Aydın'da Çerçioğlu'nun başkan seçilmesi zorlaştı

Aydın'da Çerçioğlu'nun başkan seçilmesi zorlaştı

İYİ Parti Aydın Milletvekili Ömer Karakaş, 2024 yerel seçimlerinde Aydın ve ilçelerinde kendi adaylarını çıkaracaklarını ve iyi sonuçlar almak istediklerini belirterek, “Cumhuriyet Halk Partisi ile herhangi bir iş birliği düşünmüyoruz, dolayısıyla Sayın Özlem Çerçioğlu’nu desteklemiyoruz” diye konuştu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Afyonkarahisar Kocatepe Mitingi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na “Gelin yerel seçimlere her birimiz ayrı girelim” çağrısında bulundu. Bu ittifak sisteminin Türkiye’yi uçuruma sürüklediğini ifade eden Akşener, “Bütün partiler tek başına girip yerel seçimi gerçekten yerel seçim haline getirmek için gayret etmeli” açıklamasında bulundu.

Akşener’in bu sözlerinin ardından sıcak bir gelişme yaşandı. İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Ankara ve İstanbul'daki yerel seçimlerde aday gösterip göstermeme konusundaki bir soruya "Kendi adaylarımızı seçimlere dahil edeceğiz. Bu sürecin planlaması ve uygulaması üzerinde çalışıyoruz. Kısa bir zaman içinde bu çalışmaları tamamlayarak halkımızla paylaşacağız" şeklinde yanıt verdi.

İYİ Parti Aydın Milletvekili Ömer Karakaş, partisinin Türkiye’deki ve Aydın’daki yol haritasına ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Seçim iş birliği bitti

Akşener’in açıklamalarını değerlendiren Karakaş, “Genel seçimler ile yerel seçimler çok farklıdır. Şimdi genel seçimlerde mevcut başkanlık sisteminden kaynaklı olarak yüzde 50.1’i bulmanız gerekiyor. Dolayısıyla siyasi partiler, seçim iş birliği yapıyor. AK Parti ile MHP’nin yaptığı seçim ittifakı, koalisyonun bir benzeri. Bizim Millet İttifakı’nda yaptığımız ittifak değil, iş birliğiydi. Seçim iş birliği, seçimle birlikte başlar, seçimle birlikte biter. Dolayısıyla İYİ Parti, hür ve bağımsız bir partidir ve seçimden sonra politikalarını yine kendisi yürütür. Bizim parti olarak, şu ana kadar yaptığımız ve bundan sonra yapacağımız şey, yapıcı muhalefettir. İktidarın doğru yaptığı işlerde bunun doğru olduğunu söylemek ve iktidara destek olmak, varsa eksiğini söylemek, yanlış yaptığı işlerde de bu yanlıştır deyip doğrusunu göstermek, bizim görevimizdir” dedi.

Aydın’da aday belirleme çalışması başladı

Aydın’da kendi adaylarını çıkaracaklarını belirten Karakaş, “İYİ Parti olarak diyoruz ki, genel seçimlerdeki gibi yüzde 50.1 olmadığı için her parti kendi adayını çıkarsın, iş birliğine gerek yok. Kim yüksek oy alırsa, o belediye başkanı olsun. Yerel seçimlere kendi adaylarımızla girmeyi düşünüyoruz ve bu yönde de çalışmalarımızı yürütüyoruz. Aydın’da hem büyükşehirde hem de ilçe belediyelerin kendi adaylarımızı çıkarmayı düşünüyoruz. Şu anda teşkilattaki arkadaşlarımız aday belirleme çalışmalarını yürütüyorlar” diye konuştu.

Çerçioğlu’na destek yok

Siyasetin çok canlı ve dinamik bir kurum olduğunu ve siyasette 24 saatin çok uzun bir zaman olabileceğinin altını çizen Karakaş, “Her an her şey olabilir. Şu anda çalışmalarımız bu yönde. Yerel seçimlere kendi adaylarımızla girip iyi sonuçlar almak istiyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi ile herhangi bir iş birliği düşünmüyoruz, dolayısıyla Sayın Özlem Çerçioğlu’nu desteklemiyoruz” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum