevleri Temel Atma ve Toplu Açılış Töreni'nde yaptığı açıklamalarında öne çıkan başlıklar şöyle;

"Elazığ Karakoçan, Ankara Altındağ, Erzurum ve Erzincan Kemah'ta hizmete açacağımız 4 cemevinin, kullanacak vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. Kütahya ve Kayseri'de inşası süren, Burdur Çavdır, Denizli Ardıçlı, Bilecik Bozüyük, Aydın Koçarlı ve Kırklareli Babaeski'de temelini bugün atacağımız 7 cemevinin de bir an önce tamamlanarak hizmete girmesini temenni ediyorum.Bu eserlerin Alevi Bektaşi kardeşlerimize, şehirlerimize ve ülkemize kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum."

ALEVİ BEKTAŞİ KÜLTÜR VE CEMEVİ BAŞKANLIĞI KURULACAK 

"Kültür ve İçişleri Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen milli birlik beraberlik çalışması kapsamında, 1585 cemevi ziyaret edilerek muhataplar dinlendi. Alevi Bektaşi vatandaşlarımızın ve onların etrafında bir araya geldiği mekanların tüm meselelerinin devlet nezdinde takibini ve yürütmesini yapacak kurumsal bir yapı kuruyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığımız kendi bünyesinde kuracağımız Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı muhtarlıklara, belediyelere, derneklere, federasyonlara bağlı cemevlerinin tamamının yönetimi yürütecektir. Cemevi hizmetlerinden eğitim faaliyetlerine kadar tüm çalışmalar bu kurumsal yapı altında kamu güvencesi desteği ve denetimiyle yürütülecektir. Böylece cemevlerinin aydınlatma, içme ve kullanma suyu yapım onarım bakım giderlerinin karşılanması ve imar planlarındaki yeri ile ilgili tüm sorunlar çözülmüş olacaktır. Cemevlerinde erkan hizmetlerini yürütmekten sorumlu Alevi Bektaşi inanç önderlerinden talep edenlere de bu kurumsal yapı bünyesinde kadro verilebilecektir." (Havadis Haber)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.