Ertuğrul Tetik’ten önemli açıklamalar: Belediyenin borcunu açıkladı

Ertuğrul Tetik’ten önemli açıklamalar: Belediyenin borcunu açıkladı

Nazilli Belediye Başkanı Ertuğrul Tetik, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Tetik, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Nazilli Belediye Başkanı Ertuğrul Tetik, belediye makamında düzenlediği basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Toplantıya Belediye Başkan Yardımcısı Selahattin Yılmaz da katıldı.

Tetik, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Tetik’in konuşmasından satır başları şu şekilde:

“İhaleleri artırdığımızda gelir artacak”

31 Mart’ta Nazilli halkının güvenini kazandık. Geldiğimizde belediyenin durumuna baktık. Personel, maddi durum, bina yerleşimi, kuruluşlarımız nerelerde bunları tespit ettik. Tanımaya ve tespit etmeye çalıştık. Bu teşhisi yapmak 2 aylık bir süre aldı. Halkıma da çok teşekkür ediyorum.

Kiraya verdiğimiz yerler var, bir sürü alacağımızın olduğunu gördüm. Kiralarımız çok ucuz, alınmamış kiralar için hukuk yöntemine gittik. Hepsini yeniden ihaleye çıkıyoruz. İhaleleri sonuçlandırdığımızda ciddi bir gelir olacak. Alacaklarımızı tahsil ettiğimizde gelir artacak.

whatsapp-image-2024-06-10-at-19-27-41-1.jpeg

“Esnaftan mal alamıyoruz”

Vatandaşa olan borçlarımız içimi acıtıyor. Size şöyle söyleyeyim. 4-5 yıldır bir kuruş almayan insan gelir gelmez parasını almaya geldi. İnsanlar haklı, alacaklarını istiyorlar. Onlarca insanla protokol yaptım. Bunlarla uğraşmaktan sahaya inemedik. Nazilli esnafı bize mal vermiyor. Neden dediğiniz zaman, siz ödemiyorsunuz diyor. Ben ödeyeceğim. Bundan sonra da ihaleli yapacağım. Doğrudan alım yaparken zor günümde yanımda olanları hatırlayacağım. 1,5 yıl içinde her şeyi düzelteceğim. Nazilli Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin güvencesindedir. Bana ve ekibime güvenin herkesin alacağını sonuna kadar öderiz. Kısa süre sabredin.

“100 elemanımız geri çekildi”

Çöp işlerinde 60 dilekçe verildi. 40 dilekçeyi yerinde çözdük. Park, bahçeler ve satın alma kurumlarımız harikalar yarattı. 3 ayda bir çok iş yapıldı. 63 mahallenin tüm mezarlıkları bayrama hazırlandı. Göreve gelir gelmez 100 elemanımız geri çekildi. Ben Nazilli’ye hizmet edeceğim. 40 tanesi park ve bahçedeydi, 40 tanesi temizlikteydi. Aletim var çalıştıracak adamım yok. 31 Mart’tan itibaren 12 bina yıktık.

whatsapp-image-2024-06-10-at-19-27-41-3.jpeg

“İzin verin, işçi alalım”

Şirketimde çalışan oranı yüzde 40’ı geçtiği zaman eleman alamıyorsunuz. Kamu zararı çıktı. Yüzde 49 olmuş bu oran. Bunu aşağıya indirebilmek mümkün değil. 150-200 işçi çıkarmam gerekir. Buyrun çıkarın. Nasıl çıkaracağım? İşçi alayım, bana lütfen izin verin. Bir işçi bile alamadım.

"Çapahasan’da imar sorunu çözüldü"

İştiraklerimiz var. Merkez Büfe ve Menderes Restoran zarar ediyor. Menderes artık birkaç değişiklikle kara geçti. Elektrik faturası 1 buçuk milyon lira. 2 ayda kar eder hale geldik. Nazilli halkı bunları görsün, neler olabileceğini görsün. Çapahasan Mahallesi’nde 50 yıldır imar diyorlar. Yetkili müdürlerimizle çalıştık. Çapahasan’ın imar durumu çözüldü. Bunlar 2 ayda oldu. Ertuğrul Tetik ne yapıyor diyenlere duyurulur.

whatsapp-image-2024-06-10-at-19-27-41-7.jpeg

“Çerçioğlu ile birlikte çalışıyoruz”

Aydın Büyükşehir Belediyesi demek Nazilli Belediyesi demek. Özlem Çerçioğlu’nun destekleriyle bu işi götüreceğiz. Sümer Mahallesi’nde altyapıya başlıyoruz. 70 yıldır yapılmadı daha 2. ayımdayım. Temel meseleler yapıldığı için kimse görmüyor. 50 yıldır hizmeti hak eden bir kesimden başlıyoruz, Çapahasan ve Sümer’den.

“Nazilli’nin çehresi değişecek”

Nazilli’nin çehresi değişecek, güzel projeler yapacağız. Cumartesi pazarına kadar olan yerde yepyeni bir Nazilli geliyor. Projelerimiz hazır ve bu 2 aylık sürede bunları yaptık. 2 aydır üzüldüğüm konu halkımın yanında olamadım, inanın bunlarla uğraşıyoruz.

“5 bin köpeği kısırlaştırmayı planlıyoruz”

Bazı yerlerde kirlilik oluyor. Sebebi şu ki, 80 kişinin yaptığı işi 40 kişi yapıyor. İşçi alabildiğimiz zaman eksiklerimizi tamamlayacağız. İşgaliyeyi 33 yıl önceden dikkat ediyorum. Hoş bir olay değil. Tamamen mi kaldıralım yoksa bir miktar izin verelim mi diye düşünüyoruz. Kesinlikle  sahipsiz hayvanlar sorununun düzelmesi lazım ve söz veriyorum düzelecek. 10 dönüm alan bulabilirsem, içerisinde ameliyathaneleri olan bir barınak projesi yapacağım. Kısırlaştırmaya 17 ilçeyle birlikte başlamak istiyoruz. 5 bin köpeği kısırlaştırmayı planlıyoruz.

whatsapp-image-2024-06-10-at-19-27-41-4.jpeg

“Tek yön uygulaması geliyor”

Nazilli’ye tek yön uygulaması gelecek. Kağıt üzerinde bitti, maddi boyutunu hazırlıyoruz. Belediye Meydanı ve Cumartesi Pazarı’na kadar olan kısım ve Hürriyet Caddesi’nde tek yön uygulaması olacak. Şimdi açıklamak istemiyorum, daha sonra arsa alanlar, bina alanlar olabilir. Ama detaylar üzerinde çalışıyoruz.

“NAZBEL’den maaş almıyorum”

NAZBEL yüzde 100 bize ait olan şirket. Yönetim kurulunda bir yönetim kurulu başkanı, altında daha önce 9 yönetim kurulu üyesi vardı. Biz NAZBEL’i belediyeye daha yararlı olacak bir şirket haline getirebilmek için maddi olaylarını düzenleyelim istedik. NAZBEL’den belediye başkanına verilen 80 bin lirayı ben almıyorum. Yasal ve hukuki ama ben almayacağım dedim. Hukuken tamam ama bana etik gelmedi. 9 kişinin de parasını kestim.

"Çerçioğlu’nun ilgisi yok"

NAZBEL yönetimine girmek isteyen bir kişi bulamadım. Mütevazı bir maaşla bir finansçı bulduk. Oraya bir beklentisi olmayan, zamanında ilçe başkanlığı yapmış ve gençlik kollarından gelen bir arkadaşımızı sıfır maaşla orada oturtacaktık. Ben de iyi duygular içerisinde orada otursun diye düşündüm. Atama sebebim bu. Özlem Çerçioğlu’nun bu atamayla hiçbir ilgisi yoktur. Tamamen benim atamamdır. Ayrılma konusu da tamamen dışımda. 10 gün sonra geldi Naim Bey, söylenti olduğunu söyleyip ayrıldı.

whatsapp-image-2024-06-10-at-19-27-41-5.jpeg

“Uygun gördüm, atadım”

İlçe başkanıyla ilişkilerimiz çok iyi. Kendisiyle NAZBEL konusu hakkında görüşmem olmadı. İstifa eden bir insanla konuşmanın bir anlamı yok ama geri döndü. Süleyman Bülbül ile ilişkisinin olduğunu düşünmüyorum. Liyakatı bana mı eleştiri olarak yaptı başka bir şeyi mi kastetti bilemiyorum. Beni liyakatsız olarak değerlendirmesi kişisel bir şey. Ben belediye başkanı olarak toplumun oyunu almış biri olarak uygun gördüm atadım. Siz uygun görmeyebilirsiniz. Herkes kararıma saygı duysun. Ben onların görüşlerine saygı duyuyoruz. Nazilli Belediyesi’nde son karar mercii Ertuğrul Tetik’tir.

Süleyman Bülbül ile Özlem Çerçioğlu arasındaki durum beni hiç etkilemedi. Ben bunlara girmek istemiyorum. Özlem hanım saygı duyduğum başkanımız. Ankara bizim merkezimiz. Belli sınırlar içinde ilişkilerimiz olacaktır.

“480 milyon lira borcumuz var”

Belediyenin borcunu bilerek geliyorsunuz. Borcu yönetebilen bir belediye hizmet eder. Bu borç bizi biraz etkiliyor. Kayyum mayyum atanacak durum da yok. Bizden önceki yönetim 17 katlı binayı 150 milyon liraya verdi. Onu da düştüğümüzde toplamda 355 milyon lira borç var. NAZBEL’de 110 milyon lira civarında, NAZGEM’in de 10 milyon lira toplamda yaklaşık 480 milyon lira borcumuz var. Devletten bize aylık 22 ve 23 milyon lira geliyor. Maaş ödemem 33 milyon liradır. 10 milyon lira açık var. Şükür şimdiye kadar ödedik. Hem maaş ödüyoruz hem hizmetleri başlattık.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum