CHP'li Yıldız, “Bu ülkeyi Yap-İşlet-Soy devleti yaptınız”

CHP'li Yıldız, “Bu ülkeyi Yap-İşlet-Soy devleti yaptınız”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bütçe görüşmelerinde bakanlığın çalışma politikalarını sert bir dille eleştirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, bütçe görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada “Biz köprüye karşı, yola karşı, havaalanına karşı değiliz. Biz bu köprülerin, yolların, havaalanlarının kaça yapıldığına, nasıl, ne şekilde yapıldığına karşıyız. Siz iktidara gelince 26 tane havaalanımız vardı, hepsi bize aitti. İktidara geldikten sonra 2002'de 52'ye çıkardınız, havaalanını ve mevcut havaalanlarını da özelleştirdiniz, 52 tane havaalanını da. Yine, yaptığınız havaalanlarının hepsini yap-işlet-devlet modeliyle yaptınız. Sayın bakanım burada mı? Yirmi yıldan beri hangi otoyolu yaptınız? Hepsini yap-işlet-devlet modeli olarak yaptınız ve geçen de geçmeyen de para ödüyor. Köprüleri yaptınız, bir tane bütçeden yapmadınız, yine yap-işlet-devlet modeliyle yaptınız. Yani şurada "950 milyar yatırım yaptık” diyorsunuz ya sayın bakanım, gerçekten merak ediyorum, şu an daha önceki iktidarın yaptığı otoyolların aynısını yaptınız mı?”diye sordu.
 
CHP’li Yıldız, şöyle devam etti:

“Aydın-Denizli otobanından geçiş 5,5 Euro”

“Size bir tek örnek vereceğim. İzmir ile Aydın arasındaki yolu devlet yaptı, ben İzmir Havalimanı'ndan şimdi Aydın’a gidiyorken 7 lira para ödüyorum, 126 kilometre. Bir de üstelik bir tünel var. Oradan çıkıyorum. Şu an bir yap-işlet-devlet modeliyle 126 kilometre Denizli'ye kadar otoyol ihalesini yaptınız. Değerli arkadaşlar, otoyolun maliyeti 250 milyon euro. Siz o müteahhide geri kaç para ödeyeceksiniz biliyor musunuz? 1 milyar 450 milyon euro para ödeyeceksiniz. Yani devletin yaptığı yoldan 7 liraya vatandaş geçerken, şu an 5,5 euro ödeyecek. 5,5 euro ne demek biliyor musunuz sayın bakanım? 110 lira. Ben burada size soruyorum değerli arkadaşlar. Siz 126 kilometreye 110 lira para verip Aydın Kuyucak'tan, Buharkent'ten Aydın’a gelip tekrar geri gider misiniz?”

whatsapp-image-2022-11-22-at-14-05-59-1.jpeg
 
“Yap-İşlet-Soy devleti yaptınız siz bu ülkeyi”
 
“Bizim sorunumuz şudur: Yap-işlet-devlet modeli değil "yap-işlet-soy devleti" yaptınız siz bu ülkeyi. 85 milyonun ödediği vergiyi birilerinin rantını yükseltmek için birilerini baypas ediyorsunuz değerli arkadaşlar, üzüldüğümüz nokta bu. Bizim derdimiz.Yoksa yollara karşı, köprülere karşı, havaalanları karşı değiliz. Şimdi, siz aslında 85 milyon vatandaşın ihtiyacına göre iş planlamasını yapmıyorsunuz. Siz, kendi iş adamlarınıza, kendi yandaş müteahhitlerinize iş yaratmak için ihale ediyorsunuz. Neden mi söylüyorum bunu? Söyleyeyim size. 1 milyon 200 bin nüfuslu Aydın şehrinde 2002 yılında söz vermenize rağmen mevcut havaalanını genişletmediniz ama öyle yerlere, 70 bin nüfuslu yerlere de 250 milyon-300 milyon dolar para harcayıp da havaalanı yapıyorsunuz. Siz, geçilmeyen yolları, geçilmeyen köprülere ihtiyaç vesaire değil, o yandaş firmalara iş sağlamak için ihale yapıyorsunuz. Sayın bakana soruyorum, sayıştay denetiminden söylüyorum. Sadece 9 tane ihalede 19 milyar 735 milyon ihale etmişsiniz. Bu ihaleyi 21/B'de yapmışsınız arkadaşlar. 21/B'nin ne olduğunu biliyorsunuz herhalde. Olağanüstü hallerde, depremlerde işleme giren bir ihale sistemi ama siz öyle yapmıyorsunuz, siz o 5 yandaş müteahhitleri çağırıyorsunuz, adamlar akşam oturuyor masa başında, 1 milyarlık, 5 milyar lira işe yazılıyor ‘Sen 5,5 yaz, sen 3 milyar yaz’ diyorlar. Zaten o ‘5'li çete’ değimiz, Genel Başkanımızın ‘çete’ dediği o firmalar bu işleri aralarında paylaşıyor, fark etmiyor. ‘Bu iş senin, bu iş benim’ diye paylaşıyorlar.”

“Bunun hesabını size soracağız”

‘Şimdi, biz ne yapacağız?’ Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun dediği gibi, biz iktidara geldiğimizde bütün otoyolları ve köprüleri kamulaştıracağız değerli arkadaşlar. Zaten adam 1 milyar dolar para yatırmış, şu ana kadar 9 milyar dolarını geri almış. Daha biz bu adama on yedi yıl daha, yirmi yıl daha para ödeyeceğiz. 85 milyon insan, gariban, asgari ücretle çalışan, yoksul, 5.500 lira alan adam 600 lira vergi veriyor ama siz o garibandan, yoksuldan aldığınız o vergileri 5'li çete’ye veriyorsunuz. Sayın Bakan, yaptığınız bütün ihalelerde, devlet demiryollarında sayıştayın raporu var. 2021 yılında 4 milyar zarar etmişsiniz, toplam on yılda 23 milyar zarar etmişsiniz. Burada neden zarar ediliyor? Liyakat kullanmadığınız için. Liyakat kullanmadığınız sürece 20 milyar değil, 30 milyarda zarar eder değerli arkadaşlar. Sayın bakana şunu söylüyoruz: Bu altı ay boyunca bu ihaleleri durdurun, yap-işlet-devret modellerini bitirin, aksi takdirde geldiğimizde bunun hesabını size soracağız.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler