Bülbül, “Adrese teslim açılan kadro ile yerleşti” dedi, Tuncer sert cevap verdi!

Bülbül, “Adrese teslim açılan kadro ile yerleşti” dedi, Tuncer sert cevap verdi!

Cumhuriyet Halk Partisi Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül’ün “adrese teslim açılan kadro” diyerek hedef aldığı ve Adnan Menderes Üniversitesi’ndeki görevine usulsüz şekilde atandığını ileri sürdüğü Aydın eski İl Kültür ve Turizm Müdürü Doç. Dr. Mehmet Umut Tuncer, eleştirilere yanıt verdi. “Bülbül’ün vekillik yapabilecek zeka kapasitesine sahip olmadığını düşünüyorum” diyen Tuncer, Bülbül’e tazminat davası açtı.

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, geçen eylül ayında Adnan Menderes Üniversitesi’nin ilan edilen iki akademisyen kadrosunun hangi isimler için açıldığını noterde tutanak altına aldı. 

İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü Araştırma Yöntemleri Programı için açılan kadroya o dönem Turizm İl Müdürlüğü görevini yürüten türkücü Mahmut Tuncer'in oğlu Umut Tuncer’in, Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü Histoloji ve Embriyoloji Programı için açılan kadroya ise Senato Üyesi Prof. Dr. Hulki Başaloğlu'nun eşi Kübra Başaloğlu'nun alınacağını kayıt altına aldı.

Bülbül, mayıs ayında yapılan milletvekilli seçimlerinde AK Parti’den 5. sıra adayı olan ancak seçilemeyen Umut Tuncer’in haziran ayında, kendisi için açılan kadroya atanarak göreve başladığını ileri sürdü.

Bülbül, “adrese teslim açılan kadro” diyerek hedef aldığı ve ADÜ’deki görevine usulsüz şekilde atandığını ileri sürdüğü Tuncer’in gençlerin haklarını gasp etmekle suçladı.

Yazılı açıklamayla cevap verdi

Umut Tuncer, CHP'li Bülbül'ün iddialarına yönelik sosyal medya hesabından yazılı açıklama yaptı.

Tuncer, “Son 7 yılı ADÜ’de olmak üzere yaklaşık 15 yıllık bir akademisyenim. Adnan Menderes Üniversitesi’nde; Anabilim Dalı Başkanlığı, Dekan Yardımcılığı, Merkez Müdürlüğü, Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü, Senatör ve Rektör Baş Danışmanlığı görevlerini yürüttüm. Binlerce öğrenci yetiştirdim. 20’den fazla uluslararası makale/bildiriye ve 6 kitaba yazarlık yaptım. 2020 yılında akademik kriterlerin yaklaşık 2 katını sağlayarak ÜAK (Üniversiteler arası kurul)’dan Doçentliğimi aldım. Bir süre il müdürü olarak çalıştığım için yükselme kadrosuna gecikmeli olarak başvurdum.” dedi.

“Doçentlik ünvanının ne olduğunu bilmiyor”

Akademik yükselmeni her öğretim üyesinin özlük hakkı olduğunu belirten Tuncer, “Sadece Adnan Menderes Üniversitesi’nde, her yıl, kriterleri karşılayan 100’e yakın öğretim üyesi yasal bir engel yoksa kadrosunda yükselir, yükselmelidir. Süleyman Bülbül zannediyorum doçentlik ünvanının ne olduğunu, nereden ve nasıl alındığını bilmiyor olacak ki “torpilli olarak” gençlerin önünü kapattığımı ileri sürmüş. Sayın Bülbül, çok sayıda pırlanta gibi gencimizi de akademiye kazandırdığımı bu vesileyle öğrenmiş olun… Gençler doçentlik kadrosuna değil, araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, doktor öğretim üyesi kadrolarına atanırlar.” diye konuştu.

“Vekillik yapacak zekası yok”

Tuncer, şöyle devam etti:
"Ben bir akademisyenim Sayın Bülbül, Allah kısmet ederse profesörlük ünvanına da yükseleceğim. O zaman da haber yaptırabilirsin, ideolojik saplantılı dostların bu haberi de yayabilirler. Ayrıca bahsedilen kadro ben milletvekili adayı olmadan çok önce çıktı! Milletvekili adayı olunca özlük hakkım olan atama iptal olmuyor. Seçim bitince dilekçe verip kadrona dönmek de yasal bir hak. Doçentlik ünvanının ne olduğunu bilmeyen, akademik yükselmeyi anlayamayan, daha önce de il müdürlüğüm ile hiçbir alakası olmayan çalışmaya atıf yaparak beni eleştiren Sayın Bülbül’ün vekillik yapabilecek zeka kapasitesine sahip olmadığını düşünüyorum. Akademiye bu kadar yabancı bir avukatın Hukuk diplomasını hangi üniversiteden hangi şartlarda aldığını merak ediyorum. Bu derece yetersiz bir aktörün vekil atandığı memleketim adına üzgünüm."

Tazminat davası açtı

Tuncer, Bülbül hakkında "asılsız suçlama ile itibarımı zedelemek" suçlamasıyla şikayetçi olduğunu, kazanacağı tazminatı da eğitim alan gençlere bağışlayacağını bildirdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.