Hüseyin Yıldız; “Özelleştirme İdaresi rant için imar değişikliğine gidiyor”

Hüseyin Yıldız; “Özelleştirme İdaresi rant için imar değişikliğine gidiyor”

Turizm Teşvik Kanunu görüşmelerinde konuşan CHP Aydın Milletvekili ve Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Üyesi Hüseyin Yıldız, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

GÜNAY PABUŞÇU -Turizmi Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi yeniden Meclis’e getirildi. Meclis’te CHP Grubu adına söz alan CHP Aydın Milletvekili ve Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Üyesi Hüseyin Yıldız, dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Yıldız, AK Parti’nin iktidara geldiğinde İspanya ile Türkiye’nin turizm gelirlerinin eşit olduğunu, aradan geçen 19 yılda İspanya’nın gelirinin 120-125 milyar dolara çıktığı, Türkiye’nin ise 34,5 milyar dolarda kaldığını ileri sürdü.

“Özelleştirme İdaresi rant için imar değişikliğine gidiyor”

Türkiye’de Turizm Bakanlığının yaptığı şeyleri diğer bakanlıkların bozduğunu ifade eden Yıldız, ‘’Ben size bir örnek vereyim; sadece kendi bölgemde, Aydın Didim'de Turizm Bakanı bir çalışma yaptı, yaklaşık 3 bin dönümden fazla alanı kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi ilan etti. Oradaki Büyükşehir Belediye Başkanımız, İlçe Belediye Başkanı, sivil toplum örgütleriyle geldiler, orada bir imar çalışması yaptılar; yüzde 10 ve artı 2 kat. Orada bütün o bölgeyi planlandılar, imarını geçirdiler, Çevre ve Şehircilik Bakanı onayladı. Bütün Didimliler, Aydınlılar olarak sevindik. Doğru mu? Doğru. Destekledik mi? Destekledik. Aradan daha altı ay geçmeden bir yazı geliyor; Özelleştirme İdaresi Başkanından arkadaşlar. Aynı bölgenin denize sıfır olan bölgelerini seçmişler. Özelleştirme İdaresi Başkanı imar durumunu yüzde 50 artırıyor, yüzde 50 arkadaşlar, yüzde 10'dan yüzde 50'ye çıkarıyor; 2 katlı yeri 5 kata çıkarıyor. Peki, arkadaşlar, yüzde 50 imarını artırıyorsun, 5 kata çıkarıyorsun; Özelleştirme İdaresi Başkanı bu bölgeyi sattığı zaman, Turizm Bakan Yardımcımız burada, Komisyon Başkanımız burada, diğer yerleri, yüzde 10 olan yerleri yapma şansımız var mı? Peki, 19 yıldan beri tek başınıza iktidarda değil misiniz? O zaman sizin Turizm Bakanınızın, Çevre ve Şehircilik Bakanınızın yaptığı planda Özelleştirme İdaresi Başkanı bir anda, bir gecede rant için imar değişikliğine gidiyor’’ diye konuştu.

“Sizin sırtınıza 200 kilo yük bindirsem götürebilir misiniz?’’

İller Bankasının belediyelere nüfusuna göre pay ödediğini belirten Yıldız, ‘’Sayın Bakan Yardımcım, sizin sırtınıza 200 kilo yük bindirsem götürebilir misiniz? Mümkün mü? Değil arkadaşlar. Şimdi, Didim kışın 80 bin nüfusluk yer, yazın 700-800 bin misafir ağırlıyoruz. İller Bankasına gelen parayla, o parayla, o kadroyla biz Didim'deki çöpleri bile toplayamayız. İşte, sizin yapmanız gereken şey, gerçekten turizmi ileriye götürmek istiyorsanız birinci şart şu; nüfus oranına göre değil, konut sayısına göre İller Bankasından pay vermeniz lazım, kadroları aynı şekilde vermeniz lazım’’ dedi.

Türkiye turistin ilk tercihi değil

Avrupalı turistlerin İspanya ve Yunanistan dolmadan Türkiye’ye gelmediğini ileri süren Yıldız, ‘’Avrupa'ya gittiğimiz zaman görüyoruz ki insanlar ilk önce nereyi tercih ediyorlar biliyor musunuz? 10 milyonluk Yunanistan'ı, İtalya'yı, İspanya'yı, eğer orada yerler dolarsa Türkiye'yi tercih ediyorlar. Bunun sebebini Ak Parti iktidarı kendine sormalıdır, ‘Biz nerede hata yapıyoruz?’ diye’’ ifadelerine yer verdi.

İşçinin, memurun tatil yapma şansı yok

Özelleştirme İdaresinin sosyal tesislerin imar durumlarını en az 10 kata çıkarıp 2 kat müsaadeli olan alanları 20 kata çıkarması halinde turizmin sonunu getireceğine vurgu yapan Yıldız, “84 milyonun hakkı; o, çalışan işçilerin, emeklilerin, memurun hakkı birilerine verilecek. Değerli arkadaşlar, hani işçiden yanaydık? Avrupa'nın insanı emekli olduktan sonra "Ben nerede tatil yapacağım?" diye düşünürken benim insanım emekli olduktan sonra "Ben nasıl iş bulacağım?" diye ikinci işe başlamaya çalışıyor. Biz bu şartlarda bu sosyal tesisleri özelleştirirsek, inanın ki arkadaşlar, o işçilerin, o memurların hiçbir yere gidip tatil yapma şansları yok, gerçekten yok” açıklamasında bulundu.

Öte yandan Yıldız, Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet’in Ulaştırma Bakanlığına değil, Turizm Bakanlığına bağlanması gerektiğini söyledi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler