Çiğ süt fiyatı 4 lira 70 kuruş oldu

Çiğ süt fiyatı 4 lira 70 kuruş oldu

Ulusal Süt Konseyi, çiğ süt referans fiyatını 3 lira 20 kuruştan 4 lira 70 kuruşa çıkardı. ÖRKOOP Başkanı Ünal Önal, "Ortaklarımıza, üreten çiftçilerimize ve geçimini sütle sağlayan ülkemiz üreticilerine hayırlı ve bereketli olmasını temenni ediyoruz"

MEHMET ALİ CİNTOSUN - Ulusal Süt Konseyi son günlerde artan yem maliyetleri nedeniyle zor duruma düşen süt üretimi yapan köylüye bugün yaptığı toplantıda müjde verdi. Sütün litresi 4.70'e çıkarıldı.

Uygulanacak kalite kriterlerinde, yüzde 3,6 yağ ve yüzde 3,2 protein değeri baz alınacak.

Ayrıca, yağ ve protein oranlarındaki her bir dizyem (0,1'lik değişim) için +/-7 kuruşnfark uygulanacak.

USK Yönetim Kurulunda yaklaşık 3 saat süren toplantı sonucunda alınan yeni karar ve fiyat, 8 Aralık 2021’den itibaren geçerli olacak.

Geçerlilik süresi ise süt yem paritesine göre uygulanacak. Parite 1.1’e düştüğünde Ulusal Süt Konseyi yeniden toplanarak referans fiyatı belirleyecek. Gıda Komitesi, çiğ süt tavsiye fiyatına yönelik karar alma işini yeniden USK'ya bıraktı.

USK'dan yapılan açıklamada, maliyet ve satışlarda öngörülmeyen değişimler görülmesi durumunda yeniden toplanıp karar verilecek.
Ege Bölgesi'nin en büyük çiftçi kooperatifi olan ÖRKOOP'un Başkanı Ünal Önal da yaşanan bu gelişmeyi ortaklarına duyurdu. Önal açıklamasında, "01.07.2021 tarihinden beri litre fiyatı  3.20₺  olarak uygulanmakta olan ve artan maliyetler karşısında düşük kalan çiğ süt fiyatlarımızın arttırılması için bugün toplanan Ulusal Süt Konseyimiz;  8 Aralık 2021’den geçerli olarak 4.70 ₺ olarak belirlendi, Süt devlet desteği ise 0,20 kuruş olarak uygulanmaya devam edecektir. Kooperatifimiz ortaklarımıza, üreten çiftçilerimize ve geçimini sütle sağlayan ülkemiz  üreticilerine hayırlı ve bereketli olmasını temenni ediyoruz. Selam ve saygılarımızla." ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler