Aydın turizmi dünya sıralamasına girdi

Aydın turizmi dünya sıralamasına girdi

Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, Aydın’ın kültür ve turizmdeki başarılı karnesine dikkat çekti. Tuncer ve ekibi, kültürel mirasları ve turizmde parlayan yüzüyle devleşen Aydın’ı tanıttı.

Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, Aydın İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Ahmet Demir, Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Abdülbari Yıldız, Aydın İl Halk Kütüphanesi Müdürü İsmail Akman yeni hizmete açılan Nazilli Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti.
Tuncer ve ekibi, "Bu şehir hepimizin"  düşüncesiyle başlattıkları çalışma kapsamında Aydın'ın kültür ve turizm değerlerini tüm kültürel dinamikleri ile gazetecilerle paylaştı.

whatsapp-image-2022-01-13-at-17-01-34.jpeg

“2019 yılı istatistiklerini geçtik”
Turizmde Türkiye’nin dünya sıralamasında 6’ıncı sırada yer aldığını ifade eden Tuncer, “Sayın Bakanımız 2021 yılı için 30 milyon turisti ağırlama hedefi belirlemişti. Türkiye 2021 yılında 52,5 milyon turist ağırlayarak büyük bir başarıya imza attı. 2019 yılında Aydın’a 1 milyon 650 bin turist gelmişti. 2020 yılı kayıp bir yıl oldu. 2021 yılında Aydın’a 1 milyon 700 bin turist geldi. Dolayısıyla biz 2019 istatistiklerini geçtik. Dünyada 2021 yılında, 2019 yılı istatistiklerini yakalayan hiçbir şehir yok ama biz bunu başardık.” diye konuştu.

“Pandemi turizmini iyi yönettik”
Tuncer geçen sene otellerin doluluk oranlarının yüzde 80’in altına nadiren düştüğünü, pandemi turizmini çok iyi yönettiklerini hatırlatarak, “Tüm sezon boyunca vaka sayılarımızı 10’u geçmedi. Koronavirüse yakalanan arkadaşlarımızı da anında tedavi altına aldık. Pandemi kurallarını da en iyi yöneten il olduğumuzu söylemiştik ve bunu ziyaretçi sayımızla ispatladık, mutluyuz.” dedi.

Tuncer, Aydın’ın turizm ilçelerindeki tesislerin artırıldığı takdirde, turist sayısının 5 milyona ulaşabileceğini söyledi.

whatsapp-image-2022-01-13-at-17-00-22.jpeg

“Aydın’da lideriz”
Aydın’ın kültür tarihinin büyüklüğüne dikkat çeken Tuncer, “Şu anda Aydın’da 17 örenyerinde çalışmalarımızı sürüyor. Türkiye’de de antik kent kazı çalışmalarında bu rakamla lider konumdayız.” ifadelerini kullandı.

“Mastaura adını dünyaya ezberlettik”
Roma mimarisinin dünyadaki en iyi örneği kabul edilen ve  Kolezyum’un bir benzeri olan Mastaura Antik Kenti Amfitiyatrosu’nun 2020 yılının en önemli ikinci keşfi olduğunu belirten Tuncer, “Biz Mastaura’yı tüm dünyaya anlatmayı başardık. Ben iki haftada bir yurtdışından farklı gazetelere Mastaura ile ilgili röportaj veriyorum. Binlerce haberi yapıldı ve biz Mastaura adını dünyaya ezberlettik. Bakanlığımızın, valiliğimizin ve vatandaşlarımızın ilgisi çok büyük. Bölgede çalışmalar aralıksız sürüyor” açıklamasında bulundu.

1,5 yıllık döneminde anlamlı gelişmelere imza atmanın gururunu yaşadıklarını vurguladı.
Nazilli’de seyahat acente sayısı artacak

Aydın İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Ahmet Demir, 2016 yılında iki olan seyahat acente sayısını bugün itibariyle 6’ya yükselttiklerinin altını çizerek, otel sayısının da artırılmasına yönelik çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

whatsapp-image-2022-01-13-at-17-00-23-1.jpeg

Aydın antik kentleriyle dikkat çekiyor 
Aydın Arkeoloji Müzesi’ni ve Aydın’daki antik kentleri fotoğraf ve videolar üzerinden gazetecilere anlatan Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Abdülbari Yıldız ise, müzeyi gezenlerin tüm antik kentleri gezmiş bir havayı teneffüs edebildiğini aktardı. Alabanda, Magnesia, Kadıkalesi ve Afrodisyas gibi tarihi yaşam alanlarını tek tek anlatan Yıldız, Aydın’ın M.Ö 6.yüzyıldan Cumhuriyet’in ilk dönemlerine büyük ve zengin bir tarihe sahip olduğunu söyledi.

Nazilli Kültür Merkezi göze çarpıyor 
Şirinevler Mahallesi’nde bulunan Nazilli Kültür Merkezi’nin, sahip olduğu donanımıyla Türkiye’nin sayılı bir kültür merkezlerinden biri olduğunu belirten Aydın İl Halk Kütüphanesi Müdürü İsmail Akman ise önce kültür merkezini tanıttı ardından bazı anekdotları paylaştı. Akman, “56 bin 260 kitap sayısıyla ciddi bir rakama sahibiz. Çeşitli içeriklere sahip materyallerimiz var. Bu çok önemli. 2021 yılında 17 bin 257 kişi merkezimizden materyal almış. Güzel bir rakam. Bir kitabın 50 lira olduğunu varsayarsak, ekonomiye katkı sağladığını da görürüz.” açıklamasında bulundu.

whatsapp-image-2022-01-13-at-17-00-23.jpeg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler