Barajlar alarm veriyor! Nazilli’de kuraklık kapıda mı?

Barajlar alarm veriyor! Nazilli’de kuraklık kapıda mı?

Nazilli Ziraat Odası Başkanı Necdet İzgü, Nazilli’yi bekleyen kuraklık tehlikesinin çanlarını çaldı. Kuraklık krizine dikkat çeken İzgü, “Şu anki tablo bu yılın kurak geçeceğini gösteriyor, barajlarımız da alarm veriyor. Verim kaybı için şu an konuşmak erken” ifadelerini kullandı.

İklim değişikliğinin etkisi olarak tüm dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan kuraklıkta tablo gün geçtikçe ağırlaşıyor.  Ege Bölgesi’nin verimli tarım arazilerinde beklenen yağışlar düşmediği için tehlike artıyor.

Nazilli Ziraat Odası Başkanı Necdet İzgü, kuraklık tehlikesine ve barajların doluluk oranlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

İzgü, “Şu anki tablo bu yılın kurak geçeceğini gösteriyor. Barajlardaki doluluk oranlarının düşük olması, soğuk havanın etkisini göstermemesi, hastalıkların artacağını ve haşerelerin çok olacağını işaret ediyor. Önümüzdeki günlerdeki yağışlara çok fazla ihtiyacımız var” dedi.
Barajlardaki doluluk oranlarının istenilen seviyelerin çok altında kaldığını belirten İzgü, “Kemer Barajı geçen sene bu tarihte yüzde 50 doluluk oranındayken, bu rakam şimdi yüzde 20 seviyelerinde. Adıgüzel Barajı’nın durumu ise daha vahim. Adıgüzel Barajı’na Çivril Göleti’nden su salınıyor. Buraya da bin günde bin gölet projesi kapsamında göletler yapılmış, orada da su istenilen seviyeye gelmeden Çivril Göleti’ne su verilmiyor. Işıklı Göleti’nden de 5 yıldır Adıgüzel Barajı’na su salınmıyor. Adıgüzel Barajı’nın kaderini bu iki gölet belirliyor. Bu tablo Sağ ve Sol Sahil Sulamalarında sıkıntı yaşayacağımızı gösteriyor” diye konuştu.

İzgü’nün kuraklığın ilkbahar aylarında olumsuz etkisini göstereceğini ve yaşanan verim kaybının daha net bir dille ifade edilebileceğini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.