Buharkent’in anıları Kent Müzesi’nde canlanacak

Buharkent’in anıları Kent Müzesi’nde canlanacak

Aydın İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer ve Belediye Başkanı Mehmet Erol, Buharkent ilçesinde restorasyon çalışmaları tamamlanan Kent Müzesi tefrişat alanında incelemelerde bulundu.

GÜNAY PABUŞÇU-Buharkent ilçesinde Atatürk Caddesi üzerinde bulunan ve uzun yıllar atıl durumda olan tarihi bina, kültürel mirasın gelecek kuşaklara aktarılması adına kent müzesi olarak ilçeye kazandırılıyor.

Kent Müzesi tefrişat alanında inceleme yaptıktan sonra gazetecilere açıklama yapan Müdür Tuncer, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak müzedeki envanterlerin oluşturulması ve kimliklendirme çalışmalarının tamamlanması konusunda tüm desteği vereceklerini söyledi.

whatsapp-image-2021-03-10-at-17-20-41-1.jpeg

“Zihnimizdeki müze modelini uygulayabileceğiz”
Müdür Tuncer, “Folklorik bir müze olmalı, Buharkent’in yaşam biçimini tarihten günümüze anlatan ögelerle doldurulmalı. Mümkünse dijital uygulamalarla bunu desteklemeliyiz. Çünkü modern müzecilik dijital entegrasyonları içeren bir modele doğru evrildi. Tabi müzemizin sıfırdan organize edilecek olması da bizim için bir fırsat. Zihnimizde tasarladığımız o modeli buraya en baştan uygulayabilme şansımız var. Alt yapı çok sağlam ve düzenli.  Burada kimliklendirme çalışmalarımız uzmanlarımız tarafından en kısa sürede yerine getirilecektir” dedi.

Başkan Erol, tarihi binada restorasyon çalışmalarının sona erdiğini ve tefrişat çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte ilçeye güzel bir eser kazandıracaklarını kaydetti.

whatsapp-image-2021-03-10-at-17-20-44-1.jpeg

“Böyle bir eseri ortaya koyduğumuz için mutluyuz”
İlçenin ilk evlerinden biri olan tarihi binanın restorasyon çalışmalarının pandemi süreci nedeniyle  yaklaşık 1 sene sürdüğünü belirten Başkan Erol, “Kültür varlığı olarak tescillenmiş olan tarihi binamızı 3 sene önce Kent Müzesi olarak hizmete açmak için satın aldık. Restorasyon çalışmalarımız tamamlandı ve tefrişat çalışmalarımıza başladık. Tefrişat çalışmaları ile ilgili İl Kültür Turizm Müdürlüğümüzden destek istedik. Bundan sonra onların uzmanlığından faydalanarak burayı müze halinde düzenlemek istiyoruz. Böyle bir eseri ortaya koyduğumuz için mutluyuz” diye konuştu.

whatsapp-image-2021-03-10-at-17-20-45.jpeg

“Buharkentli vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum”
Kültürel mirasın müzede yeniden hayat bulacağını aktaran Başkan Erol, “Buharkentli vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Çağrılarımıza sessiz kalmadılar. Eskiden kullanılan, büyüklerinden miras kalan ispirto ocakları, taş değirmenleri, bıçaklar, köz ütüleri gibi değerli  eşyalarını burada sergilenmesi için bizlere ulaştırdılar. Buraya uzmanlarımızın da uygun görmesi halinde balmumu heykeller yerleştirmeyi ve Kavaslı Mehmet Efemize ait bir köşe yapmayı düşünüyoruz. Kültür Müdürlüğümüz nasıl uygun görürse, çalışmalarımızı o şekilde gerçekleştireceğiz” ifadelerine yer verdi.

whatsapp-image-2021-03-10-at-17-20-47.jpeg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler