CHP ile AK Parti arasında “diyanet” polemiği sürüyor

CHP ile AK Parti arasında “diyanet” polemiği sürüyor

Diyanet TV'nin Ramazan yayınları dolayısıyla kullandığı ve günlüğü 35 bin liraya kiralandığı iddia edilen lüks tekne, CHP Nazilli İlçe Başkanı Serdar Alptekin ile AK Parti Nazilli İlçe Başkanı Mustafa Abak arasındaki ipleri germeye devam ediyor.

GÜNAY PABUŞÇU-Diyanet TV’nin Ramazan yayınları dolayısıyla lüks bir teknede yayınlanan programına tepkiler sürüyor.

Geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet Halk Partisi Nazilli İlçe Başkanı Serdar Alptekin, “Memlekette iş yok, aş yok ama israf çok. Şimdi ben buradan hükümet nezdinde buradaki Aydın’daki temsilcilerine ama en çok da hesap adamı vekiline soruyorum. Sayın Savaş milletimizin ekonomisi bu iken, siz nasıl tanımlıyorsunuz ‘israfı’hem de bu mübarek ayda söyler misiniz? Biz de öğrenelim” sözleriyle AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş’a seslenmişti.

CHP’li Başkan Alptekin’e yanıt,  AK Parti Nazilli İlçe Başkanı Mustafa Abak’tan geldi. Başkan Abak, CHP’li Başkan Alptekin’nin yalan ve algı siyasetine başvurduğunu öne sürerek, Diyanet TV’nin, Türkiye Diyanet Vakfı’na ait bir kuruluş olduğunu hatırlatmıştı.

“TV kanalının yayın politikaları iktidara mal edilemez”
AK Partili Başkan Abak şu ifadelerle CHP’li Başkan Alptekin’e yanıt vermişti:
 “Ramazan yayınları için gemi kiralandı mı, kimden kiralandı, kaça kiralandı, var ise kiralama tutarı israf boyutunda mı? Bunların cevabını verecek mercii, Türkiye Diyanet Vakfı yetkilileridir. Vakıf ve vakfa ait TV kanalının yayın politikaları ve yaptıkları iktidarımıza mal edilemez.”

Başkan Abak, CHP iktidarında yaşandığını belirttiği yokluk ve kıtlığı dile getirerek, “Bu millet devri iktidarlarınızdaki baskı, şiddet, zulüm, imamsızlık ve ezansızlık dönemlerini  de unutmadı. O yüzden Türkiye Cumhuriyetinin en refah ekonomik dönemlerini, en yüksek istihdam verilerini , en büyük yatırımlarını bu ülkeye  kazandıran iktidarımıza dil uzatırken lütfen mazine bir bak derim” ifadelerini kullandı.

“Sayın Abak israf diyemiyor”
AK Partili Başkan Abak’ın kendisine yönelik cevabını değerlendiren CHP’li Başkan Alptekin,  “Bu Diyanet TV’nin Ramazan programı yapacağız diye dev gibi bir gemi kiralamasına ne diyorsunuz? Özellikle bay hesap makinası Mustafa Savaş sen ne dersin  dedim. Cevap Savaş’tan değil mevkidaşım, AKP Nazilli İlçe Başkanı’ndan geldi. Olsun, iktidar partisi temsilcisidir, döner bakarız ne demiş. Ancak cevabı öyle bir cevap ki, şüyuu vukuundan beter mi denir, şecaat arz ederken sirkatin söylemek mi denir varın orasına siz karar verin. Şu yokluk günlerinde o yapılan israf değildir diyemiyor bir kere sayın başkan. Peki, ne diyor? Bizimle ne ilgisi var televizyon Diyanet Vakfı’nın diyor. E olabilir, o zaman biz de açar bakarız kimmiş bu Diyanet Vakfı?” diye konuştu.

“Cambaza bak cambaza”
Teknolojinin geliştiğini, biraz zahmet etse AK Partili Başkan Abak’ın bazı cevapları kendisinin de bulabileceğini aktaran CHP’li Başkan Alptekin, AK Partili Başkan Abak’ı gündemi saptırmakla eleştirerek şunları söyledi:

“Bakın bu Diyanet Vakfı, her yolla vatandaşımızdan zekâtından, fitresine kadar toplayan, SMS bağışı alan bir hayır kurumu. Peki, başında kim var? İşte kritik cevap orada. Vakfın kendi sitesinde Diyanet İşleri Başkanlığı’na destek olmak gibi bir misyonları olduğu gibi, vakfın başkanı da ‘Ali Erbaş’. Vakfın ayrıca şirketleri dahi var. Peki, kimdir Ali Erbaş, tahmin edeceğiniz, ya da bildiğiniz gibi bugün ki Diyanet İşleri Başkanı. E hal böyleyken, vakfın yaptığı hükümetimize mal edilemez diyerek aslında bu israfı kabul eden Nazilli İlçe başkanı ne yapmaya çalışıyor? “Cambaza bak cambaza” tabi ki.”

“Kabul edin, memlekette iş yok, aş yok, aşı yok”
“AK Parti hükümetinin memleketi  getirdiği tablo budur” sözleriyle konuşmasına devam eden CHP’li Başkan Alptekin, “Esnafa, çalışana doğru düzgün bir ekonomik destek paketi hazırlamaktan aciz bir AKP hükümetinin Diyanet İşleri Başkanı’nın olduğu vakıf, adeta denize döküyor milletin yardımlarıyla oluşmuş bütçesini. Şimdi gemi kiralamayı, savurganlığı artık bir kenara bırakın da gerçekten memleketin ekonomisine can suyu verecek bir şeyler bulun. Artık siz de kabul ettiniz ki, memlekette “iş yok, aş yok, aşı yok”. Bırakın sahada top gezdirmeyi, halkın ne çektiğine bakın, kabahatinizle oturmayı da iktidarı kaybetmeden öğrenin artık” diyerek konuşmasını noktaladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler