CHP’li Bülbül Nazilli’nin il olması için Meclis'e kanun teklifi sundu

CHP’li Bülbül Nazilli’nin il olması için Meclis'e kanun teklifi sundu

CHP Aydın Milletvekili TBMM Adalet Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Süleyman Bülbül, Nazilli’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümünde Nazilli’nin il olmasına ilişkin hazırladığı kanun teklifini meclise sundu. “Büyük önderimizin vasiyeti Cumhuriyetimizin 100. yılında Nazilli il yapılarak yerine getirilecektir” diyen Bülbül, Nazilli’nin il olması halinde ülke ekonomisine katacağı değerin artacağını söyledi.

CHP Aydın Milletvekili TBMM Adalet Komisyonu CHP Grup Sözcüsü Süleyman Bülbül, yarın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıl dönümünü kutlayacak olan Nazilli’nin il olma hayalini perçinledi.

Atatürk’ün sözünü hatırlattı

96 yıldır il olmayı bekleyen Nazilli’nin il olmasına ilişkin hazırladığı kanun teklifini meclise sunan Bülbül, kanun teklifinin gerekçesinde “Büyük Menderes Havzası tarih boyunca hep önemli bir coğrafya olmuş, insanlığın gelişiminde öncü rol oynamıştır. Bu havzanın önemli merkezi yerleşim alanlarından birisi Nazilli ve çevresidir. Günümüzde de çok iyi korunmuş anıt yapıları ile Türkiye’nin en önemli arkeolojik yerlerinden biridir. 2009'da UNESCO tarafından Dünya Mirası Geçici Listesi'ne dahil edilen Afrodisias, 2017'de ise Dünya Mirası olarak tescil edilmiştir. Bölgenin kalkınması açısından ve ekonomik nedenlerle, verdiğimiz kanun teklifi değerlendirilerek Nazilli’nin il yapılması, kurucu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Nazilli Sümerbank’ı açarken Nazilli için söylediği ‘istikbalde vilayet olacaktır’ sözünün de gerçekleşmesini sağlayacaktır. Büyük önderimizin vasiyeti Cumhuriyetimizin 100. yılında Nazilli il yapılarak yerine getirilecektir” dedi.

“Nazilli il olursa, ülke ekonomisine daha çok katkı sağlar”

Bülbül, Maiandros (Büyük Menderes) ve Harpasos (Akçay) gibi stratejik nehirlerin geçtiği topraklarda yer alan Nazilli ve çevresinin pek çok antik kent, kırsal yerleşim, kale ve höyük barındırdığını hatırlatarak, “Menderes ırmağının beslediği Nazilli’nin geniş ovalarında ve dağlarında dünyada da marka haline gelmiş olan ve ihracatı 100 milyon doları bulan “Sarı Lop” incir üretilmektedir. Ağırlıklı olarak pamuk, çilek, yonca, mısır, zeytin ve kestane hem yurtiçi tüketiminde hem de yurtdışı ihracatında önemli rol oynayan marka tarım ürünleridir. 1934 yılında kurulan dünya üzerinde sayılı kurumlardan olan Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü pamuk konusunda bilimsel araştırmalar yaparak hem daha kaliteli pamuk üretilmesine hem de pamuk çekirdeği üretimiyle verimin daha fazla olmasında büyük katkı sağlamaktadır. Karya döneminden Nysa antik kenti ile Mastaura Antik kentinde yapılan kazı çalışmaları sonrasında Roma mimarisinin dünya üzerindeki en iyi örneği kabul edilen Kolezyum’un bir benzeri 2 bin 700 yıllık arena ortaya çıkmasıyla arkeolojik açıdan olmakla beraber birçok değere sahiptir. İl statüsü kazanacak olan bir Nazilli hem daha çok turist çekecek hem daha fazla gelir elde edecek, böylece katma değeri güçlü bir il olarak ülke ekonomisinin bu zor zamanında destek sağlayacaktır” diye konuştu.

Bülbül, AK Partili milletvekillerinin kanun teklifine destek vermelerinin önemine dikkat çekti.
Bülbül, Nazilli’nin il olması halinde Kuyucak, Buharkent, Karacasu, Bozdoğan, Yenipazar, Sultanhisar ve Nazilli’ye sınırı olan İzmir’in Beydağ ve Kiraz ilçelerinin birleştiği bir kente bürüneceğini ve bölgenin incisi durumuna geleceğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum