Buharkentli Kavas Mehmet Efe, gelecek kuşaklara aktarılacak

Buharkentli Kavas Mehmet Efe, gelecek kuşaklara aktarılacak

Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol, Milli Mücadele döneminde kahramanca savaşan Kavas Mehmet Efe’nin tanıtılması ve gelecek kuşaklara aktarılması konusunda girişimlerde bulundu.

GÜNAY PABUŞÇU - Buharkent Belediyesi, Milli Mücadele döneminde Buharkent’te düşmana karşı kahramanca savaşan Kavas Mehmet Efe’yi dünyaya tanıtacak.

İlçede geçmiş yıllarda görev yapan öğretmen Adnan Tasar’ın yazdığı Kavas Mehmet Efe adlı kitabın basılmasına destek olan Buharkent Belediye Başkanı Mehmet Erol, önümüzdeki günlerde çekilecek olan kliple Kavas Mehmet Efe’nin tanıtılmasına katkı sağlayacak. Ayrıca restorasyon çalışmaları tamamlanan Kent Müzesi’nde de Kavas Mehmet Efe için özel bir köşe oluşturulacak.

“Kavas Mehmet Efe’yi unutturmayacağız”

Buharkent’in üç yıl düşman işgalinde kaldığını ifade eden Başkan Erol, “Bu dönemde halkımız, çok acılar çekmiş. İlçemizin bir efesi olan Kavas Mehmet Efe, düşmana karşı kahramanca mücadele ediyor. Buharkent’te milli mücadeleyi yöneten kişilerin başında yer alan efemiz hayatını anlatan kitap yazıldı. İlçemizde görev yapan öğretmen Adnan Tasar’ın yazdığı Kavas Mehmet Efe adlı bu kitabın basılmasına ve dağıtılmasına katkı sağladık. Aynı zamanda adına yazılmış bir türkü olduğunu öğrendik. Belediye olarak bu türküye klip çekeceğiz. Klibi, ilçemizin tarihi ve doğal güzelliklerinin yer aldığı mekanlarda çekeceğiz. Bu klipte efemizin zeybeğini ortaya koyacağız. Önümüzdeki günlerde hizmete açacağımız Kent Müzemizde de Kavas Mehmet Efe için köşe oluşturacağız. Bu projelerimizle efemizi unutturmayacağız” dedi.

“Kavas Mehmet Efe bizim mirasımız”

Kavas Mehmet Efe’nin yaşantısıyla örnek bir rol model olduğunu ve efelerin kültürü temsil ettiğini kaydeden Başkan Erol, “Kavas Mehmet Efe gibi bu vatanımız için savaşan kahramanlarımızı asla unutmamız gerekiyor. Kavas Mehmet Efe bizim mirasımız. Gelecek kuşaklara aktarılması gerekiyor. Belediye olarak efemizi bu projelerimizle tanıtarak gelecek kuşaklara aktaracağız. Kavas Mehmet Efe gibi kahramanların unutulmasının önüne geçmemiz lazım. Milli mücadele ve bu kahramanlarının ruhunu yaşatmamız gerekiyor. Efelerimiz, bizim kültürümüz. Toplum olarak kültürümüze, milli mücadele kahramanlarımıza sahip çıkmalıyız. Buharkent Belediyesi olarak geçmişimize sahip çıkarak gelecek kuşaklara ulaştırılması noktasında üzerimize düşen sorumluluğu bundan önce olduğu gibi bundan sonra da yerine getirmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

whatsapp-image-2021-03-15-at-13-27-15.jpegkitap-d-20190321163343-411202-13.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler