Büyük Menderes Nehri alarm veriyor!

Büyük Menderes Nehri alarm veriyor!

Aydın'ın içinden geçerek birçok tarım alanını sulamada kullanılan Büyük Menderes Nehri'ndeki kirlilik oranı giderek artıyor. Nehrin debisinde görülen azalma yeni bir kuraklık senaryosu için alarm veriyor.

Ege Deniz'ine dökülen Büyük Menderes Nehri, son yıllarda en kirli dönemlerinden birini yaşıyor. Türkiye genelinde kuraklık yaşayacak iller arasında gösterilen Aydın Ovası'nın sulamasında kullanılan Menderes Nehri'nde kirlilik oranının 4'üncü dereceye kadar çıkması gelecek için endişe yaratıyor.

buyuk-menderes-nehrinde-kirlilik-dorduncu-asamada-2365-dhaphoto4.jpg

“Çiftçi o suyu kullanmak zorunda kaldı”

Germencik Çevre ve Doğa Derneği Basın Sözcüsü Dr. Metin Aydın, Büyük Menderes Nehri’nin Türkiye’nin en kirli 3’üncü nehri olduğunu ve kirlilik oranının 4'üncü dereceye ulaştığını hatırlatarak, “Kesinlikle tarımsal sulamada kullanılmaması gereken çok yüksek bir kirlilik derecesine sahip. Geçen sene şiddetli bir kuraklık yaşandı. Nehirden endüstriyel ve kentsel atık sular aktı. Çiftçi o suyu kullanmak zorunda kaldı.” dedi.

Atık sulara karışan kimyasal maddeler nedeniyle nehrin üzerinde beyaz birikintiler oluştuğunu ve suyun renginin kirlilikten siyaha dönüştüğünü aktaran Aydın, DSİ’nin o suyu çiftçilere iki defa ve yüksek fiyattan verdiğini ileri sürdü.

"Tarımsal ürünler kurudu”

Kirli suyun kullanılmasının ardından nehre yakın bölgelerdeki tarım arazilerindeki ürünlerin kuruduğunu belirten Aydın, “Özellikle mısır ve ayçiçek ürünleri kurudu. Çiftçi mahsul alamaz duruma geldi ama çiftçi o suyu kullanmak zorunda kaldı” diye konuştu.

whatsapp-image-2022-05-11-at-14-12-25.jpeg

“Kirlilik oranı artıyor”

Menderes Nehri’ndeki kirlilik oranının giderek artığının altını çizen Aydın, “Bu suyun içinde de arsenik ve bor gibi yoğun miktarda ağır metal, kimyasal ve radyoaktif maddeler barınıyor. Dolayısıyla suyun kirlilik oranı azalmıyor, hatta giderek artıyor” ifadelerini kullandı.

Şiddetli kuraklık tehtidi

Menderes Nehri’ne dökülen Adıgüzel Barajı’nda da suyun azaldığını aktaran Aydın, “Bu aniden olacak bir şey değil. Adıgüzel Barajı’ndan nehre su bırakılamaması ya da az su bırakılması nedeniyle maalesef bu sene de kuraklık tehlikesi yaşayabiliriz. Aydın’daki barajlardaki suyun tarımsal sulamada kullanılması ve hızla buharlaşması göz önüne alınırsa, su sıkıntısı çekebiliriz” sözlerine yer verdi.

“Su debisi her sene azalıyor”

Menderes Nehri’nin debisinde geçen seneye nazaran artış yaşansa da, bilimsel araştırmalar doğrultusunda suyun, her yıl bir önceki yıla nazaran yüzde 15 oranında azalmaya devam ettiğini sözlerine ekledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler