Aylarca kepenk kapatan esnafın ödemeleri meclis gündeminde

Aylarca kepenk kapatan esnafın ödemeleri meclis gündeminde

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Covid-19 pandemisi nedeniyle zorlu süreçler yaşayan ve borçlanan esnaf ve sanatkârların kredi ödemelerine ilişkin meclise soru önergesi sundu.

GÜNAY PABUŞÇU-İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Ticaret Bakanı Mehmet Muş tarafından yanıtlanması istemiyle meclise sunduğu soru önergesinde, esnaf ve sanatkârların Halk Bankası ve Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatiflerinden kullanmış oldukları kredilerin ödemelerinin yapılandırılmasına vurgu yaptı.

“Birçok işyeri kapanmak zorunda kalmıştır”
Aydın Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği’ne bağlı olan 82 Esnaf ve Sanatkârlar Odasında 1061 meslek dalında yaklaşık 40 bin esnaf ve sanatkâr bulunduğunu kaydeden Milletvekili Sezgin, “Bu işletmeler, sahipleri olan esnaf ve sanatkârlar, yanlarında çalışan çırak, kalfa, usta ve bunların bakmakla yükümlü oldukları aileleriyle beraber 500 binin üzerinde kişi için geçim kaynağıdır.  Covid-19 pandemisi nedeniyle esnaf ve sanatkârlar yaklaşık 15 aydır kısıtlı süreler kepenk açabilmiş, hem maddi hem de manevi olarak yıpranmış, yetersiz devlet destekleri nedeniyle ayakta kalmakta güçlük çekmiş, birçok işyeri kapanmak zorunda kalmıştır” dedi.

“Pek çok esnaf desteklerden yararlanamadı”
Milletvekili Sezgin, AK Parti iktidarı tarafından verilen 3 bin ve 5 bin liralık hibe desteklerinden esnaf ve sanatkarların faydalanmasında büyük güçlüklerle karşılaştığını ve desteklerin nace kodları kullanılarak tanımlanması nedeniyle pek çok esnaf ve sanatkârın bu desteklerden yararlanamadığına dikkat çekti. 

İYİ Partili Milletvekili Sezgin, Bakan Muş’a şu soruları yöneltti:
1)    Esnaf ve sanatkârların Halk Bankası ve Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatiflerinden kullanmış oldukları kredilerin ödemelerinin yapılandırılması, bir yıl ödemesiz olmak üzere 5 yıla yayılması mümkün müdür?
2)    Esnaf ve sanatkârların Bağ-Kur ve SGK primlerinin yapılandırılması, bir yıl ödemesiz olmak üzere 5 yıla yayılması mümkün müdür?
3)    İşyeri uzun süre kapalı kalan esnaf ve sanatkârların 2020-2021 yılı gelir ve stopaj vergilerinin yapılandırılması, bir yıl ödemesiz olmak üzere 5 yıla yayılması mümkün müdür?
4)    Toplu işten çıkarmaları engellemek amacıyla, bir yıl süreyle, vergi ve sigorta teşviki sağlanması düşünülmekte midir?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler