CHP’li Yıldız’dan Aydın-Denizli otoyolu için soru önergesi

CHP’li Yıldız’dan Aydın-Denizli otoyolu için soru önergesi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, Aydın-Denizli otobanı Buharkent ve Kuyucak mevkilerinde yapılması planlanan bağlantı yolu konumunun defalarca değiştirilmesini meclis gündemine taşıdı.

GÜNAY PABUŞÇU - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Hüseyin Yıldız, güzergâhı Buharkent ilçesinde 3, Kuyucak ilçesinde ise 2 defa değiştirilen ve verimli tarım arazilerini yok edeceği gündeme gelen Aydın-Denizli otoyolu hakkında soru önergesi hazırladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na güzergâh hakkında sorular yönelten Yıldız, “Toplam 47 köy bu değişiklikten mağdur olacak. Bu güzergâh değişmezse bir doğa katliamı gerçekleşecek" dedi.

“Yöre halkının çıkarları göz önünde bulundurulmadı”

Kuyucak ve Buharkent ilçelerinde tarım alanlarını yok ederek halkın rızası dışında işlem yapıldığını ve sadece kar güdüsüyle güzergâh belirlendiğine dikkat çeken Yıldız, “Hiçbir şekilde yöre halkının çıkarları öncelikli olarak göz önünde bulundurulmamış. Oysa tam tersi yapılmalıydı. Biz muhalefet partisi ve vatandaşlar olarak ‘Yol medeniyettir, güzelliktir’ diyoruz. Yol ilk plana bağımlı kalınarak kırsal kesimden, dağın dibinden geçsin ve bu evler yıkılmasın. Köyün içine girecek otoban da insan sağlığını olumsuz biçimde etkileyecek. Hatıralarla dolu evler, 50 yıllık incir, zeytin ağaçları yok edilmesin. Mahalle sakinleri ve bizler otoyol yapımına karşı olmadığımızı tekrar belirtmek isterim, ancak halkın mağdur olmayacakları güzergâhların tercih edilmesini istiyoruz. Milli ekonominin temelinin tarım olduğu unutulmamalıdır” diye konuştu.

Doğa katliamı yaşanacak

Yıldız, 2500 zeytin, incir ve muhtelif meyve ağaçları, 150 dönüm arazi, 5 ev, 5 ahır kayıp ile birlikte Ttoplam 47 köyün bu değişiklikten mağdur olacağını belirterek, acele kamulaştırmaların ve otobanın geçeceği bölgelerin Ege’nin verimli tarım arazileri üzerinde olmasına dikkat çekerek doğa katliamı da yaşanacağı uyarısında bulundu.

CHP’li Yıldız, Bakan Karaismailoğlu’na şu soruları yöneltti:

1) Aydın-Denizli otoyolu projesi neden Kuyucak’ta iki, Buharkent’te üç kez değişikliğe uğradı? Bu değişikliğin 2. yol güzergâhında ki bazı tarım arazilerinin AK Parti iktidarına yakın isimlere ait olmasıyla ilgisi var mıdır?
2) Aydın-Denizli otoyol projesi güzergâhı nedeniyle evlerini ve verimli tarım arazilerini kaybedecek olan vatandaşın sorunları neden görmezden geliniyor? Bu yol güzergâhı niçin vatandaşı mağdur etmeden yapılmıyor?
3) Aydın-Denizli Otoyolu Projesinin yap-işlet-devret (YİD) modeliyle yapılması, yerine devlet eliyle karayollarına yaptırılması daha ucuza mal olmaz mıydı? Otoyol geçiş garantisi tüm Türkiye’nin cebine neden yansıtılıyor? Otoyolu kullanacak vatandaşlarımız bu ağır ücretleri ödeyebilecek mi?
4) Buharkent’e 14 km mesafedeki Sarayköy ve 13 km mesafedeki Kuyucak girişlerinin yeterli olacağını belirten bölge halkı, Buharkent’te yapılması planlanan otoyol girişinin iptal edilmesini talep etmektedir. Ayrıca otoyol güzergâhının yaklaşık 200 m kuzeye alınarak, verimli tarım arazilerinin yok edilmesinin önlenmesi mümkündür. Hangi gerekçeyle o yol Kuyucak Çamdibi köyünden geçmektedir?
5) Tarım arazilerini yok edecek bu değişikliğin, yüklenici firmanın maliyetlerini azaltmak veya bazı özel arazilerin fiyatını yükseltmek için yapıldığı iddiaları doğru mudur?
6) 14 bin dönüm verimli araziden bahsediyoruz hepsi incir, zeytin, badem ağaçları ile dolu ülke ekonomisinde oluşturacağı kaybı nasıl gidereceksiniz? Şirket yetkilileri imza atmazsanız devlet size 1tl ödemeyecek diyerek vatandaşı korkutuyor, ayrıca imza atılıp kesim yapılan alanlarda 3 aydır 1tl ödeme yapılmadı bunu nasıl açıklarsınız?
7) Ayrıca köylü arazisini, evini ve ahırını kaybedince şehre göç etmek zorunda kalmayacak mı? Şehirde yaşamamış ailelerin şehir yaşamına adaptasyonu için nasıl çalışmalar yapmayı planlıyorsunuz? Devlet olarak son dönemde amaçlanan şehirdeki vatandaşı köylere taşıma çabası değil miydi? Bu durumda şehirlerde oluşacak nüfus artışını nasıl kontrol edeceksiniz? İşsiz kalan köylü vasıfsız işçi olduğu için nerelerde çalışacak? Nasıl ailesini geçindirecek?

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler