Önal: "Bakanlık süt alımlarına Temmuz ayında devam etmeli"

Önal: "Bakanlık süt alımlarına Temmuz ayında devam etmeli"

ÖRKOOP Başkanı Ünal Önal, süt piyasasının hareketlenmesini bekledikleri belirterek, “Yaz ayı içerisinde olduğumuz şu günlerde bile süt satmakta zorlanmaktayız. Et ve Süt Kurumu süt alımlarına Temmuz ayında da devam etmelidir” dedi.

GÜNAY PABUŞÇU-Yeni süt fiyatları açıklandı. 1 Temmuz’dan itibaren ve yıl sonuna kadar geçerli olacak fiyat olarak 3,20 TL/litre süt fiyatı ve 0,20 kuruş süt devlet desteği uygulanacağı bildirildi.
Nazilli ve Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (ÖRKOOP) Başkanı Ünal Önal, süt fiyatlarındaki yeni düzenlemeye ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Üreticinin beklentisini karşılamadı”

Önal, “Bu fiyatlar üreticilerimizin beklentisinin altında kaldı. Üreticilerimiz özellikler son aylarda artan yem fiyatları ve mazot, gübre gibi zaruri giderlerin artmasıyla devlet desteğiyle beraber 4 liraya yakın bir rakamın açıklanmasını beklemekte idi.” dedi.
Önal, süt piyasasının hareketlenmesini bekledikleri belirterek şunları kaydetti:
“Bizim gibi üreticiden süt toplayıp sanayiciye süt tedariki yapan kooperatif, birlik ve süt müteahhitlerinin asıl beklentisi süt piyasasının hareketlenmesidir.

Son yıllarda hiç yaşamadığımız şekilde yaz ayı içerisinde olduğumuz şu günlerde bile süt satmakta zorlanmaktayız. Gerek Kovid-19 etkisi gerek tüketicinin alım gücünün geçmiş yıllara göre düşmesi Şubat ayı başından beri süt piyasamızı olumsuz etkilemekte ve bu etki devam etmektedir. Burada bu koşullarda fiyatları daha da artıramayız. Oluşan ve oluşacak fiyatı tüketici-sanayici fiyatları yüksek bulmakta, çiftçilerimiz ve biz çiftçi temsilcileri ise düşük bulmaktayız.”

“Bakanlık süt alımlarına Temmuz ayında devam etmeli”

Tüm ekonomik ürünler gibi süt fiyatlarının da arz ve talebe göre fiyatlandığını aktaran Önal, “Tüketici talebinin az olduğu bu günlerde fiyatları daha da yukarıda tutmak bizleri de, sanayiciyi de zorlayacaktır. Burada önce geçmiş yıllardaki düzeni sağlamamız gerekmektedir.

Önceki yıllarda ülke olarak yapabildiğimiz fakat özellikle Kovid-19 nedeniyle sekteye uğrayan, turizmde hareketlenmenin bir an önce başlaması, yabancı turistlerin ülkemize gelmesi, düğün/sünnet gibi cemiyetlerin serbestleşmesi, okul kantinlerinin açılması, evden çalışma gibi yasakların bitmesi piyasamızı hareketlendirecektir. Bunlar gerçekleşinceye kadar da Bakanlığımızın halen devam eden Et ve Süt Kurumu aracılığıyla yaptığı alımlara, yeni fiyatların başlayacağı Temmuz ayında da devam etmelidir” diye konuştu.

“Çiftçinin girdi maliyetlerini düşürmek şart”

Önal, bakanlığın ülkedeki üretim fazlası sütü yurt dışına süttozu ve krema olarak satarak iç piyasayı hareketli tutabileceğinin altını çizerek, “Acilen üreten çiftçimiz için ürettiği sütteki maliyetini düşürmesini ve para kazanmasını sağlamalıyız. Bu da üreticimizin dışarıdan almak zorunda olduğu ve bu günlerde 1 torbası ortalama 160 lirayı bulan yem fiyatlarını düşürmek ve yine çiftçimizin zaruri giderleri mazot, gübre ve elektrik gibi giderleri düşürmekle mümkün olacaktır” ifadelerine yer verdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.