Buharkent ne zaman jeotermal enerji ile ısıtılacak?

Buharkent ne zaman jeotermal enerji ile ısıtılacak?

Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol, ilçenin jeotermal ile ısıtılması çalışmasında Ekim ayında gerçekleşmesini bekledikleri yasa değişikliğine işaret etti. Başkan Erol, yasa değişikliğinin ardından şehrin 2024 yılında jeotermal kaynaklarla ısıtılacağını bildirdi.

Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol, ilçenin jeotermal enerji ile ısıtılması çalışmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yetki büyükşehirde

Şehirleri enerji kaynaklarıyla ısıtma hususunda büyükşehirlere verilen yetkinin ilçe belediyelerine verilmesini içeren yasa değişikliğini beklediklerini ifade eden Başkan Erol, “6-7 yıldır büyükşehir belediyesinin engelleriyle karşılaştık, şu anda yetki onlarda. Yapmıyorlar, yaptırmıyorlar. Biz de bunu aşmak istiyoruz. Bize izin vermedikleri için yasa değişikliğini bekliyoruz.” diye konuştu.

Gözler Ekim ayındaki yasa değişikliğinde

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ile konuyu görüştüğünü aktaran Başkan Erol, “Uzun süredir çalışmalarımızı yürütüyoruz. Ekim ayındaki yasa değişikliği bekliyoruz. Sayın Bakanımız Alparslan Bayraktar’ın bu konuda talimatı var. İlçe belediyelerine de yetki verileceğini söyledi. Biz bu yetkiyi alırsak, ilçemizi jeotermal enerji ile ısıtmak için çalışmalara başlayacağız” diye konuştu. 

“2024 yılını bulur”

Yasa değişikliği halinde ilçenin ne zaman ısıtılacağı sorusuna yanıt veren Başkan Erol, “Bu sene ilçemizi ısıtma şansımız olmaz. İhaleyi yapsak bile, kış biter. Tesisi kurmamız ve Buharkent’in altyapısını hazırlamamız 2024 yılını bulur” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum