Başkan Özcan, dedikodulara son noktayı koydu

Başkan Özcan, dedikodulara son noktayı koydu

Ocaklı, Esenköy ve Ciniviz Bölgeleri’nde gerçekleşen jeofizik araştırmasına sponsor olduğu gerekçesiyle hakkında çıkan dedikodulara cevap veren Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, “Definecilik değil, Nazilli’nin tarihine sahip çıkıyoruz” dedi.

Aydın Arkeoloji Müzesi Müdürü Abdülbari Yıldız ile çok sayıda şüpheliye yönelik düzenlenen tarihi eser kaçakçılığı operasyonuna Nazilli Belediyesi’nin yaptığı ihale de konu oldu.
Nazilli Belediyesi’nin Ocaklı, Esenköy ve Ciniviz Bölgeleri’nde gerçekleşen jeofizik araştırmasına ihaleye çıkması üzerine eleştiri okları Başkan Özcan’ı hedef aldı.

Son dönemde hakkında çıkan definecilik söylemlerine son noktayı koyan Başkan Özcan, ”Gördüğünüz gibi huzurlarınızdayız, vatandaşlarımızla birlikteyiz. Çok manidar olan bir şey var; kişilerle ilgili bilgileri, şahıslardan daha önce ulaşabilen aynı kişilerin benzer işleri yaptığını görüyoruz. Kendinizle ilgili bir iddia var ve bunu sizden önce başkaları duyuyor ve haberleştiriyorlar, bu çok anlamlı bir durum bence. Kültürel varlıklara sahip çıkılması her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının aslı vazifesi olduğu gibi, kurumların da asli vazifesidir.” dedi.

“Tarihsel değere sahip bir kentiz”

Kentteki birçok kaçak kazının önlenmesi amacıyla Müze Müdürlüğü’nde yetkili şahıslarla çalışmalar yürütüldüğünü hatırlatan Başkan Özcan, “Bunların neticesinde fevkalade sonuçlara ulaşılmış, kurumlar da bu sonuçları teyit etmiştir. Devletimiz tarafından ataması yapılan ilgililerle bu çalışmalar yürütülmüştür. Buraların tarihsel değerleri sahip olduğu tespit edilmiştir. Bunlarla ilgili süreçler devam etmektedir.” diye konuştu.

“Yasal olmayan hiçbir şeyi yapmadık”

Aydın Müze Müdürlüğü ve Nazilli Belediyesi’nin yetkileri dahilinde çalıştıklarını vurgulayan Başkan Özcan, “Biz Nazilli’mizdeki kaçak kazıların önüne geçmek için böyle bir faaliyetin içine girdik. Müze Müdürlüğü’nün bize ilettiği durumlarda yasal olmayan hiçbir şeyi yapmadık. Her şeyi Nazilli’nin menfaatine yasalar çerçevesinde yaptık. Hususi bir işlemimiz olmadığı kanaatindeyiz. Mastavra’da yaptığımız işler ortadadır. Süreçte yaşanacak gelişmeleri hocalarımız sizlerle paylaşacaktır. Nazilli’mizin kültürüne, ekonomisine ve geleceğine çok büyük katkılar sunacağına inanıyoruz. Biz hem Müze Müdürlüğü’nün hem Nazilli Belediyesi’nin yetkileri dahilinde hareket ettik. Onun dışında bir işlemimiz olmadı.” ifadelerine yer verdi.

“Tarihimizin yağmalanmasına mani olmaya çalıştık”

Cumhuriyet Savcılığı’ndan kendisine ilişkin gelen herhangi bir çağrı gelmediğinin de altını çizen Başkan Özcan, sözlerini şöyle noktaladı:

“Nazilli Belediyesi’nin kültürel değerlerle ilgili her türlü araştırma ve geliştirme faaliyeti yürütme yetkisine de sahiptir. Belediye başkanının, mahalle halkının ve mahallenin ekonomik yönden gelişmesi içi her türlü tedbiri alması söz konusudur. Göz göre göre Nazilli tarihinin yağmalanmasına mani olmaya çalıştık ve buna mani olduğumuzu düşünüyoruz.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum