CHP’li Yıldız; “Turizmin önünü açın, çalışana aşı önceliği sağlayın”

CHP’li Yıldız; “Turizmin önünü açın, çalışana aşı önceliği sağlayın”

CHP Aydın Milletvekili ve Turizm Komisyonu Üyesi Hüseyin Yıldız, TBMM’de yaptığı konuşmada 12 bin seyahat acentesinin çöpe atıldığını vurgulayarak, turizm sektörünün önünün açılması ve çalışanların aşılanmasına öncelik verilmesi gerektiğini belirtti.

GÜNAY PABUŞÇU - TBMM’de konuşma yapan CHP Aydın Milletvekili ve Turizm Komisyonu Üyesi Hüseyin Yıldız, turizm acentelerinin sorunlarını dile getirdi.

CHP’li Yıldız, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u sert sözlerle eleştirerek, “Türkiye, 2019'da yaptığı 35 milyar dolar ciroyu 12 bin tane acenteden oluşan bir acente sektörü aracılığıyla yaptı ama maalesef 2018'de hükümet sistemi değiştiği zaman, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi geldiğinde dışarıdan atadığınız Bakanın kendisi ETS turun sahibi. O dönemde, gerçekten işi bilen bir arkadaşımız geldi, turizmin önünü açacak diye sevinmiştik hem kendi adımıza hem de Cumhuriyet Halk Partisi adına ama maalesef ve maalesef 6 yıldır bu komisyon üyesiyim arkadaşlar. 6 yıldır ilk defa bu kadar, acentelerden, otel sahiplerinden ve turizmle uğraşan yatırımcılardan şikayet alıyorum” dedi.

“12 BİN ACENTEYİ ÇÖPE ATTILAR”

 “Türkiye'de 12 bin tane seyahat acentesi var. Bu arkadaşımızın da seyahat acentesi var. Bu arkadaşımız şunu diyor: "Bu pastanın yüzde 90'ını ben alacağım, diğerleri ölsün." 2019 yılında bütün acenteler cebinden para harcadı. Çantasını alıp yurt dışına gidip müşterisini evinden alıp uçağa bindirip Türkiye'deki havaalanına indirir, oradan müşterisini alır otele götürür ve otelde bırakmaz, orada on beş gün boyunca müşterisine hizmet eder. Maalesef ve maalesef, 2019'da bu acenteler cebinden para harcadı 2020 için ama 2020'de korona virüsünden dolayı yaptığı bir sürü yatırımın hepsi çöpe gitti ve bu acenteler zor durumda kaldı. Defalarca Sayın Turizm Bakanıyla konuşmamıza rağmen 3 tane büyük firmaya 10'ar milyon dolar kredi sağladılar, diğer 12 bin tane acenteyi de çöpe attılar, hiç ilgilenmediler” açıklamasında bulundu.

“TURİZMİN ÖNÜNÜ AÇ”

Turizm Bakanı Ersoy’a ‘bu ülkede sadece senin şirketin yok’ sözleriyle yüklenen CHP’li Yıldız,  konuşmasını sürdürdü:  “Habuki Türkiye'de turizmi geliştirmek istiyorsak o acenteleri ayakta tutmamız gerekiyor. İki gün önce TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı, Halk Bankasıyla bir anlaşma yaptı, sevindik, gerçekten sevindik. Bu konuyla ilgili bir ay önce dilekçe vermiştim, bugün sıra geldi hatta gündeme getirecektim. Daha sabah altıda bir sürü acenteci beni aradı, en az bin kişi aradı. Arkadaşlar, telefonum burada, gösterebilirim. Halk Bankası anlaşma yapıyor, Halk Bankasındaki anlaşma şu: ‘Bu acentelerin Halk Bankasında kredi kartı olacak. SGK'sını orada ödeyecek. Çeki olacak. Bu şartlar oluşursa biz bu parayı vereceğiz dediler. Verdikleri para da 70 bin lira para. Ben buradan Turizm Bakanına sesleniyorum. Bir an önce işini gücünü bırak, turizmin önünü aç. Bu ülkede sadece senin şirketin yok.”

“TURİZM PERSONELLERİNE VE ESNAFA AŞI ÖNCELİĞİ SAĞLANMALI”

CHP’li Yıldız, İngiltere’nin 17 Mayıs’tan sonra vatandaşlarına seyahat özgürlüğü verecek veya seyahat izni vereceğini fakat bu süreye kadar turizm çalışanlarının aşı önceliğine vurgu yaparak, “İngiltere Başbakanı açıklama yaptı, 17 Mayıs’ta yurttaşlarına seyahat özgürlüğü verecek veya seyahat izni verecek. Özellikle İngilizlerden, seçim bölgem olan Kuşadası, Didim, Bodrum, Marmaris ve Fethiye tarafına gelen bir kafile var yıllardan beri. Bu kafilenin gelmesi için rakiplerimiz var. Kim var? İspanya var. Kim var? Yunanistan var. Bunları yapmamız için de bir an önce… Bütün otelciler beni arayıp, ‘Aşı paralarını biz veririz, biz personelimize aşı yaptırmak zorundayız.’ dediler. Turizm Bakanı Sağlık Bakanıyla görüşsün, bir an önce bu aşıyı sahil kesimindeki otellerde çalışan personele ve esnafa yaptırmamız gerekiyor” görüşlerini aktardı.

whatsapp-image-2021-02-25-at-16-50-03.jpeg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler