Başkan Özcan'dan çarpıcı açıklamalar

Başkan Özcan'dan çarpıcı açıklamalar

Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Havadis ile Gündem Özel’in ilk konuğu oldu. Havadis Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ali Cintosun’un sorularını yanıtlayan Başkan Özcan, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

GÜNAY PABUŞÇU-Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, Havadis ile Gündem Özel’in ilk konuğu oldu. Havadis Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Ali Cintosun’un ve vatandaşların sorularını yanıtlayan Başkan Özcan, Nazilli Belediyespor’un şampiyonluğu, pandemi ile mücadele, belediyenin olağan çalışmaları ve hayata geçirilecek projeler konusunda değerlendirmelerde bulundu.

whatsapp-image-2021-05-06-at-02-09-50.jpeg

“Emeklerimiz boşa gitmedi, 1 Mayıs’ta kazandık”
Gündemin sıcak konusu olan Nazilli Belediyespor’un 3. Lig 2.Grup’ta elde ettiği şampiyonluğuna ilişkin konuşan Başkan Özcan, sezonun başından bu yana zorlu geçen bir yarışın son anlarında hak ettiklerini başarıya kavuştuklarını söyledi. Başkan Özcan şöyle devam etti; “İlk maçtan şampiyonluk maçına  kadar beraber emek  verdiğimiz tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Çok anlamlı bir galibiyet oldu.1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı’nda verdiğimiz bu kadar emek boşa gitmedi ve Nazilli’mize de güzel bir bayram hediyesi vermiş olduk. Çok çalıştık, inandık ve çok şükür ki kazandık” diye konuştu.

“Kovid-19 ile mücadeleyi ilk başlatan belediye olduk”
Yaklaşık 15 aydır koronavirüsle mücadelede yoğun bir çaba harcadıklarını aktaran Başkan Özcan, “Çok hassas bir sürecin içerisindeyiz. Hayat hakkının kutsal olduğu ilkesini şiar edindik. Türkiye’de 2020 Şubat ayında henüz ilk vakalar görülmeden dezenfekte çalışmalarını başlatan bir belediye olduk. İstenmeyen olaylar yaşadık, çok can yitirdik. Bu süreçte işini, gücünü kaybeden kardeşlerimizin yanında olmak için mücadele ettik. Bunda da başarılı olduğumuzu görüyorum. Keşke elimizde daha fazla imkan olsa da, herkese ulaşabilsek. Bir dönem İller Bankası gelirlerinde bir kesinti olmamıştı, ona benzer bir süreç oluşturulsa daha da etkili olabilirdik. Salgının pik yaptığı dönemde Sosyal Vefa Destek Grubu ile birlikte 65 bin çağrıya cevap verdik, yaklaşık 53 bin haneye girdik. Her gün dün yaptığımızdan daha iyisini yapmak için tüm gayretimizi sarf ediyoruz” dedi. 

Başkan Özcan, tam kapanma dönemine girilen Nazilli’de eli kalem tutan ve masa başı görevlerinde bulunan personellerin sahada çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

“Belediye gelirlerindeki kısıtlamalar belimizi büküyor”
Ekonomik krizin koronavirüsle birlikte inanılmaz derecede büyüdüğünü ve vatandaşları çok zor durumda bıraktığını ifade eden Başkan Özcan, “Vatandaşlarımızın sosyal yardımlar noktasındaki taleplerini tek tek karşılamaya çalışıyoruz ancak belediye bütçeleri gerçekten kısıtlı. Borçlar ve yasalar nedeniyle kesintiler var. Salgınla mücadele kapsamında belediyelerin gelirlerindeki bu kısıtlamalar kaldırılırsa, çok daha fazla güzel işe imza atılabilir.Belediye gelirlerindeki kısıtlamalar belimizi büküyor. Tüm belediye başkanlarımızın da ortak derdi bu. Elimizdeki bu dar ve kıt imkanlarla, vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Nazilli’yi ileriki yıllarda neler bekliyor?’ sorusuna açıklık getiren Başkan Özcan, şunları söyledi:
“Organize Sanayi Bölgesi’nin (OSB) genişlemesine ilişkin bir kamu yararı kararı alındı. İşlemlerin yürütülmesi için evraklar YİKOB’a (Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı) gönderildi. Bölgede kamulaştırmalar yapılarak OSB genişletilecek.  Nazilli Belediyespor olarak 2. Lig hayalimizi de gerçekleştirdik. Bir üçüncü hayalimiz de Mastaura Antik Kenti. Mastaura bir amfi tiyatro tespit ettik ki dünyada  4-5 tane yapılmış bir yapı ve bunlardan ayakta kalan iki yapıdan biri Nazilli’de. Çok büyük bir eser. 30 metre yükseklikte, 100 metre çapında, içerisine 20 bin kişiyi alabilecek devasa bir yapı. Yüzey çalışmalarının yanı sıra, kamulaştırma çalışmalarını tamamlıyoruz. Uluslararası yayın kuruluşunda adımızı dünyaya duyurduk. Jeofizik uzmanı, deprem bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan hocama çok teşekkür ediyorum. İnşallah ekibiyle birlikte antik kentte jeofizik çalışmalarını yürütecekler.”

Başkan Özcan, Mastaura Antik Kenti’nin gün yüzüne çıkarılmasıyla Nazilli’nin dünyaya tanıtılacağını ve bölgeyi ziyarete gelen turistlerin ilçe ekonomisini kalkındıracağını belirtti.

“Nazilli istikbalde il olacaktır”
Nazilli’nin il olmayı nüfusu, coğrafyası, sosyal, kültürel ve ekonomik yapısıyla da hak ettiğini vurgulayan Başkan Özcan,  “Nazilli il olursa birçok meselesi kendiliğinden çözülecektir .Gelirleri artacaktır, İller Bankası payı ortadan kalkacaktır. Nazilli il olmayı nüfusu itibarıyla hak ettiği gibi coğrafyası, sosyal, kültürel ve ekonomik yapısıyla da hak ediyor. Ben Nazilli’nin il olacağına inanıyorum. İnşallah devlet büyüklerimiz bu çağrımızı duyarlar. Atatürk’ün Nazilli ziyaretinde, “Nazilli istikbalde il olacaktır” sözünü de hatırlatmak isterim” diye konuştu.

Seçim sürecinde Aşağı Nazilli’ye doğal gaz getireceklerinin sözünü verdiklerini anımsatan Başkan Özcan, vatandaşların Enerya şirketine dilekçe sunarak mahallelerine yatırım yapmaları konusunda istekli olmalarını tavsiye etti. 

“Nazilli Belediyesi’ne geri kazandıracağız”
Belediye Meydanı’nda uzun bir süredir atıl vaziyette bulunan 17 katlı binanın yeniden ilçeye kazandırılacağını müjdeleyen Başkan Özcan, “Hukukçu arkadaşlarımızla burada güzel bir sistem izledik. İçerideki tüm malların haczini sağladık. Alacağımıza mahsuben içerideki ürünleri satın aldık. Bugün itibariyle de harçlarını yatırdık. İçerideki malzemelerle birlikte yeniden Nazilli Belediyesi’ne geri kazandıracağız. Yurt ya da otel olarak kullanılması fikirlerini tartışıyoruz” dedi.

“Özlem Başkan yeri geliyor ablalık yapıyor”
Aydın Büyükşehir Belediyesi Başkanı Özlem Çerçioğlu arasında iyi bir ilişkinin olduğunun altını çizen Başkan Özcan, “Sayın Başkanımız yeri geliyor ablalık yapıyor. Sağ olsun kendi bilgi ve tecrübelerinden istifade etmemize imkan tanıyor. Buradaki ekiplerimize ciddi destekleri söz konusu.Kanal Yolu’nun alt yapısını Büyükşehir Belediyemiz çift taraflı olarak yaptı, 187 Sokak’ı birlikte yaptık, nerede bir plan varsa ortak hareket ediyoruz. Bir kez yapalım ama tam yapalım istiyoruz. Yeni Mahalle’de alt yapı çalışmalarını tamamladılar. Onlar bitirdikten sonra biz devreye giriyoruz. Büyükşehir Belediyesi Başkanı Özlem Çerçioğlu ve personellerimize çok teşekkür ediyorum” sözlerini kaydetti.

“Nazilli halkının parası, evlatlarımın hayatı kadar kutsal bir para”
1881’de kurulan Nazilli Belediyesi’nin kurulduğu yıldan bu yana hiç yapmadığı harcamaları yaptığına dikkat çeken Başkan Özcan, pandemi sürecinde hiçbir işçiyi işten çıkarmadıklarını kaydetti.

Başkan Özcan,  “Nazilli Belediyesi tarihte ilk kez maske ve dezenfektan alıyor. Aldığı maske ve dezenfektanı halkı ile paylaşıyor. Tarihte hiç yapılmayan işler bunlar. Sosyal yardımlarımızı artıyoruz. Keşke devletimizin ekonomisi daha güçlü olsa.  Ayda 100 bin getiren işletmelerimizin kapanmasından ziyade tahsilat döneminde Emlak Vergisi’nden 9 milyon lira bekliyorsunuz, 2 milyon lira geliyor. Aradaki 7 milyon lira farkı öz kaynaklarınızdan karşılamak zorunda kalıyorsunuz. Öz kaynaklarınız tükenmiş, biz hizmet etmiyor muyuz diyeceksiniz? Biz bu süreçte hiç kimseyi işten çıkarmadık. Onlara söylediğim tek bir söz var. Arkadaşlar sizden 8 saat tam mesai istiyorum. Bu şekilde çalışırsanız, biz Nazilli’de yaprak düşmeden havada yakalarız diyorum. Biz Türkiye Cumhuriyeti’nin, Nazilli halkının parasını harcıyoruz ve bu para evlatlarımın hayatı kadar kutsal bir para.” 

“Yaklaşık 4 milyon lira civarında yol yaptık”
Kısıtlı imkanlarla optimum fayda sağlamak zorunda olduklarını belirten Başkan Özcan, “Biz göreve geldiğimizde 3 milyon 800 bin lira taşçıya borcumuz vardı, bugün 1,5 milyon liraya düştü. Biz yaklaşık 4 milyon lira civarında yol yaptık. Yaptığımız dönemden bir kuruş borcumuz yok, eski dönemin borcunu da ciddi manada azaltmışız. Hem eski borçları azalt hem de kendi döneminde borç üretme, bu harika bir iş” dedi.

Başkan Özcan ova ve dağ yollarının özellikle kış aylarında  tahribata uğradığını kaydederek, “Pirlibey Mahallesi’nden  Beyerli  Mahallesi’ne kadar greyderlerimiz çalışıyor. Bozulan yolları yapmaya çalışıyoruz. Avra Mahallesi kuru duvar çalışmasını tamamladık. Arpaz Mezarlığı’nı modern bir yapıya kavuşturduk. Güzelköy Mezarlığı da aynı şekilde. Yazırlı Mahallesi’nde 6 bin 500 metre karenin üzerinde taş döşedik. 82 mahalleyi tek tek de sayamıyorsunuz. Hatırladıklarım bunlar. Tüm köylerimizin ihtiyaç ve isteklerini tek tek yapacağız” açıklamasında bulundu.

Öte yandan Başkan Özcan şehrin binalara teslim olmuş, kasvetli havasını değiştirerek, aydınlatma sistemleriyle şehrin estetiğini geliştirecek çalışmalara başlanacağını müjdeledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler