Buharkent bağlantı yolu için soru önergesi

Buharkent bağlantı yolu için soru önergesi

Aydın-Denizli otobanı Buharkent mevkiinde yapılması planlanan bağlantı yolu konumunun iki defa değiştirilmesi meclis gündemine girdi.

GÜNAY PABUŞÇU - İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, “Bölge halkının da talep ettiği mevkiden alınarak verimli tarım arazilerinin üzerine konumlandırılmasının sebebi nedir?” diye sordu.

İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından cevaplandırılması istemiyle meclise verdiği soru önergesinde, mevcut haliyle Buharkent bağlantı yolunun verimli tarım arazilerini yok edeceğini vurguladı.

“Halkın özel mülkü olan arazilere girilip çalışılmaya başlanmış”

Aydın-Denizli Otoyolu projesi kapsamında, Nazilli-Denizli güzergahında toplam 7 adet bağlantı yolu yapılması planlandığını ve Kocabaş, Pamukkale, Kumkısık, Sarayköy, Buharkent, Kuyucak ve Nazilli kavşaklarında planlanan bu bağlantı yollarının yaklaşık 12-13 km aralıklarla planlandığı belirten İYİ Partili Milletvekili Sezgin, “Buharkent mevkiinde yapılması planlanan bağlantı yolunun konumu iki defa değiştirilmiştir.

İlk değişiklikle bağlantı yolu, mezarlık bölgesinden uzaklaştırılarak tarım arazilerini de işgal etmeyecek şekilde “regülatör yolu” olarak adlandırılan bölgeye alınmıştır. Ancak nedeni kamuoyuna açıklanmayan ikinci değişiklik sonucunda bağlantı yolu verimli tarım arazilerini yok edecek şekilde yeniden konumlandırılmıştır. Ayrıca henüz kamulaştırma işlemi gerçekleştirilmeden, projeyi alan özel şirkete ait iş makinaları, bölgede halkın özel mülkü olan arazilere girip çalışmaya başlamış veya bu yönde teşebbüslerde bulunulmuştur” dedi.

“Verimli tarım arazilerinin yok edilmesinin önlenmesi mümkün”

Mevcut haliyle Buharkent bağlantı yolunun, oldukça geniş ve verimli bir tarım arazisinin kullanımını ortadan kaldıracağını ve bölgede yılın 12 ayı boyunca sebze-meyve üreticiliği yapan Buharkentlilerin ekonomik faaliyetlerine zarar vereceğinin altını çizen İYİ Partili Milletvekili Sezgin,  “Ayrıca, otoyolun Büyük Menderes Nehri’nin güneyindeki verimli tarım arazilerinin üzerinden geçmesi nedeniyle, sadece bağlantı yolu değil, otoyolun bölgedeki ana arteri de tarım arazilerini kullanılamaz hale getirecektir. Buharkent’e 14 km mesafedeki Sarayköy ve 13 km mesafedeki Kuyucak girişlerinin yeterli olacağını belirten bölge halkı, Buharkent’te yapılması planlanan otoyol girişinin iptal edilmesini talep etmektedir. Ayrıca otoyol güzergahının yaklaşık 200 m kuzeye alınarak, verimli tarım arazilerinin yok edilmesinin önlenmesi mümkündür” ifadelerine yer verdi.

“Verimli tarım arazilerinin üzerine konumlandırılmasının sebebi nedir?”

İYİ Partili Milletvekili Sezgin,  Bakan Karaismailoğlu’na şu soruları yöneltti:
*Aydın-Denizli Otoyolu Buharkent bağlantı yolunun, bölgede regülatör yolu olarak adlandırılan ve bölge halkının da talep ettiği mevkiden alınarak verimli tarım arazilerinin üzerine konumlandırılmasının sebebi nedir?
*Tarım arazilerini yok edecek bu değişikliğin, müteahhit firmanın maliyetlerini azaltmak veya bazı özel arazilerin fiyatını yükseltmek için yapıldığı iddiaları doğru mudur? 
*Otoyol güzergahının kuzeye alınması yoluyla Büyük Menderes Nehri’nin güneyindeki tarım arazilerinin kurtarılmasına yönelik bir çalışma mevcut mudur?
*Bağlantı yolunda yapılan son değişikliğin iptal edilmesi ve regülatör yolu denilen mevkiiye tekrar alınması planlanmakta mıdır?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler