Buharkent her ay nüfusu kadar kitap okuyor

Buharkent her ay nüfusu kadar kitap okuyor

Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol, 12 bin 500 nüfuslu ilçede İlçe Halk Kütüphanesi’ne bin 900 kayıtlı abonelerinin olduğunu belirterek, “Her ay ortalama 10 bin kitap okunuyor. Demek ki halkımız uygun koşullar sağlandığında kitap okuyor" diye konuştu.

GÜNAY PABUŞÇU-Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer ve Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol, İlçe Halk Kütüphanesi’nde incelemelerde bulundu.

2016 yılında faaliyete geçirilen İlçe Halk Kütüphanesi’ne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkan Erol, “Önceden 3. katta, kapısı kilitli, çocukluğumuzdan kalan kitapların olduğu, kimsenin faydalanmadığı bir kütüphane vardı. Biz Bakanlığımıza kitap istediğimizi söylediğimizde şaşırmışlardı ve ilk kez bir belediye başkanı bizden kitap istiyor demişlerdi. Kütüphane Genel Müdürlüğü’ne talimat verildi. Ardından biz yerimizi tahsis ettik, gerekli donanımları gerçekleştirdik ve Kültür Bakanlığımız ile burayı hayata geçirdik. Aydın ilçelerinde şu ana kadar böyle bir kütüphane olmadığını duyuyoruz ve gurur duyuyoruz” dedi.

whatsapp-image-2021-03-11-at-13-04-21.jpeg

“Her ay ortalama 10 bin kitap okunuyor”
12 bin 500 nüfuslu bir ilçede bin 900 kayıtlı aboneleri olduğunu hatırlatan Başkan Erol, “Her ay ortalama 10 bin kitap okunuyor. Bu çok güzel bir rakam Demek ki halkımız uygun koşullar sağlandığında kitap okuyor. Böyle bir kütüphaneyi ilçemize kazandırdığımız için mutluyuz Biz de eğitim ve kültüre yönelik yatırımları önemsiyoruz ve böyle bir kütüphaneyi ilçemize kazandırdığımız için mutluyuz. Yaptığımız en anlamlı projelerden birisi diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Başkan Erol, kütüphaneye  kazandırılan yeni kitaplara raf tahsis edilmesi  konusunda İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nden destek bekledikleri söyledi.

whatsapp-image-2021-03-11-at-13-04-22.jpeg

“Kitap envanterini iki katına çıkaracağız”
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak kütüphanede raf sayısını artırmak ve kitap envanterini en kısa sürede ikiye katlamak için çalışmalara başladıkların aktaran Müdür Tuncer, “Aydın halkı okumayı, kültür birikimi elde etmeyi önemseyen ve bu noktada doyurucu bir performansı ortaya koyan vatandaşlarımızdan oluşuyor. Buharkent ilçemizi de nüfusuyla kıyasladığımızda, okur oranı neredeyse tüm ilçenin nüfusu kadar her ay kitap trafiğinin yaşandığı bir yer. Dolayısıyla bu kütüphanemizi modifiye etmek ve ileriye taşımak bizi motive de ediyor. Buranın mülkü Bakanlığımıza tahsis edildi. Biz buranın raf sayısını artırmak için çalışmalara başladık. Burada kitap envanterini en kısa sürede ikiye katlamak niyetindeyiz. Böylece halkımız daha fazla kütüphaneden  istifade edebilsin ve biz de iç huzurumuza daha fazla hakim olalım” görüşlerini aktardı.

Öte yandan bilgisayarlaşma ve internet kullanımı ile verimliliğin artırıldığı kütüphanede,  öğrenciler EBA(Eğitim Bilişim Ağı) üzerinden eğitimlerini sürdürürken, mini park ile çocuklar hem öğrenip hem eğlenme fırsatı bulabiliyorlar.

whatsapp-image-2021-03-11-at-13-04-22-1.jpeg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler